EarthBound Beginnings

27.07.1989
19.06.2003
14.06.2015
09.02.2022

EarthBound Beginnings je první díl série japonských RPG Mother/Earthbound, zasazených do fantaskní verze Ameriky 20. století. V době vzniku se hra nedočkala západního vydání i přesto, že anglická lokalizace byla dokončena. Přeložená verze byla nakonec neoficiálně vypuštěna na internet a oficiálně vyšla až na Virtual Console konzole Nintendo Wii U.

Hrdinou hry je malý chlapec Ninten, který je jednoho dne napaden duchem. Od svého otce se dozvídá, že duch je spojený s jeho pradědečkem, který se zabýval výzkumem nadpřirozených jevů a schopností. Aby záhadě přišel na kloub a rozluštil tajemství minulosti, vydává se Ninten na výpravu skrz Ameriku, během které se k němu připojí trojice podobně výjimečných dětí...

Po stránce hratelnosti se jedná o klasické JRPG své doby, inspirované hlavně sérií Dragon Quest. Hráč v něm cestuje po izometrickém světě, přičemž na náhodné tahové souboje nahlíží z pohledu první osoby. Hra je unikátní především svým zasazením do realistického světa, s nepřáteli se tudíž nebojuje s pomocí klasických RPG zbraní, jako jsou meče, luky a magie, ale s hračkami jako baseballové pálky nebo vodní pistolky, a místo temných kobek se navštěvují různá skladiště a laboratoře. Hráčova skupina také ovládá speciální psychické schopnosti, které nahrazují magii.

Na hru navázalo volné pokračování EarthBound pro konzoli SNES, které se tentokrát dočkalo i amerického vydání.

@filozof (15.11.2018 12:01): Jen pokud jí jen to, co mu Nintendo naservíruje přímo pod nos. V angličtině si na NES totiž můžeš zahrát již od roku 1998, kdy se to u nás rozšířilo pod názvem EarthBound Zero.

• NES 35
Série Earthbound se v posledních letech dosti přiživuje na úspěchu Undertale. Až moc často jdou totiž slyšet nářky fanoušků mladého chlapce (kterého ostatní znají leda z Super Smash Bros.), že je Undertale jen jeho vykrádačka. Rozhodl jsem se tedy celé věci podívat na zoubek a zahrát si v rámci herní výzvy hned první díl série.

Když začnu pozitivy – zezačátku se mi líbilo prozkoumávání docela rozsáhlého světa, narativ i vizuální rozmanitost nepřátel. Na své stáři vypadá vše docela hezky a hratelně. Celé to ale zkazilo to stejné, na čem padá většina JRPG – soubojový systém.

Ten je tady ještě horší, než je u podobných her obvyklé. Nejen že mrhá časem hráče a slouží jen k umělému natahování herní doby, ale i sami autoři se přiznali, že hru moc neoptimalizovaly pro bezproblémový průchod, takže i oproti ostatním JRPG je zde potřeba až absurdní množství tupého grindování.

Souboje na vás vyskakují na každém kroku, přitom jsou tak primitivní že je v 95 % případů dokáže odřídit sama možnost automatického útočení. Ze začátku trval každý souboj i něco přes minutu, takže se to dalo řešit tím, že si k tomu prostě vezmete knížku.

Postupem času ale začněte ničit většinu nepřátel na jedinou ránu, a v té chvíli souboje trvají tak akorát aby vás to zdržovalo, ale ve čtení leda našli kde jste skončili a nestihli ani dočíst následují větu! A jak se vrátíte na mapu, ujdete někdy DOSLOVA jeden krok a vyskočí na vás další souboj !!!!

Pokud se vám podaří najít vnitřní rovnováhu a nevytrháte si z toho vzteky vlasy, začne to být prostě jen nuda. Za vše asi mluví to, že jsem u toho jednou i doopravdy usl. Zpětně vzato, ani ten příběh, který je celkem průměrný za to celé nestál.

A jak to teda je s tím Undertalem? Ve zkratce řečeno, jediná věc, kterou se inspiroval je vizuální zpracování a jakási rozmanitost. Ve všem ostatním je Undertale mnohonásobně lepší a inovativnější. Hlavně nahrazuje ty zastaralé mechaniky soubojů za něco mnohem zábavnějšího.

Suma sumárum nedejte na nářky JRPGistů a pokud si vážíte si svého času a neláká vás bezedné grindování, sérii Earthbound se raději obloukem vyhněte.