Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Mystery Mansion

Zámek

Bill Wolpert •  Petr Lampa (PC) •  Plagiarisma.Net (Android)
1977
1987
21.12.2013
100
1 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
freeware
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Úkolem hráče je prozkoumat starý zámek a jeho okolí, vyzpovídat zdejší obyvatele, ale zejména nalézt mrtvolu a místo kde byla oběť zabita, dále najít vražednou zbraň i vraha, a nakonec zavolat policii ze zámeckého telefonu. Času na splnění úkolů má hráč relativně dost, na jeho plynutí je upozorňován odbíjením hodin na věži. Hru je ale třeba dokončit v určeném limitu.

Případ (tedy mrtvola, zbraň apod.) se na začátku hry vždy náhodně generuje a pátrat je tedy možno stále dokola a stále nově. Spolu s touto změnou se obměňuje i pár magických slov, jež lze využít v nouzi a je tedy třeba před jejich užitím odhalit jejich aktuální znění. Nechybí ale i možnost zvolit určité konkrétní nastavení, o němž nás informuje text v úvodu hry, tedy po jejím spuštění. Hra je na textovky té doby velmi rozsáhlá, chybí však mapa a je třeba si ji kreslit.

Mystery Mansion vytvořil Bill Wolpert v jazyce FORTRAN IV pro minipočítač HP-1000 během pobytu na Naval Undersea Warfare Engineering Station v Keyportu v letech 1978-1981. Verze 16 byla distribuována na magnetických páskách HP UserGroup.

Jedna z těchto pásek se dostala někdy v roce 1982 až za železnou oponu a skončila na půdě VUT v Brně. Na tehdejší dobu měla spoustu vychytávek a tak jí Petr Lampa společně se spolužákem Bohoušem Michalem upravili a převedli do češtiny.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 100
Úžasně rozlehlá textovka, u které jsem strávil týdny svého života, aniž bych ji uspokojivě dohrál... Takže ji mám na disku i nadále. A asi tam ještě chvilku zůstane. .)

Doporučuji kreslit mapu (samotnou budovu zámku, všechna patra, si dodnes pamatuji zpaměti), velmi to pomůže. Případné bloudění ubírá čas.

Tato hra umožňuje i hádku s počítačem, sex se zámeckými obyvateli a vůbec je překvapivě vtipně pojatá.

Doporučuji všemi dvaceti!

Pro: komplexnost, vtip, nápady

Proti: bez diakritiky (i když občas je to vtipné - "zaprášená koule" hned vyzní jinak)

+25