Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Mainframe

1960 • Mainframe
Mainframe je počítač určený především pro provoz kritických aplikací. Často jde i o velice výkonné stroje, ale z dnešního pohledu je jejich hlavní předností vysoká spolehlivost a možnost dlouhodobého (roky) nepřerušeného chodu. Údržba i postupné vylepšování se provádí za chodu. Důležitá je také vysoká bezpečnost a přísné oddělení dat a privilegií jednotlivých procesů. Postupem času se snížila jejich velikost a cena, ale kvůli specifickým vlastnostem nebyly nikdy nahrazeny. Mainframe IBM z15 z roku 2019 stále umožňuje běh některých programů pro System/370 z roku 1970. Pojem mainframe původně označoval sálové počítače, ale postupně došlo k jeho upřesnění popsanému výše. Dnes za sálový počítač označujeme počítače zabírající místnost nebo více, které v současnosti téměř nemají nástupce. Sálové počítače postupně nahradily minipočítače a v kritických aplikacích mainframy. Ze zaměřením na vysoký výkon vznikla kategorie superpočítačů, které mohou mít různé rozměry. Jsou určeny pro náročné aplikace jako práce s DNA, předpověď počasí nebo kryptoanalýza. Mezi nejznámější superpočítače patří řady CDC 6000, Cray, Connection Machine nebo česká Amálka a Salomon.

Minipočítač je označení počítačů velikostně a cenově zařazených mezi mainframy (sálové počítače) a osobní počítače. V dnešní době jsou nahrazeny výkonnými servery a pracovními stanicemi. Jde o stroje velikosti skříně nebo ledničky. Vzhledem k ceně se rychle rozšířily na univerzity a do firem, které si nemohly dovolit provoz sálových počítačů. Mezi nejznámější výrobce minipočítačů patří firmy IBM, DEC, Control Data nebo HP. Z hlediska vývoje her tvoří minipočítače nejzajímavější ze zmiňovaných kategorií. Již roku 1962 vznikla na DEC PDP-1 jedna z prvních her Spacewar! od Steva Russella. Na počítačích řady PDP (minipočítače, ale i dva sálové) obecně vzniklo mnoho zajímavého software od Unixu, až po programovací jazyk C, ale také i dost her. Mezi nejvýznamnější patří Colossal Cave Adventure, Dungeon nebo Empire. Na PDP-10 vznikl také první Multi-User Dungeon - MUD1 - předchůdce dnešních MMORPG. Na sálovém počítači firmy General Electric GE-635 vznikla hra Space Travel, ale z důvodu drahého strojového času sálových počítačů vznikl později port pro PDP-7. Při portování bylo nutné vytvořit nový operační systém, aby bylo možné hrát a zároveň mohli jiní uživatelé pracovat, ze kterého se později vyvinul právě Unix.

Vznik Unixu, který se zpočátku používal pouze na sálových a minipočítačích, pomohl tvorbě her nezávislých na konkrétním hardware. Na Unixu vznikly například hry Rogue nebo Hack, jiné na něj byly portovány z uzavřenějších systémů (Moria 1983 z VAX). Mezi jiné významné počítače patří například SDS Sigma 7 (hra Star Trek 1971), HP 1000 (Mystery Mansion 1978) nebo IBM 7090 (The Sumerian Game 1964 - předchůdce známějšího Hamurabi). Významný je také systém připojení grafických terminálů PLATO (Programmed Logic for Automatic Teaching Operations) vyvinutý na University of Illinois. Pro PLATO vznikla řada zásadních her, například dnd (1974), Pedit5 (1975), Panther (1975) nebo Moria (1975).


V rámci zpřehlednění a zjednodušení budeme na Databázi her označovat všechny výše zmíněné typy počítačů jako mainframe.

Autor popisku: jvempire