Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Policenauts

29.07.1994
29.09.1995
16.01.1996
13.09.1996
14.05.2008
28.08.2012
80
2 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Titul Policenauts je nepřímým pokračováním hry Snatcher a znovu jde o kyberpunkovou adventuru od známého tvůrce Hidea Kojimy (Metal Gear Solid). Policenauts vyšlo již v roce 1994 na platformu PC-9821 a následně i na konzoli 3DO, posléze se videohra dočkala kompletního přepracování na Segu Saturn a PlayStation. I přes zamýšlený překlad Policenauts nikdy nevyšlo mimo Japonsko a neoficiální překlad hry od fanoušků se objevil až roku 2009. Jde o klasickou japonskou adventuru (obdobně jako Famicom Tantei Club Part II: Ushiro ni Tatsu Shojo nebo The Portopia Serial Murder Case), najdeme zde však i ojedinělé akční pasáže.

Příběh se odehrává roku 2040, nicméně stěžejní roli hrají události z roku 2013, kdy je utvořena jednotka takzvaných "Policenauts", kteří mají chránit prostor vesmírných kolonií. Hráč se ujímá jednoho z těchto Policenautů, Jonathana Ingrama, který jednoho dne zůstal ponechán napospas vesmírnému chladu, ale svým speciálním oblekem byl kryogenicky zmrazen. Díky tomu překvapivě utekl hrobníkovi z lopaty a po 25 letech bylo jeho tělo nalezeno a následně i restituováno. O tři roky později, už jako soukromý detektiv, je Jonathan navštíven svojí bývalou ženou s prosbou o pomoc... a tím začíná komplikovaný příběh, inspirovaný celou řadou děl (Urashima Tarō, Smrtonosná past, Coma...).


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PS1 80
Policenauts začínají tak, jak drtivá většina detektivních příběhů. V kanceláři detektiva. Klasické soukromé očko, dnes již tedy detektiv a bývalý "policenaut" Jonathan Ingram, je navštíven svoji bývalou ženou a je žádán o pomoc – nalezení jejího současného manžela. Tato pomoc má ale rychlou katarzi, jelikož je Lorraine nedlouho po odchodu z detektivní kanceláře zastřelena. Proč a kdo měl motiv, a souvisí to s tím, co Lorraine po Jonathanovi žádala? Zápletka je tradiční, ale nabídne i několik originálních námětů. Hlavní přednosti ale spadají k jiným aspektům hry.

Dnes již kultovní vizuální novela s nezaměnitelnou estetikou 90. let nabídne přesně to, co by hráč mohl očekávat při návštěvě herního obchodu a zhlédnutí krabice hry. Výbornou vizuální stránku, která se může rovnat anime produkci své doby, propracované charaktery a motivace a mnoho lokací. Je také z čeho vybírat, Policenauts se odehrávají v roce 2040 a to na rozlehlé vesmírné kolonii „Beyond Coast“ – jedná se tak o nejzazší variantu univerza Hideo Kojimy ve kterém se odehrává i Metal Gear Solid. I proto se zde například objeví Meryl. Nicméně formou jde především o navázání na Snatchera, ale prakticky ve všech aspektech jdou tvůrci z Konami dále než v titulu z roku 1994. Klasická hratelnost japonskcýh adventur s kontextovým menu je zde dovedena k co největšímu pohodlí, a tak samotné hraní mnohdy připomíná sledování napínavého anime. Nechybí ovšem ani akční pasáže (střelba) a logické hádanky. Na ploše přibližně dvanácti hodin je tak předvedeno docela velké množství inovací v žánru, ale především jde o propracovaný svět a celou řadu informací okolo. I z tohoto důvodu se stalo Policenauts kultem a v roce 2009 se hra dočkala neoficiálního, a dlouho vyhlíženého, překladu.

A to jen zaslouženě, zvláště když jde o japonskou adventuru (novelu) asi nejpřístupnější a také s odkazem na MGS, které zná většina hráčů. Šlo by říci ideální začátek. Chyby jsou již čistě subjektivní, kdy je hráč konfrontován zdánlivě nekončícími dialogy a někdy není přesně jasné, co udělat aby se příběh posunul. Závažné problémy ale hledat nejde.

Jak by vypadala vizuální novela pomlčka adventura, pokud by ji tvořilo studiu s velkým rozpočtem a zásobou kreativního pnutí? Pravděpodobně jako Policenauts. I vzhledem k historické důležitosti jasné doporučení.

Pro: vizuální stránka, dabing, hudba, inovace,

Proti: někdy dlouhé dialogy

+18