Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Life is Strange: Before the Storm - Episode 1: Awake

31.08.2017
19.09.2018
20.09.2018
79
113 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Jedná se o prequel k sérii Life is Strange, který se odehrává tři roky před hlavními událostmi první sezóny. Chloe se snaží vyrovnat nejen se ztrátou své nejlepší kamarádky Max, ale hlavně se smrtí otce, který zemřel při autonehodě. Těžkou životní situací si však prochází také krásná a všemi oblíbená Rachel, která se s Chloe spřátelí. Dva nešťastné osudy se tak spojí v jedno silné pouto, jež nikdo nečekal.

Přestože na prequelu nepracují autoři původní hry Dontnod, hra by se měla držet stejného základu a přinést podobnou hratelnost. Nevrátí se však známá schopnost manipulace s časem, kterou oplývala Max. Chloe ale může využít svého ostrého jazyka a pomocí speciálního konverzačního módu "Backtalk" dostat z lidí potřebnou informaci. Ve hře bude také možné měnit outfity.

Příběh první epizody pokračuje ve druhé epizodě Brave New World a je pak zakončen třetí epizodou Hell Is Empty. Později pro majitele digitální Deluxe a krabicové Limited edice vyšla bonusová epizoda Farewell, která se odehrává před událostmi Before the Storm v době bezstarostného dětství Max a Chloe.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
Když bylo oznámeno k tomuto prequelu, že na něm nedělá původní studio a hlavní postava Chloe má i jinou dabérku mnoho lidí napadlo, že se to nepovede a zkrátka tento mezi článek v série bude lepší vynechat. Po první epizodě se ale zdá, že by to byla velká chyba si tento kousek nechat ujít.

Before the Storm si drží atmosféru původního Life is Strange, podpořenou stejnou vizuální stránkou ( i když na jiném enginu) a poctivým soundtrackem. Změna hlavní postavy i udává trochu jiný směr v hratelnosti. Žádné hrátky s časem, kdy rozhodnutí ať dobré či špatné se ukáží až později. Chloei je navíc oproti Max více průbojná, bojuji skoro se vším, říká vše bez obalu a známe její ztráty a problémy.

Možná i díky absenci nadpřirozených schopností a historii hlavní hrdinky působí zatím příběh více osobnější, zaměřený na neradostnou situaci které se může klidně člověku přihodit. Více civilnější, plný rodinných problémů, neschopnosti vyrovnat se ztrátou a problému s autoritami. O to více je to ale uvěřitelnější.

Hratelnost jinak nedoznala mnoho velkých změň, kromě nové schopnosti Backtalk kdy v rámci časového limitu musí člověk zvolit nejlepší odpověď na protivníkovi argumenty a vyhrát nad ním debatu. Zajímavé zpestření konverzací. A místo focení se dostává ke slovu grafity, kdy na několika místech lze vytvořit jednu ze dvou variant textu či obrazu, čím Chloe vyjádří svoji myšlenku či vzdor.

Po první epizodě, původní obavy opadly a nyní už je počkat na další dvě, které si doufám udrží tempo a kvalitu s kterou autoři přišli zde.
+29
  • PC 80
V prequelu k Life is Strange se dozvíme, co se dělo s Chloe pár let předtím, než se do města vrátila Max.

Plusy/Mínusy:
+ Příběh, který mě opět pohltil. Sice jeho průběh nemá tak fatální následky na celé město (kromě požáru) jako u LiS, ale i tak jsem s napětím hltal každý postup ve hře.
+ Emoce. Pocity štěstí střídají pocity smutku a naopak. Je opět snadné se sžít s hlavními postavami a intenzivně vše prožívat s nimi.
+ Dabingové obsazení je bohužel z důvodu stávkování herců jiné, nicméně nové hlasy Chloe i ostatních postav jsou těm původním hodně podobné a dabing celkově se povedl.
+ Hudba.
+ Trochu jsem se bál, jaká bude hratelnost, když nebudeme mít možnost vracet čas jako s Max, ale mé obavy byly zbytečné.
- Stále trochu divné animace postav, hodně je to vidět u vedlejších postav.

S postavami jsem se hodně sžil a i po dohrání hry nad příběhem hodně přemýšlím, opět na mě udělal velký dojem. Trochu mě mrzí, že je to nejspíš už opravdový konec a už se o Chloe nebo Max nikdy nic nového nedozvíme.

Pro: Příběh, Emoce, Hudba

Proti: Divné animace postav

+16
  • PC 60
Nikdo z nás by asi nečekal, že Frantíci z Dontnod Entertainment udělají s první sérií hispterské, mysteriozní, lesbo-romatické fantasy díru do světa. Ale i možná k překvapení samotných vývojářů se Life is Strange stal hitem, zlatky začaly cinkat a tak si Square Enix usmyslelo, že k udržení ekonomického kruhu v pohybu je nejlepší najmout neznámé studio a rychle uplácat...třeba prequel. Prequel s nejoblíbenější postavou z minulé sezony.

