Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Elite

David Braben •  Ian Bell •  Torus (Spectrum, AmstCPC) •  Realtime Games Software (PC) •  Mr. Micro (AtST, Amiga)
září 1984
1986
1987
1988
1991
1996
89
15 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Nekonečný vesmír druhého věku objevů je nejen útočištěm pro snílky, vzhlížejícím k jeho tajemným dálkám, prostorem pro vizionáře, jenž posouvá jeho známé hranice, a hřištěm pro vynálezce, který jim to umožní posouváním hranic technologií. V Elite jeho osm dostupných galaxií s 256 planetami představuje obrovskou příležitost všem, co si chtějí obchodem přijít k penězům, které hýbou světem i ve stavu beztíže a vzduchoprázdnu. Alex Ryder z Lave Station je možná snílek, když se chce stát velkoobchodníkem, přičemž začíná se 100 kreditů „v kapse“ a se zpočátku jen lehce vyzbrojenou, ale upgradovatelnou bárkou Cobra Mark III. Nicméně nedá mu to, aby nezkusil štěstí. Uspěje? To už záleží jen na vás.

Pomyslný zakladatel subžánru, na obchod a exploraci zaměřených vesmírných simulátorů (pomineme-li titul Star Trader z r. 1974), sice neoplývá výrazným zastřešujícím příběhem (motiv pomsty pirátům za zabitého otce), zato však ve své době (1984) nabídl nebývalou míru svobody pohybu a volby, čím se v rozsáhlém univerzu lze živit. Vedle počestného obchodování a těžby nerostů z asteroidů si finanční situaci lze vylepšovat v žoldu armády nebo pirátstvím. Opomenut tedy nezůstal ani boj, který s ostatními vesmírnými plavidly svádíte v reálném čase a ve stejném režimu, jako se odehrává explorace. Každá cesta, z jedné planety na druhou, bude jiná, než ta předchozí, díky náhodně generovaným událostem.

DOS port z roku 1987 ve čtyřbarevné CGA grafice s polygony následoval remake od Sida Meiera, Elite Plus (1991), s bonusovou devátou galaxií, buďto ve 256barevné MCGA grafice, nebo 16barevné VGA grafice.


Poslední diskuzní příspěvek

Elite Legend 128k

pět nových stanic
    více než dvacet nových položek
    více než patnáct nových lodí
    nové vybavení a zbraně
    trh nákladní/osobní dopravy
    možnost výměny lodi
    několik nových misí
    a další..

Petatricet let a nekomu stoji za to tu hru vylepsovat :)

Nejlépe hodnocené komentáře

Doposud ke hře nikdo nenapsal komentář.