@Saruman (15.12.2023 15:27): No zakladateľ, pred ním už boli práve Donkey Kong a Mario Bros. . Ja som nad tým, čo píšeš pri hraní a aj pri písaní komentára uvažoval, ale dospel som k Tomuto: Idea môže byť dôležitá a historicky sa ukázalo, že práve vďaka konkrétnej hre máme dnes určitý žáner, mechaniky, sériu atď..., čiže je tam vnímaný ten prínos. No keďže sa jedná o hru, tá hra by mala byť aj dostatočne hrateľná, inak je to len záznam do knihy, wiki alebo múzea. No a tu je napr. u mňa práve ten kontrast medzi Donkey Kongom a Super Mario Bros. Donkey Kong v tej hernej náplni a hrateľnosti dnes už jednoducho zlyháva a z iných než muzejných dôvodov, by som ho neodporúčal hrať. Na druhej strane Super Mario Bros už má tú hrateľnosť "modernú" (alebo naopak, dnešné hry v rámci platformerov fungujú stále vo veľkej miere tým istým spôsobom) a je stále dobre hrateľný a dostatočne zábavný (viem, individuálne). Alebo aj keby som vypustil úplne ten výraz "moderná hrateľnosť", jednoducho tá hra spĺňa to, čo sa pod hrou predstavuje. Uvažoval som nad tým dokonca aj v kontexte starých kníh, najmä románov ešte z obdobia Miguela de Cervanta - je to z dnešného pohľadu strašne napísané. Nudné, ťažkopádne až hlúpe, ale pre ďalší rozvoj beletrie extrémne dôležité a dá nám to aj historický kontext. Ale keby si chcel niekto prečítať knihu pre zábavu, tak by som mu to neodporúčal. Tak ako by som neodporúčal Donkey Kong. Alebo rovnako by som neodporúčal Dune II: Battle for Arrakis , ak by chcel hrať niekto pre zábavu nejakú realtime stratégiu. Tá hra je pre žáner dôležitá, ale svojou protohrateľnosťou ťažkopádne a nie je to dobrá hra, nemá dobrý dizajn alebo ovládanie, rovnako ako nemá dobrý dizajn a hrateľnosť Donkey Kong (napr. tým, že sa blbo odhaduje skok a to z akej výšky sa postava zabije).
@Tulareanus (komentář): Já nevím, jestli s tímhle způsobem hodnocení můžu souhlasit. Super Mario není jen i přes svoje stáří stále dobrá hra, ale děda zakladatel. Přemýšlím, nakolik by třeba ve filmové kategorii bylo přijatelné vlepit Cestě na Měsíc nebo Metropolisu nízké hodnocení, protože už různí filmaři udělali od té doby různé pokroky. Snad dávám smysl. Sám to nemám úplně ujasněné.
Tak už je mi jasné, proč to je taková legenda (ač jsem odpůrce série a nikdy jsem ji pořádně nehrál mimo Galaxy). Konkurence, žánrová, byla v době vydání úplně jinde. Stále je to zábavné a design nabízí daleko více, než by šlo čekat. Dnes jsem tomu nechal asi hodinku. (bez savestatu by to ale bylo na dlouho, pár míst dokáže potrápit).
Jsem si to zahral na emulatoru a je to fakt dobre. Pamatuju si, ze jsme to meli jako deti, uplne jsem tyhle vzpominky vytesnil. S kazdym novym levelem si vybavuju jine veci. Muchomurky! Kanony!