The World Ends with You

The World Ends with You: Final Remix, It's a Wonderful World

18.04.2008 DS
12.10.2018 Switch
Square Enix, Jupiter (sekundární)
Samotářský teenager Neku se jednoho dne probouzí uprostřed rušné ulice s amnésii, tajemnou zprávou na svém mobilním telefonu a ještě tajemnějším časovačem vytetovaným na své dlani. Zmaten potkává dívku Shiki, která mu objasní, že se stal účastníkem Hry smrťáků, v níž není výhrou není nic menšího než jeho život. Cílem Hry je splnit sedm úkolů zadaných během sedmi dnů, přičemž stačí, aby je splnil jediný z hráčů, neúspěch se ale trestá smrtí všech. Neku neochotně uzavírá spojenectví s Shiki, ale aby přežil, nezbývá mu nic jiného, než se naučit věřit a spoléhat na ostatní...

The World Ends with You je akční RPG od tvůrců slavné série Kingdom Hearts, zasazené do tokijské čtvrti Šibuja a původně určené pro handheld Nintendo DS, jehož dvou displejů plně využívá pro svůj unikátní bojový systém. Hráč v něm totiž ovládá dvě postavy zároveň, přičemž na spodní obrazovce ovládá dotykem hlavního hrdinu Neku Sakurabu, který s nepřáteli zvanými Noise bojuje s pomocí odznaků, symbolizující různé útoky. Síla odznaků se dá vyvolat kreslením různých obrazců na displej – přeškrtnutí nepřítele čárou funguje jako seknutí mečem, klepnutí na nepřítele na něj shodí kámen atp. Na horní obrazovce je pak Nekův společník, s nímž je možno útočit pomocí D-Padu. Za hru vystřídá Neku několik spolubojovníků, z nichž každý má unikátní systém komb. Pro úspěch v soubojích je nutno koordinovat útoky postav, čímž se nabíjí jejich synchronizace, dovolující vyvolat ničivé speciální útoky. Obě postavy mají sdílený ukazatel zdraví, není tedy možné soustředit se na jednu a druhou zanedbávat.

Unikátní grafický styl hry je inspirovaný kulturou a módou tokijské mládeže, přičemž tyto prvky jsou zapracovány i do příběhu a hratelnosti v podobě módních trendů a značek, které ovlivňují účinnost vašich útoků podle toho, co v dané oblasti zrovna letí. Velká pozornost byla rovněž věnována soundtracku, který kombinuje hip-hop, rock a elektronickou hudbu.

Hra se dočkala dvou reedicí – reedice s podtitulem Solo Remix vyšla pro mobilní telefony s operačními systémy iOS a Android a kromě vylepšené grafiky modifikuje bojový systém tak, aby fungoval na jednom displeji, a konzole Nintendo Switch se dočkala verze s podtitulem Final Remix, která kromě modifikací ze Solo Remix nabízí i zcela nový příběhový epilog.

• DS 85
Dneska na Switch vychází hra s názvem The World Ends with You: Final Remix, těžko se tedy naskytne lepší příležitost zkusit majitele Switche přesvědčit, proč by se o ni mohli začít zajímat. Producent hry Tetsuya Nomura se nedávno nechal slyšet, že by moc rád udělal pokračování, ale jaksi mu k tomu schází požehnání korporátu, takže se Final Remix musí pořádně prodávat. O čemž mám teda svoje pochybnosti, ale určitě bych se nezlobil, kdyby se to nakonec vydařilo.

Ale popořadě. Příběh hry se odehrává v Tokiu, konkrétně v čtvrti Šibuja, tokijském středu nočního života a nejmodernějších trendů. Vaším průvodcem Šibujou je Neku Sakuraba, který se probouzí ve světě, který se sice podobá tomu, co zná, ale ne tak úplně. A Neku je tak trochu sobecký kretén, který se chtě nechtě bude muset naučit spolupracovat s ostatními. Však to znáte. Nechci příliš spoilerovat, ale ačkoliv je příběh vlastně dost jednoduchý, svět, ve kterém se odehrává, je tak akorát zvláštní, aby navnadil, ale neodradil svou divností, najdete v něm spoustu zajímavých postav, ke kterým je těžké nevytvořit si sympatie, pokud nejste úplně alergičtí na teenagery, a dojde i na nějaké ty nečekané a emotivní zvraty. Svou roli plní a k dalšímu hraní motivuje dostatečně.

