The World Ends with You

The World Ends with You: Solo Remix, The World Ends with You: Final Remix, It's a Wonderful World

Square Enix •  Jupiter •  h.a.n.d. (iOS, Android) •  Square Enix Mobile (iOS, Android)
18.04.2008
26.08.2012
25.06.2014
12.10.2018

Samotářský teenager Neku se jednoho dne probouzí uprostřed rušné ulice s amnésii, tajemnou zprávou na svém mobilním telefonu a ještě tajemnějším časovačem vytetovaným na své dlani. Zmaten potkává dívku Shiki, která mu objasní, že se stal účastníkem Hry smrťáků, v níž není výhrou není nic menšího než jeho život. Cílem Hry je splnit sedm úkolů zadaných během sedmi dnů, přičemž stačí, aby je splnil jediný z hráčů, neúspěch se ale trestá smrtí všech. Neku neochotně uzavírá spojenectví s Shiki, ale aby přežil, nezbývá mu nic jiného, než se naučit věřit a spoléhat na ostatní...

The World Ends with You je akční RPG od tvůrců slavné série Kingdom Hearts, zasazené do tokijské čtvrti Šibuja a původně určené pro handheld Nintendo DS, jehož dvou displejů plně využívá pro svůj unikátní bojový systém. Hráč v něm totiž ovládá dvě postavy zároveň, přičemž na spodní obrazovce ovládá dotykem hlavního hrdinu Neku Sakurabu, který s nepřáteli zvanými Noise bojuje s pomocí odznaků, symbolizující různé útoky. Síla odznaků se dá vyvolat kreslením různých obrazců na displej – přeškrtnutí nepřítele čárou funguje jako seknutí mečem, klepnutí na nepřítele na něj shodí kámen atp. Na horní obrazovce je pak Nekův společník, s nímž je možno útočit pomocí D-Padu. Za hru vystřídá Neku několik spolubojovníků, z nichž každý má unikátní systém komb. Pro úspěch v soubojích je nutno koordinovat útoky postav, čímž se nabíjí jejich synchronizace, dovolující vyvolat ničivé speciální útoky. Obě postavy mají sdílený ukazatel zdraví, není tedy možné soustředit se na jednu a druhou zanedbávat.

Unikátní grafický styl hry je inspirovaný kulturou a módou tokijské mládeže, přičemž tyto prvky jsou zapracovány i do příběhu a hratelnosti v podobě módních trendů a značek, které ovlivňují účinnost vašich útoků podle toho, co v dané oblasti zrovna letí. Velká pozornost byla rovněž věnována soundtracku, který kombinuje hip-hop, rock a elektronickou hudbu.

Hra se dočkala dvou reedicí – reedice s podtitulem Solo Remix vyšla pro mobilní telefony s operačními systémy iOS a Android a kromě vylepšené grafiky modifikuje bojový systém tak, aby fungoval na jednom displeji, a konzole Nintendo Switch se dočkala verze s podtitulem Final Remix, která kromě modifikací ze Solo Remix nabízí i zcela nový příběhový epilog.

Na to jakej to má hajp je to strašně po debilně navržená NICHE hra. Jakoby ty možnosti, styl, hudba, je tam fakt hodně detailů co jsou super a i zajímavý. Jenže on je to fakt ve výsledku maglajz. Fakt miluju že hra ti nabídne easy obtížnost, kterou tě ale nutí v půlce hry na pár boss fightů změnit na hard (což je pak problém když hráč expil na easy). Nebo pak bojovat s méně životy apod. Nemluvě o fight systému který i fandové hry z mého okolí označují jako blbou stylovku. Jakoby asi chápu ten hajp, jenže mě to fakt nesedlo. Příběh jako ujde ale přijde mi že taky úplně bojuje s tím že toho chce říct strašně moc a zároveň neřekne skoro nic. Komentář na to psát nechci, tak tohle beru jako shrnutí a nebo i podnět k případné diskuzi. Ale očividně jsem asi sám komu tohle nesedlo.

• DS 85
Dneska na Switch vychází hra s názvem The World Ends with You: Final Remix, těžko se tedy naskytne lepší příležitost zkusit majitele Switche přesvědčit, proč by se o ni mohli začít zajímat. Producent hry Tetsuya Nomura se nedávno nechal slyšet, že by moc rád udělal pokračování, ale jaksi mu k tomu schází požehnání korporátu, takže se Final Remix musí pořádně prodávat. O čemž mám teda svoje pochybnosti, ale určitě bych se nezlobil, kdyby se to nakonec vydařilo.

