Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Retro Game Challenge

GameCenter CX: Arino no Chōsenjō

10.02.2009
70
1 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Retro Game Challenge, vydaný v Japonsku pod názvem GameCenter CX: Arino no Chōsenjō, je sbírkou řady "retro" her. Tedy her inspirovaných videoherní historie. Zastoupeny jsou různé žánry, především krátké arkády. Titul vyšel pouze na konzoli NDS, a v roce 2009 (dva roky od uvedené originálu v Japonsku) vyšlo pokračování GameCenter CX 2.

Samotná hratelnost i příběh je inspirován televizní show GameCenter CX, která se specializuje na často komicky komentované hraní starších klasik a snahu je dokončit během jednoho dne. Což někdy může být velkou výzvou. Hra Retro Game Challenge je v tomto smířlivější, a spíše než o nekompromisní obtížnost chce nabídnou pohled do minulých dekád a stylu her.


Poslední diskuzní příspěvek

Opravdu povedené, ještě mě čekají dvě hry (variace na jRPG a variace na Metroid) z osmi, a zatím se každá z nich povedla. Tento styl jakoby "miniher" ala Rhythm Tengoku se mi líbí.

Nejlépe hodnocené komentáře

  • DS 70
Retro Game Challenge je návratem do 80. let se vším všudy. Nostalgické vzpomínání je zde zaštítěno japonským seriálem stejného jména, kde jistý mistr Arino hraje hry minulosti a podrobuje je důkladnému zhodnocení. Retro Game Challenge je sbírkou (sedmi) titulů, ale ne tak ledajakou. Kolekce zde obsahuje původní tvorbu, a jde ve všech případech o pomrknutí ke svým slavným předlohám. Autíčka viděná z vrchu, shoot em up s vesmírnou lodí nebo klasické jRPG, tedy žánry, co pomohly tvořit budoucnost média.

Nejde ovšem pouze o samotné hry, celkově je rámec hry zasazen do dětských let, kdy se dva kamarádi setkávají u zmíněných her a skrze plnění "překážek" je dohrávají. Jednou jde o to nasbírat 1000 dukátů, podruhé porazit bosse ve 4. levelu kobky, jindy zase úspěšně provést "drift". Výzev je celá řada, a jde o hlavní motivaci, proč se postupně dostávat dále. S každým rokem se také zvyšuje i kvalita her, takže v praxi hráč začne na spartánsky působící arkádě s jednoduchým mechanismem, a naopak skončí s komplexní plošinovkou podobnou Metroidu a Castlevanii. Jako exkurze do historie tedy Retro Game Challenge slouží znamenitě. Zvláště, když jsou ve hře přítomné i dobové časopisy, kde jde najít preview, recenze ale i návody i cheaty. Nechybí ani nepříjemné a časté zprávy o odkladu chystaného jRPG Guadia Quest. Fanoušci videoher tedy budou jako doma.

Podobně jako rytmické Rhythm Tengoku nebo WarioWare: Twisted! jde o další vhodnou hru na přenosné systémy, a zabaví při libovolné časové investici v danouch chvilku. Nicméně Retro Game Challenge jde asi nejdále, a vzhledem k velkému důrazu na detaily i kvalitu nabízených her lze jen doporučit. V podobném duchu pak vyšel i ještě propracovanější druhý díl.

Pro: hratelnost, detaily, výzva, zpracování, humor

Proti: někdy repetivní, klasické neduhy her 80. let (které jsou zde schválně)

+16