Nejunikátnějším prvkem hry jsou souboje. Když jsem přemýšlel, k čemu bych soubojový systém přirovnal, napadl mě jeden mírně trhlý příměr – je to jako Brothers: A Tale of Two Sons, ale kdyby Brothers nebyla rozvážná plošinovka, ale frenetická akce. Vysvětlit základy soubojů jsem se pokusil už v popisku, ale nejjednodušší bude podívat se na video. A ano, postavy ovládáte obě zároveň a sdílí jeden healthbar. Jestli vám to připadá jako nemožné, tak ano, máte pravdu. A je to ohromná zábava. Souboje jsou chaotické, komplexní, ale zároveň intuitivní a po počátečním šoku nebudete chtít měnit. Hra navíc neustále překvapuje novými typy nepřátel, které završuje nápaditými bossfighty, naplno využívajícími obou displejů Nintenda DS. Dostupných útoků alias odznaků je taktéž hromada a od jednoduchých čar se dostanete až ke kreslení geometrických obrazců. Pokud se chcete hodně ztrapnit v autobuse, můžete dokonce používat i odznaky, které se aktivují řvaním do mikrofonu! Odznaků můžete najednou použít jen několik a je nutné najít tu správnou rovnováhu mezi těmi složitými silnými a jednoduchými slabými, jinak v soubojích rychle pohoříte.

Co je na hře ohromně sympatické, je to, že zcela vyhoví hardcore i normálním hráčům. Pokud chcete jen projít příběh a dost, nehází vám žádné klacky pod nohy, libovolně vás nechá snížit obtížnost a za takových 15 hodin máte hotovo. Pokud ji ale chcete vyždímat dosucha, po dohrání se vám odemkne volná hra, kde se můžete naplno vydovádět a posbírat všechny odznaky, naexpit maximální level, ulovit všechen Noise, posbírat všechny „tajné zprávy“, dále osvětlující příběhové pozadí hry a najít všechny tajné bossfighty. Tam se teprv rozjedou ty pravé minmax orgie plné pojmů jako optimalizace a evoluce odznaků, delevelování, či chain battles, kterých si můžete užít klidně desítky hodin, než všechno vysbíráte a odemknete.

Zcela zásadním prvkem hry je její styl, kterým je prodchnutá od hlavy až k patě. Šibuja neslouží pouze jako příběhové pozadí, ale točí se kolem ní úplně všechno. Například místo výbavy vám slouží módní oblečení různých značek (jste koneckonců v módní metropoli Japonska, že). Tyhle značky mají v různých částech Šibuji různou popularitu, což vám při jejich nošení dává bonusy v boji. Popularitu značek můžete navíc ovlivňovat tak, že v bojích budete používat jejich odznaky a propagovat ji tak. To je jeden příklad, našlo by se jich víc, ale neslušelo by se v komentáři prozradit úplně všechno. K unikátnosti přispívá i silně stylizovaná grafika, řízlá komiksy a grafitti a NAPROSTO VYNIKAJÍCÍ soundtrack, který je důkazem, že víc her potřebuje soundtracky s vokály.

TWEWY by se dalo by se popsat hodně adjektivy, ale ani jedno z nich nebude „tuctové“. Bohužel v některých aspektech je natolik netuctové, že převést ho z NDS na další platformy a tedy k širšímu publiku bylo a je bez razantních změn nemožné. Tím trpěla už mobilní verze, Solo Remix a stejně tak podle recenzí trpí Switch verze, Final Remix. Dotykové ovládání Nekuho sice zůstává, ale role partnera byla v obou verzích výrazně zredukována a stává se z nich v podstatě jen další odznak v hráčově arzenálu, čímž souboje podstatně ztrácejí na svém náboji a odnesete si z nich dost jiný zážitek. Pokud ale nemáte možnost zahrát si TWEWY tak, jak to bylo zamýšlené, i tak nesáhnete s remixy vedle. Bez zkušeností s původní verzí si možná ani neuvědomíte, že by vám něco chybělo, protože i mimo originálních soubojů toho hra nabízí víc než dost.