Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Amstrad PCW

1985, Amstrad • AmstPCW
Britská společnost Amstrad byla založena roku 1968 tehdy devatenáctiletým Alanem Sugarem a název Amstrad je odvozen od celého názvu firmy Alan Michael Sugar Trading. Na trh počítačů vstoupila firma v první polovině 80. let, a to počítačem Amstrad CPC. Jen o rok později vychází nová řada počítačů označovaná jako Amstrad PCW.

Jako Amstrad PCW se označuje série počítačů, která byla vyráběna a prodávána mezi lety 1985 až 1998. Zkratka PCW znamená Personal Computer Word-processor a skutečně byl počítač zaměřován spíše na psaní textových dokumentů a byl tak určen především do kanceláří jako pracovní nástroj.

Uvedení na trh a prodeje

Prodej Amstradu PCW byl zahájen v prosinci 1985 a cena byla stanovena na 399 liber. Díky své nízké ceně při vstupu na trh, která byla o tři čtvrtiny nižší než cena tehdejších IBM kompatibilních počítačů ve Velké Británii, se stal Amstrad PCW velmi populární nejen v Británii, ale také jinde v Evropě. Za první dva roky se prodalo přes 700 000 kusů, což činilo 60 % ze všech prodaných počítačů v Británii a 20 % ve zbytku Evropy. Dle tehdejšího vyjádření magazínu Personal Computer World "přiměl (Amstrad PCW) technofoby užívat počítače".

Hardware a software

Všechny modely měly zabudované CPU, RAM, zdroj a disketovou mechaniku ve skříni monitoru. Navíc krom poslední modelu byla v ceně počítače zahrnuta i tiskárna, což velmi napomohlo použití Amstradu PCW právě jako kancelářského zařízení. Co se týče disket, tak první modely používaly méně častou třípalcovou disketu, ovšem později se přešlo na klasičtější tříapůl palcové diskety.

Skoro všechny modely, mimo ten poslední, obsahovaly textový procesor Locoscript, který byl velmi lehký na naučení a navíc umožňoval použít na funkce, jako je kopírování, vložení a vyjmutí, jen jeden stisk tlačítka na klávesnici. Zatímco konkurence vyžadovala po uživateli zapamatovat si kombinaci kláves k provedení příkazu. Dále počítače obsahovaly operační systém CP/M, Mallard BASIC a programovací jazyk LOGO.

Modely Amstradu PCW

Níže jsou uvedené modely Amstradu PCW a podstatné změny v jejich specifikacích.

PCW 8256 - 256 kB RAM, jedna disketová mechanika
PCW 8512 - 512 kB RAM, dvě disketové mechaniky
PCW 9512 - stejné specifikace jako předchozí řada, ale obrazovka měla černý podklad v kombinaci s bílou, namísto černého podkladu v kombinaci se zelenou
PCW 9512+ - 512 kB RAM
PCW 9256 - 256 kB RAM
PCW 10 - šlo o model PCW 9256 s 512 KB RAM a novější verzí Locoscriptu
PcW16 - poslední model, který byl uveden v roce 1995, displej měl standardní rozlišení 640x480 pixelů a pracoval ve VGA módu, místo klasického pevného disku používal flash paměť o 1 MB k uložení programů a dokumentů uživatele

Autor popisku: raisen