Mother Russia Bleeds

05.09.2016
03.12.2016
15.11.2018

Mother Russia Bleeds je 2D mlátička odehrávající se v alternativní verzi Sovětského svazu, kde mafie unáší lidi a testuje na nich nové drogy. Hráč se ujímá role jednoho z vězňů, který se rozhodne utéct a probít si cestu na svobodu. V tom mu může pomoci počítačem ovládaný parťák nebo tři další spoluhráči v rámci lokálního multiplayeru.

Mother Russia Bleeds sází na brutální násilí, zvrácené nepřátele a odpudivé prostředí. Kromě úderů a komb slouží k likvidaci protivníků celá řada zbraní. Specifikem hry je sběr injekcí s drogou, které po sobě zabití nepřátelé zanechávají. Použít ji lze k doplnění zdraví nebo k dočasnému zvýšení všech schopností v berserk modu. Po dohrání příběhové kampaně je možné pokračovat v survival nebo boss režimu.

Tak jsem to nějakou chvíli zkoušel a na klávesnici naprosto v pohodě, naštěstí v poslední dostupné verzi je nastavení kláves již plně konfigurovatelné. Věřím, že s nějakým výchozím nastavením to musela být pakárna, anžto čudlíků, které je hráč nucen používat, je spousta a to výchozí ovládání není zrovna ideální. Zatím mi to nepřijde vůbec špatné, takové Streets of Rage říznuté Hotline Miami:). Oproti zmiňovaným Streets of Rage (které hraji aktuálně na střídačku s tímhle) však možná zprvu mnohem lehčí obtížnost, ale když bude nejhůř, je tu i volba "hardcore".

Fakt věřím, že nebýt herní výzvy (hrát jen na klávesnici), tak si hru užiju o trošičku víc, protože výchozí a nepřemapovatelné(!!!) nastavení kláves vymýšlel retard. Možná pokud jste měli nehodu a ruce teď máte ohnuté do 240° úhlu tak ano, mohlo by se potom jednat o ergonomické řešení, zdravější jedinci však musí paže zkřivit do polohy, které by z evolučního hlediska ani nemělo být možné dosáhnout a hrát. Ok a co má hra dál? Vlastně nic moc. Je to taková ta klasická automatovka, kde jdete z levé části obrazovky do pravé a cestou mlátíte vše, co vám přijde pod ruku. S provedením jsem však měl dva malé problémy:
1. Když někoho kopnete, tak odletí mimo obrazovku a zcela běžně se mi stávalo, že jsem všechny ve svém krvavém zápolení odkopal a musel jsem pár vteřin počkat, než se za mnou zase vrátí, protože vy samozřejmě nemůžete z obrazovky odejít, dokud všechny nezmlátíte. Dost to zpomaluje tempo.
2. Možná jsem s tím měl problém jenom já, ale někdy mi dalo práci trefit nepřítele. Může stát trochu pod vámi nebo nad vámi a vy promáchnete, přestože byste řekli, že ho máte před čumákem.

Ale i kdyby to všechno fungovalo, bude hra přinejmenším jen lehce nadprůměrná, protože je celý gameplay jen o drcení převážně dvou tlačítek. Možná je to specifikum žánru, ale mě tohle moc nebaví a upřímně jsem od půlky hry jel takříkajíc na automat. Naštěstí hra není dlouhá a vydržet se to dá. Ale to ovládání... To je za trest...

10. bod herní výzvy 2018 (hardcore)