Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Zork: The Great Underground Empire

Zork I

prosinec 1980
1982
1983
1984
1985
29.03.1991
2001
74
8 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Jeden z revolučních kousků v žánru textových adventur, první díl trilogie a prvotina od společnosti Infocom (označované za krále textových her). Jako klasická textovka se ovládá příkazy psané na klávesnici a co se na "obrazovce" děje je vypsáno v textu (po zadání příkazu "look"). Na západ se tak např. jde příkazem "west" (pokud to hra umožní). Zork se ze začátku tváří jako hra ze současnosti, začínáte v lese u bílého stavení. Ale brzy se hráč dostane do podzemního světa plného fantasy kreatur, pastí a bludišť.

Cílem hry je nasbírat 20 trofejí, tzv. Treasures of Zork. Ve hře jsou také body (jako v pozdějších adventurách od Sierry), kde maximální počet je 350. Ve hře je mnoho způsobů jak zemřít, tudíž je nutné, aby hráč postupoval co možná nejopatrněji.

Zorku se prodalo 400.000 kusů a byla portovaná na mnoho různých platforem.


Poslední diskuzní příspěvek

Tak mi to nedalo a zase jsem nějaký čtyři hoďky v podzemí strávil. To bude taková moje nemesis. A to mám ještě v knihovně druhý díl, třetí díl díl, Beyond Zork a Zork Zero.

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 95
Splnil jsem jeden z velkých restů a dohrál asi nejznámější textovku. Hra je s mou slabší angličtinou hratelná a nemusel jsem hrát se slovníkem stále v ruce. Svět hry a příběh je dobře udělaný. Hádanky jsou poměrně logické a málokdy se stalo, že jsem nevěděl kudy kam. Naopak labyrinty a obecně orientace byla poměrně náročná, kreslení mapy je nezbytnost. Postava má také omezenou nosnost, takže dojde i na přemýšlení co sebou kam potřebujete a co už můžete zahodit. Hru jsem rozehrál několikrát protože se mi podařilo bídně zemřít. Poté jsem začal používat save a hru konečně dokončil.

Parser hry je velice dobrý a ovládaní je tedy docela intuitivní. Hrál jsem verzi z GOG běžící v DosBoxu. Vše bylo bezproblémové a fungovalo. Hra počítá skóre podle toho jak se Vám daří sbírat poklady a kolik potřebujete kroků. Poslední moje dohrání bylo na maximálních 350 bodů :-) . Druhý a třetí díl bezprostředně navazují a určitě se na ně v budoucnu chystám.

Hraní mě opravdu bavilo a to jsem žádnou textovku už dlouhá léta nehrál. Součástí je rovněž velice pěkně udělaný manuál. Doporučuji každému koho tento žánr vyloženě neodpuzuje.
+28
  • PC 65
Zork (někdy též Dungeon) pro sálové počítače z r. 1977-1979 byla hra výrazně inspirovaná Crowtherovou Colossal Cave Adventure z r. 1975-1976. Když se jeho vývojáři rozhodli založit Infocom, rozdělili z prodejních i technických důvodů Zorka do tří dílů, přičemž jednotlivé díly doznaly ještě dalších vylepšení. Přestože některé aspekty tohoto prvního dílu postrádají originalitu a určitou autenticitu Adventure, působí Zork I z roku 1980 profesionálnějším a vypilovanějším dojmem. Velké plus jsou logické hádanky, protože v Adventure je pár takových, na které lze přijít spíš metodou všechno na všechno. I v Zorkovi lze ale snadno něco přehlédnout a to navzdory tomu, že většině předmětů chybí při použití příkazu look popisek, takže textu (a tedy interaktivních míst) není až tak mnoho. Občas jsou ale některé hádanky konstruované tak, že vám hra úmyslně neposkytne některé informace, takže vyřešení sice logiku dává, ale je to maličko podpásovka (např. nafukovací člun, smaragd v bójce, stroj na diamanty). Parser je však vynikající a nemusíte se bát, že byste tápali proto, že nemůžete uhádnout nějaký výraz.

Co mě mrzelo je nevyužitý potenciál světa Zork. V manuálu najdete dějiny obskurního království Quendor, rodu Plochohlavů i to, jak vznikla Velké podzemní říše a jak nadmíra byrokracie zavinila její úpadek, ale při hraní na to narazíte jen zřídka. Většinu času se potýkáte s náměty sebranými z běžné fantasy nebo mytologie. Je to pořád, stejně tak jako v Adventure, v podstatě galimatyáš. Příběh chybí úplně, jde jen o to posbírat určité množství pokladů, závěr je useknutý z důvodu navazujících dílů a protože hra neobsahuje zápletku a děj, je návaznost mezi jednotlivými díly velmi volná. Nic to však nemění na tom, že ponořit se do Zorka, zápasit se zlodějem, ubývajícím světem, pátrat po ukrytých pokladech v opuštěné zapomenuté říši a přemítat nad tím, jak zprovoznit přehradu či se dostat do podsvětí je zábavné i dnes, jeho mapování má svoje zapomenuté kouzlo a že žánr textových adventur je tady na databázi her brutálně nedoceněný!

Vlastní Mapa vytvořená v programu Trizbort.

Pro: parser, nelinearita, logické hádanky a krásně tajuplný pocit, že odhalujete zapomenutou říši

Proti: nekonzistentní a nedotažený setting, absence příběhu, některé hádanky by mohly být více návodné

+21