Life is Strange: Before the Storm - Episode 1: Awake

31.08.2017
19.09.2018
20.09.2018
kompatibilní

Jedná se o prequel k sérii Life is Strange, který se odehrává tři roky před hlavními událostmi první sezóny. Chloe se snaží vyrovnat nejen se ztrátou své nejlepší kamarádky Max, ale hlavně se smrtí otce, který zemřel při autonehodě. Těžkou životní situací si však prochází také krásná a všemi oblíbená Rachel, která se s Chloe spřátelí. Dva nešťastné osudy se tak spojí v jedno silné pouto, jež nikdo nečekal.

Přestože na prequelu nepracují autoři původní hry Dontnod, hra by se měla držet stejného základu a přinést podobnou hratelnost. Nevrátí se však známá schopnost manipulace s časem, kterou oplývala Max. Chloe ale může využít svého ostrého jazyka a pomocí speciálního konverzačního módu "Backtalk" dostat z lidí potřebnou informaci. Ve hře bude také možné měnit outfity.

Příběh první epizody pokračuje ve druhé epizodě Brave New World a je pak zakončen třetí epizodou Hell Is Empty. Později pro majitele digitální Deluxe a krabicové Limited edice vyšla bonusová epizoda Farewell, která se odehrává před událostmi Before the Storm v době bezstarostného dětství Max a Chloe.

Když bylo oznámeno k tomuto prequelu, že na něm nedělá původní studio a hlavní postava Chloe má i jinou dabérku mnoho lidí napadlo, že se to nepovede a zkrátka tento mezi článek v série bude lepší vynechat. Po první epizodě se ale zdá, že by to byla velká chyba si tento kousek nechat ujít.

Before the Storm si drží atmosféru původního Life is Strange, podpořenou stejnou vizuální stránkou ( i když na jiném enginu) a poctivým soundtrackem. Změna hlavní postavy i udává trochu jiný směr v hratelnosti. Žádné hrátky s časem, kdy rozhodnutí ať dobré či špatné se ukáží až později. Chloei je navíc oproti Max více průbojná, bojuji skoro se vším, říká vše bez obalu a známe její ztráty a problémy.

Možná i díky absenci nadpřirozených schopností a historii hlavní hrdinky působí zatím příběh více osobnější, zaměřený na neradostnou situaci které se může klidně člověku přihodit. Více civilnější, plný rodinných problémů, neschopnosti vyrovnat se ztrátou a problému s autoritami. O to více je to ale uvěřitelnější.

Hratelnost jinak nedoznala mnoho velkých změň, kromě nové schopnosti Backtalk kdy v rámci časového limitu musí člověk zvolit nejlepší odpověď na protivníkovi argumenty a vyhrát nad ním debatu. Zajímavé zpestření konverzací. A místo focení se dostává ke slovu grafity, kdy na několika místech lze vytvořit jednu ze dvou variant textu či obrazu, čím Chloe vyjádří svoji myšlenku či vzdor.

Po první epizodě, původní obavy opadly a nyní už je počkat na další dvě, které si doufám udrží tempo a kvalitu s kterou autoři přišli zde.
V prequelu k Life is Strange se dozvíme, co se dělo s Chloe pár let předtím, než se do města vrátila Max.

Plusy/Mínusy:
+ Příběh, který mě opět pohltil. Sice jeho průběh nemá tak fatální následky na celé město (kromě požáru) jako u LiS, ale i tak jsem s napětím hltal každý postup ve hře.
+ Emoce. Pocity štěstí střídají pocity smutku a naopak. Je opět snadné se sžít s hlavními postavami a intenzivně vše prožívat s nimi.
+ Dabingové obsazení je bohužel z důvodu stávkování herců jiné, nicméně nové hlasy Chloe i ostatních postav jsou těm původním hodně podobné a dabing celkově se povedl.
+ Hudba.
+ Trochu jsem se bál, jaká bude hratelnost, když nebudeme mít možnost vracet čas jako s Max, ale mé obavy byly zbytečné.
- Stále trochu divné animace postav, hodně je to vidět u vedlejších postav.

S postavami jsem se hodně sžil a i po dohrání hry nad příběhem hodně přemýšlím, opět na mě udělal velký dojem. Trochu mě mrzí, že je to nejspíš už opravdový konec a už se o Chloe nebo Max nikdy nic nového nedozvíme.

Pro: Příběh, Emoce, Hudba

Proti: Divné animace postav

Nikdo z nás by asi nečekal, že Frantíci z Dontnod Entertainment udělají s první sérií hispterské, mysteriozní, lesbo-romatické fantasy díru do světa. Ale i možná k překvapení samotných vývojářů se Life is Strange stal hitem, zlatky začaly cinkat a tak si Square Enix usmyslelo, že k udržení ekonomického kruhu v pohybu je nejlepší najmout neznámé studio a rychle uplácat...třeba prequel. Prequel s nejoblíbenější postavou z minulé sezony.

První překvápko si na mne nachystala už úvodní obrazovka s nápisem: "Unity". Můj "oblíbený" endžin, říkám si. Ale zase na druhou stranu nový tým zase neměl zkušenosti s Unrealem jako Francouzi, jenž už před tím pracovali na Remember Me. I přes tento fakt se jim vše povedlo téměř dokonale replikovat. Od vizuálního stylu po prostředí a stromy z éry počátku Playstationu 2. Krom toho modely postav jsou mírně detailnější a framerate naprosto stabilní, překvapivě. Děníček má menší písmo, což díky mému stařeckému zraku není zcela ideální.

