Life is Strange: Before the Storm - Farewell

05.03.2018
19.09.2018
20.09.2018
kompatibilní

Farewell je bonusová epizoda k sérii Life is Stange: Before the Storm. Cílí ovšem na hráče původní série Life is Strange, neboť v kůži její hrdinky Max Caulfield prožijete jeden z mnoha dnů v jejím dětství, který trávila se svou nejlepší kamarádkou Chloe. Je to den plný vzpomínání na dobu, kdy bylo Max 13 let a hrála si s Chloe na piráty. Po objevení pirátského deníku se s Chloe rozhodnou najít a vykopat poklad, který v té době ukryly. Den pro ně ovšem má připraven ještě další překvapení...

Hratelnost je tentokrát více lineární. Lze sice vybírat odpovědi, ale s téměř nulovým dopadem na průběh příběhu. Není k dispozici ani schopnost vracet čas, kterou Max touhle dobou samozřejmě ještě neměla. Farewell je tak primárně nostalgickou vzpomínkou.

Poslední rozloučení s Max a Chloe bylo překvapivě důstojné. Sice délka je žalostná, ale zato je tato epizodka opravdu emocionální a uzavírá celý kruh, takže každý fanoušek série by si ji rozhodně neměl nechat ujít. Kromě všech atributů původních her, jako jsou atmosféra, soundtrack a animace, potěší také návrat původních dabérek.

Pro: emoce, příběh, postavy, atmosféra

Proti: délka

Tahle epizoda je odměnou za celé hraní obou sérií. Dvě hlavní postavy Max a Chloe si zde užívají poslední den, než se jejich životy navždy změní. Je to jejich rozloučení jak mezi sebou, tak i s hráčem. Je možná trochu paradoxní, že to je vlastně prequel prequelu, ale to je na celé téhle epizodě možná to nejlepší, protože vidíme obě holky ještě jako děti, ničím neposkvrněné a radující se ze života. Navíc i délka není úplně špatná, zabralo mi to skoro 2 hodiny, na což se třeba některé Telltale hry měly problém dostat i s "regulerními" epizodami.

I když se celá epizoda odehrává jen v Chloině domě a během pár hodin, tak i přesto toho stihnou obě postavy dost. Vzpomínky na dětství, které právě opouští, mají své velké kouzlo. Člověk se často pousměje těm roztomilým a naivním představám a hláškám, ale přesto ho to pohladí na duši. Nejvíc se mi líbila četba gamebooku, který holky kdysi napsaly. Projel jsem si všechny možnosti a smál se po celou dobu. Hra na pirátky byla taky krásná a nostalgická.

A ten konec, to je Life is Strange se vším všudy. Takhle prostě končí dětství. Ani se nenaděješ a jsi takřka dospělý, ale za jakou cenu :( . Bude se mi po obou dívkách stýskat. Už dneska vím, že si jejich dobrodružství ještě někdy projedu, už jen kvůli tomu, že hraní Life is Strange mi přineslo plno emocí a zážitků, které jsem v jiných hrách takřka nepoznal. Mějte se kámošky.

Pro: Max a Chloe, dětství a vzpomínání, pirátky

Proti: je to konec jedné ságy

Farewell je poslední a jen velmi krátká bonusová epizoda. Fanoušci budou nadšení - je radost znovu vidět (a slyšet!) Max a Chloe, dívat se, jak si spolu bezstarostně hrají a co všechno tyhle dvě nejlepší kamarádky vymýšlely, když byly ještě malé děti. Celé je to takové milé a úsměvné a vrátí vás to znovu do dětství, zároveň vás ale bude v hloubi duše tížit pohled na Chloe, v té době vynikající studentku plnou života, protože víte, že co nevidět se jí život obrátí vzhůru nohama a v Before the Storm z ní bude kompletně jiný, zlomený a opuštěný člověk. Ale radostné pocity převáží a vy si zakážete na to myslet, protože stejně jako Max si budete chtít užít tenhle poslední den před tím, než dáme všemu sbohem.

No a pak, příliš brzy, přijde konec. A to by nebylo Life is Strange, aby nám tvůrci nebodli kudlu přímo do srdce. Všechny dobré pocity ze hry zmizí a následuje jen zklamání. Proč? Proč tahle epizoda nemohla být jen o tom jednom bezstarostném dni? Proč už se Max po tom všem nikdy neozve? Proč Life is Strange nikdy nemůže skončit dobře? Ten konec prostě zničil výsledný dojem z jinak naprosto skvělého prequelu. Škoda.

Pro: návrat Max a obou dabérek, atmosféra dětství

Proti: velmi krátké, konec hry se opravdu nepovedl

Herní výzva 2018 - 8. "V zemi nikoho"

Pro ty, co hráli původní hru a obě holky jim přirostly k srdci, tak je to povinná, i když nic moc navíc přidávající záležitost. Jedno oko nezůstane suché.

Pro: úsměvné a dojemné zároveň

Proti: pouze pro fandy původní hry

Roztomilý bonus k poměrně depresivnímu konci LIS: Before the Storm. Soundtrack super. Jen bych čekala herní zážitek delší než 30 min. Ráda se ke hře vrátím.

Pro: Soundtrack