Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Commodore 16, Plus/4

1984, Commodore International • C16
Commodore 16 (C16) vstoupil na trh roku 1984 s cílem nahradit model Commodore VIC-20, aby mohl svojí nižší cenou konkurovat budoucím počítačům firem, jako byly Timex Corporation, Mattel nebo Texas Instruments.
C16 patří do rodiny počítačů, kam se řadí i Commodore 116, který byl redukovanou verzí C16, co se týče velikosti, a prodával se pouze v Evropě. Dále se sem řadí Commodore Plus/4, který nabízel velikost RAM 64 kB.

Uvedení na trh a prodeje

Commodore 16 se stal velkým prodejním neúspěchem v USA, ovšem v Evropě se prodával vcelku dobře a stal se zde low-end počítačem. O tom svědčí, že přes 90 % softwaru pro C16 bylo vyvinuto evropskými vývojáři. Commodore 16 nečekaně uspěl i v Mexiku, kde byl prodáván jako počítač pro začátečníky od roku 1985 až do 1992. Prodejní úspěch zaznamenal i v Maďarsku.
Za neúspěch v USA pravděpodobně stála nemožnost kompatibility s Commodorem 64 a malá podpora softwaru. Navíc firmy, kterým měl konkurovat, opustily počítačový trh, a tak ztratil C16 na důležitosti a důvodu, proč by si ho lidé měli kupovat.

Uvádí se, že se prodalo kolem milionu kopií C16 a dalších modelů ze stejné řady, jako jsou Plus/4s a C116.

Hardware a software

C16 vzhledově připomíná své předchůdce C64 a VIC-20 jen s tím rozdílem, že samotná skříň s klávesnicí, ve které jsou všechny součástí samotného počítače, má černou barvu, zatímco klávesnice má světle šedou barvu.
Procesor TED Commodoru 16 běží na dvojnásobné frekvenci C64, tedy na 2 MHz. RAM měla velikost 16 kB, ovšem bylo možné dokoupit další RAM a zvětšit tak jejich velikost na 64 kB. Šlo tak spustit programy a hry určené pro výkonnějším model Commodore Plus/4. Video čip nabízel paletu až 121 barev.

Autor popisku: raisen