Herně se změnila jen jedna podstatná věc. Nejste super hipster, takže nemůžete vracet svá rozhodnutí, ani se zlomyslně dívat dokola jak se někdo střílí do ruky. Místo toho tu máme nový ultimate bitch simulátor 2017, kde musíte rychle vybírat určité odpovědi, aby jste postoupili někam dál, což je docela nuda. Nejtěžší rozhodnutí pro mne prozatím byl výběr oblečení pro Chloe, která po nepochopitelné změně dabérky zní starší, i když má být mladší. Ne, že by byla špatná, ale tak nějak z přirozeného chodu věcí vyplývá, že tam nesedí.

Na before the storm není vlastně nic špatně. Jen že je to prequel. Tedy my, co měli to potěšení hrát díl minulý již ví, jak co celé dopadne, ergo výběr našich voleb, na kterých údajně stále hra stojí jsou předem daná. Což platí i o historii a psychologii postav. Co když chci být s Davidem "hero copem" za dobře? Smůla, Chloena se k němu pořád i přes veškerou vaši snahu chová jako BITCHka. A byla v předešlé sezoně nějaká zmínka o požáru? Taktéž se jakoby vytratil mysteriozní nádech. Life is not so strange anymore.
Je to pořád dobře napsané a pasáž s DnD by mohla překrýt klidně celou epizodu.

Shrnul bych to asi takto: Pokud se vám nepáčil originál, nebude se vám líbit prequel, pokud jste předešlé tažení zarámovávali do zelených čísel, nic se pro vás zde nezmění. Pokud se vám tato sága nikdy nepostavila do cesty, myslím, že Before the storm je pro vás naprosto ideální.

Pro: Je to life is strange, pár zábavných momentek, nová dabérka hraje dobře.

Proti: Není to life is strange, předem daný konec, nová dabérka se k mladší Choe nehodí.

Před víc jak 3 lety jsem dohrál první sérii, takže přišel konečně čas pustit se i do prequelu. To, že postavy byly nadabovány jinými herci, mi nijak nevadilo, protože ty původní jsem už stihnul tak nějak zapomenout (jejich hlasy, ne činy). A to, že dělalo hru jiné studio také není skoro poznat, takže super.

Hned po začátku první epizody na mě dolehla nostalgie a zároveň velká radost, že jsem se mohl zas vrátit ke své oblíbené Chloe. A zase jsem byl překvapen, jaká to je rebelka a jak měla už tehdy všechno na háku :) Už koncert na začátku dokázal člověka vtáhnout a pak už se hra rozjela. Tedy spíš nerozjela, a to je právě to naprosto osvěžující, nejde tu o žádnou záchranu světa, poměřování dovedností, nebo bezhlavé vraždění všeho kolem. Tahle hra je prostě takovým pohodovým náhledem na "těžký život" americké náctileté dívky, to vše v rozvláčném tempu a možností se jen tak posadit a chvíli jen zamyšleně zírat.

Graffiti místo focení je príma věc na odreagování a svým způsobem i tyhle drobnosti rozvíjí příběh. Příběh, který byl v první epizodě jen nastíněn, ale dovolím si tvrdit, že nebude tak rozmáchlý jako v první sérii, což ale určitě nemusí být na škodu. I na první pohled běžné, obyčejné příběhy můžou mít své kouzlo. Konečně byl dokonce hráč seznámen s mýtickou Rachel, která ale asi ještě nevyjevila všechno, co v ní je.

Příjemně mě překvapil i jeden nečekaný moment, když jsem byl(a) před školou dotázán(a), jestli si nechci zahrát Dungeons and Dragons, popravdě jsem tuhle hru nikdy nehrál a jen jí párkrát někdě viděl v TV, ale protože to herní dobu natáhlo tak o 20 minut a rozšířilo to mé znalosti postavy, tak mi to přišlo skvělé a dokonce zábavné, a to navíc, když je tato činnost úplně nepovinná. Krása.

Upřímně jsem čekal, že tahle sezóna bude slabší, což asi bude trochu pravda, ale protože se jedná o něco malinko jiného, tak si myslím, že si ji užiju do sytosti. Těším se na další epizody.

Pro: Chloe, graffiti, hudba, hra ve hře

Proti: Chloe je rebel až moc, člověk reaguje na postavy i podle toho, co mu provedou až za pár let

Life is Strange se pro mě stala jednou z nejoblíbenějsích sérií a to ke mně původně epizodické hry, s ne příliš silným gameplayem, nikdy netáhli. Avšak LiS kompletně změnil můj názor, postavy byli zajímavé, grafika byla nádherně stylizovaná. Poprvé mě hra zaujala ke čtení deníku (často se ve hrách objevuje typ kodexu, ale nikdy je nečtu), kdy jsem si po každé epizodě pročítal nové poznatky. Naprosto mě tento svět pohltil a prequel Before the Storm nebyl výjimkou. Vrací se Chloe (sice s jinou dabérkou, ale hlas je velice podobný a dobře zahraný takže za mě vše bezproblému) a spoustu dalších postav z první hry. Příběh je super, jenže tentokrát nemáte možnost přetočit čas, takže si více dáváte pozor na to, co řeknete. Novinkou je systém "nadávek" dá-li se tomu tak říct, kde musíte patřičně odpovídat na věty toho s kým se hádáte. Jako u předchozího dílu bylo do breku ... ne ale tolik jako u bonusové epizody, kdy se vracíte do minulosti a hrajete opět za Max. Moment ve kterém víte, co se stane, ale mě to položilo tak jako tak. Žádný čas strávený u všech epizod tuto nějak nezjednodušil.

Pro: grafické zpracování, příběh, postavy, dialog

Proti: jelikož je to prequel, už víte co se stane v budoucnu