Metroid

20.07.2007
01.09.2011
11.07.2013
14.11.2018

Vesmírní piráti přepadli výzkumnou loď Galaktické federace a ukradli cenný a nebezpečný náklad - parazitické organismy zvané metroid s ohromným ničivým potenciálem, které piráti chtějí zneužít jako biologické zbraně. Jelikož všechny pokusy Federace o znovuzískání metroidů selhaly, zbývá jim jediná možnost - poslat na planetu Zebes, kde se nachází základna pirátů, nájemnou lovkyni Samus Aran a doufat, že dokáže porazit pirátského vůdce, biomechanickou entitu jménem Mother Brain.

Dnes již legendární první díl série Metroid, který stál na počátku podžánru plošinovek zvaného Metroidvania. Jedná se o plošinovku s otevřeným světem, ve kterém postupné nacházíte upgrady pomáhající vám v cestě dál. Mezi stálice Metroid série, které se objevily už v tomto prvním díle, patří například Morph Ball, který smrští Samus do velikosti míče a dovolí jí projít užšími škvírami, Morph Bomb ničící zdi nebo Screw Attack, elektrický skok poškozující nepřátele.

Metroid byl také jednou z prvních her, ve které se hrálo za ženskou hrdinku. Tento fakt byl ovšem před hráčem skryt a byl mu odhalen pouze v případě, že hru dohrál do pěti hodin, za což byl odměněn animací, ve které se Samus odmaskovala.

Na úspěch Metroidu navázalo v roce 1991 pokračování Return of Samus na Game Boy. V roce 2004 vyšel remake prvního dílu s jménem Metroid: Zero Mission.

• NES 95
  • Switch 85
Hra, která definuje svůj žánr nebude asi jen tak obyčejný kousek. Všichni si pamatujeme Doom, všichni jsme minimálně slyšeli o DotA. Mezi tyhle kousky se zapsal i Metroid (pravda svůj podíl má i Castlevania). Stojí však i dnes za zkoušku? Není lepší šáhnout po jiném, možná novějším, díle?

Nejsem úplně typický hráč, starší kousky hraju pravidelně a pixelart mě vůbec neodrazuje. Navíc, první Metroid má tolik předností, že grafika je mezi nimi až na úplně posledním místě. Tedy pokud nehrajete kvůli závěrečné scéně ;) Co je ale na místě prvním? Za mě jednoznačně design. Přesto, že mapa má k přehlednosti daleko, stačí několik průchodů a naučíte se vnímat malé rozdíly mezi oblastmi. Pochopíte, že ztratit se je snadné jen pro nováčka. Postupně objevíte lokace tajných místností, lokace powerupů. Můžete šáhnout po mapě na netu, ale pokud máte čas a možnost, začněte jen s mapou z manuálu.
Stejně tak minibossové. Formálně je potřebujete porazit k získání přístupu k závěrečnému souboji, ale to se snad každý brzy naučíte obcházet. Ale pokud se hrou teprve začínáte, rozhodně se vyplatí je párkrát absolvovat. A nejen kvůli slušné porci HPček a Raket. Dovednosti z jejich porážky zužitkujete i v boji s Mother Brain. Zkratka někdo u téhle hry přemýšlel. A pak samozřejmě ikoničtí nepřátelé v čele s titulárními metroidy (resp. jejich larvami). Zkrátka radost pohledět.
Navíc – hra má jak skvěle zvládnutý a přesný pohyb, responzivní střelbu a k tomu jasná pravidla, která jde snadno odvodit. Takže pokud máte aspoň trochu rádi žánr a nebojíte se starší ale stále slušné grafiky, dejte Metroidu šanci!!

Osobně jsem Metroid několikrát dohrál na Switchi a závěrečný run si dal na MiniNES. A podobnou cestu můžu jen doporučit. Na Switchi je díky možnosti rewind snadné si nepovedenou situaci vyzkoušet znovu a znovu, dokud nepochopíte, kde děláte chybu. A časem, u mě už u prvního průchodu, zjistíte, že hru znáte a rewind využíváte min a min. A logicky si zkusíte zahrát hru bez něj a bez ukládání…tak jako hráli hru její první hráči.  Najednou je pocit bezpečí ten tam. Každý risk si dvakrát rozmyslíte, každou chybu si budete muset odfarmit. Já pro co největší autenticitu přešel na MiniNES a nelituju. Paradoxně, dík tomu, že se snáz přepíná mezi klasickou zbraní a raketou, mi přišel finální souboj snazší než na Switchi. A dokonce jsem to dotáhl na druhý nejlepší konec.

Pro: Jedna z ikon herní historie, která stojí za to vyzkoušet alespoň na pár hodin!

Proti: Nezvládáte stress a vaše reakce nepatří mezi nejrychlejší? Pak tahle hra není pro Vás.