První překvápko si na mne nachystala už úvodní obrazovka s nápisem: "Unity". Můj "oblíbený" endžin, říkám si. Ale zase na druhou stranu nový tým zase neměl zkušenosti s Unrealem jako Francouzi, jenž už před tím pracovali na Remember Me. I přes tento fakt se jim vše povedlo téměř dokonale replikovat. Od vizuálního stylu po prostředí a stromy z éry počátku Playstationu 2. Krom toho modely postav jsou mírně detailnější a framerate naprosto stabilní, překvapivě. Děníček má menší písmo, což díky mému stařeckému zraku není zcela ideální.

Herně se změnila jen jedna podstatná věc. Nejste super hipster, takže nemůžete vracet svá rozhodnutí, ani se zlomyslně dívat dokola jak se někdo střílí do ruky. Místo toho tu máme nový ultimate bitch simulátor 2017, kde musíte rychle vybírat určité odpovědi, aby jste postoupili někam dál, což je docela nuda. Nejtěžší rozhodnutí pro mne prozatím byl výběr oblečení pro Chloe, která po nepochopitelné změně dabérky zní starší, i když má být mladší. Ne, že by byla špatná, ale tak nějak z přirozeného chodu věcí vyplývá, že tam nesedí.

Na before the storm není vlastně nic špatně. Jen že je to prequel. Tedy my, co měli to potěšení hrát díl minulý již ví, jak co celé dopadne, ergo výběr našich voleb, na kterých údajně stále hra stojí jsou předem daná. Což platí i o historii a psychologii postav. Co když chci být s Davidem "hero copem" za dobře? Smůla, Chloena se k němu pořád i přes veškerou vaši snahu chová jako BITCHka. A byla v předešlé sezoně nějaká zmínka o požáru? Taktéž se jakoby vytratil mysteriozní nádech. Life is not so strange anymore.
Je to pořád dobře napsané a pasáž s DnD by mohla překrýt klidně celou epizodu.

Shrnul bych to asi takto: Pokud se vám nepáčil originál, nebude se vám líbit prequel, pokud jste předešlé tažení zarámovávali do zelených čísel, nic se pro vás zde nezmění. Pokud se vám tato sága nikdy nepostavila do cesty, myslím, že Before the storm je pro vás naprosto ideální.

Pro: Je to life is strange, pár zábavných momentek, nová dabérka hraje dobře.

Proti: Není to life is strange, předem daný konec, nová dabérka se k mladší Choe nehodí.

+15
  • PC 85
Life is Strange se pro mě stala jednou z nejoblíbenějsích sérií a to ke mně původně epizodické hry, s ne příliš silným gameplayem, nikdy netáhli. Avšak LiS kompletně změnil můj názor, postavy byli zajímavé, grafika byla nádherně stylizovaná. Poprvé mě hra zaujala ke čtení deníku (často se ve hrách objevuje typ kodexu, ale nikdy je nečtu), kdy jsem si po každé epizodě pročítal nové poznatky. Naprosto mě tento svět pohltil a prequel Before the Storm nebyl výjimkou. Vrací se Chloe (sice s jinou dabérkou, ale hlas je velice podobný a dobře zahraný takže za mě vše bezproblému) a spoustu dalších postav z první hry. Příběh je super, jenže tentokrát nemáte možnost přetočit čas, takže si více dáváte pozor na to, co řeknete. Novinkou je systém "nadávek" dá-li se tomu tak říct, kde musíte patřičně odpovídat na věty toho s kým se hádáte. Jako u předchozího dílu bylo do breku ... ne ale tolik jako u bonusové epizody, kdy se vracíte do minulosti a hrajete opět za Max. Moment ve kterém víte, co se stane, ale mě to položilo tak jako tak. Žádný čas strávený u všech epizod tuto nějak nezjednodušil.

Pro: grafické zpracování, příběh, postavy, dialog

Proti: jelikož je to prequel, už víte co se stane v budoucnu

+11
  • PC 70
Seriálová červená knihovna díl druhý: Ještě červenější. Life is Strange je zpět se svým před-pokračováním. Pořád je to chytlavé a originální filmové vyprávění, má to ale několik ale…

Chloe je děsně cool, prďácká a fajn. Ale zároveň je strašně iritující pubertální fiflena. I když vám hra dává rádoby na výběr, nikdy Chloe nepřetvoříte k obrazu svému. I když se ji svými odpověďmi snažíte usměrnit, okamžitě vaše mírové úsilí zabije nějakou nemístnou poznámkou. Vždycky bude rebelovat proti úplně všemu, i když to třeba nedává smysl.

První série Life is Strange pro mě byla zjevením. Možná právě proto mě prequel už tolik nechytil. Už to prostě není takové zjevení. Pořád je to chytlavé vyprávění s nespočtem zajímavých momentů. I když jsou tu i momenty vysloveně iritující. Například když se Chloe vkrádá do domu rodiny Amberových, proč za sebou do háje nezavře vchodové dveře? Podobných situací, které mě svou tupostí zvedaly ze židle, bylo ve hře více. Ale vlastně jsem se celkově docela bavil.

Bonusová epizoda byla jen takovým hodinovým “potitulkovým” flashbackem do dětství. Nakonec jsem ale rád, že jsem si celou hru zahrál a vrátil se do Arcadia Bay. Mám rád seriály a Before the Storm v podstatě seriál je. I když tentokrát to nebyl už žánr úplně pro mě...
+7 +8 −1