Zork: The Great Underground Empire

1982 PC
1983 Atari 8-bitC64
1985 Atari ST
1986 AmigaAmstrad
Jeden z revolučních kousků v žánru textových adventur, první díl trilogie a prvotina od společnosti Infocom (označované za krále textových her). Jako klasická textovka se ovládá příkazy psané na klávesnici a co se na "obrazovce" děje je vypsáno v textu (po zadání příkazu "look"). Na západ se tak např. jde příkazem "west" (pokud to hra umožní). Zork se ze začátku tváří jako hra ze současnosti, začínáte v lese u bílého stavení. Ale brzy se hráč dostane do podzemního světa plného fantasy kreatur, pastí a bludišť.

Cílem hry je nasbírat 20 trofejí, tzv. Treasures of Zork. Ve hře jsou také body (jako v pozdějších adventurách od Sierry), kde maximální počet je 350. Ve hře je mnoho způsobů jak zemřít, tudíž je nutné, aby hráč postupoval co možná nejopatrněji.

Zorku se prodalo 400.000 kusů a byla portovaná na mnoho různých platforem.

piraten: Vydržet! :) Určitě tě něco trkne. Kolikrát jsem měl zákys v sierrovkách s parserem a pak stačila menší pauza, najednou jsem něco…

Splnil jsem jeden z velkých restů a dohrál asi nejznámější textovku. Hra je s mou slabší angličtinou hratelná a nemusel jsem hrát se slovníkem stále v ruce. Svět hry a příběh je dobře udělaný. Hádanky jsou poměrně logické a málokdy se stalo, že jsem nevěděl kudy kam. Naopak labyrinty a obecně orientace byla poměrně náročná, kreslení mapy je nezbytnost. Postava má také omezenou nosnost, takže dojde i na přemýšlení co sebou kam potřebujete a co už můžete zahodit. Hru jsem rozehrál několikrát protože se mi podařilo bídně zemřít. Poté jsem začal používat save a hru konečně dokončil.

Parser hry je velice dobrý a ovládaní je tedy docela intuitivní. Hrál jsem verzi z GOG běžící v DosBoxu. Vše bylo bezproblémové a fungovalo. Hra počítá skóre podle toho jak se Vám daří sbírat poklady a kolik potřebujete kroků. Poslední moje dohrání bylo na maximálních 350 bodů :-) . Druhý a třetí díl bezprostředně navazují a určitě se na ně v budoucnu chystám.

Hraní mě opravdu bavilo a to jsem žádnou textovku už dlouhá léta nehrál. Součástí je rovněž velice pěkně udělaný manuál. Doporučuji každému koho tento žánr vyloženě neodpuzuje.