Ale popořadě. Příběh hry se odehrává v Tokiu, konkrétně v čtvrti Šibuja, tokijském středu nočního života a nejmodernějších trendů. Vaším průvodcem Šibujou je Neku Sakuraba, který se probouzí ve světě, který se sice podobá tomu, co zná, ale ne tak úplně. A Neku je tak trochu sobecký kretén, který se chtě nechtě bude muset naučit spolupracovat s ostatními. Však to znáte. Nechci příliš spoilerovat, ale ačkoliv je příběh vlastně dost jednoduchý, svět, ve kterém se odehrává, je tak akorát zvláštní, aby navnadil, ale neodradil svou divností, najdete v něm spoustu zajímavých postav, ke kterým je těžké nevytvořit si sympatie, pokud nejste úplně alergičtí na teenagery, a dojde i na nějaké ty nečekané a emotivní zvraty. Svou roli plní a k dalšímu hraní motivuje dostatečně.

Nejunikátnějším prvkem hry jsou souboje. Když jsem přemýšlel, k čemu bych soubojový systém přirovnal, napadl mě jeden mírně trhlý příměr – je to jako Brothers: A Tale of Two Sons, ale kdyby Brothers nebyla rozvážná plošinovka, ale frenetická akce. Vysvětlit základy soubojů jsem se pokusil už v popisku, ale nejjednodušší bude podívat se na video. A ano, postavy ovládáte obě zároveň a sdílí jeden healthbar. Jestli vám to připadá jako nemožné, tak ano, máte pravdu. A je to ohromná zábava. Souboje jsou chaotické, komplexní, ale zároveň intuitivní a po počátečním šoku nebudete chtít měnit. Hra navíc neustále překvapuje novými typy nepřátel, které završuje nápaditými bossfighty, naplno využívajícími obou displejů Nintenda DS. Dostupných útoků alias odznaků je taktéž hromada a od jednoduchých čar se dostanete až ke kreslení geometrických obrazců. Pokud se chcete hodně ztrapnit v autobuse, můžete dokonce používat i odznaky, které se aktivují řvaním do mikrofonu! Odznaků můžete najednou použít jen několik a je nutné najít tu správnou rovnováhu mezi těmi složitými silnými a jednoduchými slabými, jinak v soubojích rychle pohoříte.

Co je na hře ohromně sympatické, je to, že zcela vyhoví hardcore i normálním hráčům. Pokud chcete jen projít příběh a dost, nehází vám žádné klacky pod nohy, libovolně vás nechá snížit obtížnost a za takových 15 hodin máte hotovo. Pokud ji ale chcete vyždímat dosucha, po dohrání se vám odemkne volná hra, kde se můžete naplno vydovádět a posbírat všechny odznaky, naexpit maximální level, ulovit všechen Noise, posbírat všechny „tajné zprávy“, dále osvětlující příběhové pozadí hry a najít všechny tajné bossfighty. Tam se teprv rozjedou ty pravé minmax orgie plné pojmů jako optimalizace a evoluce odznaků, delevelování, či chain battles, kterých si můžete užít klidně desítky hodin, než všechno vysbíráte a odemknete.

Zcela zásadním prvkem hry je její styl, kterým je prodchnutá od hlavy až k patě. Šibuja neslouží pouze jako příběhové pozadí, ale točí se kolem ní úplně všechno. Například místo výbavy vám slouží módní oblečení různých značek (jste koneckonců v módní metropoli Japonska, že). Tyhle značky mají v různých částech Šibuji různou popularitu, což vám při jejich nošení dává bonusy v boji. Popularitu značek můžete navíc ovlivňovat tak, že v bojích budete používat jejich odznaky a propagovat ji tak. To je jeden příklad, našlo by se jich víc, ale neslušelo by se v komentáři prozradit úplně všechno. K unikátnosti přispívá i silně stylizovaná grafika, řízlá komiksy a grafitti a NAPROSTO VYNIKAJÍCÍ soundtrack, který je důkazem, že víc her potřebuje soundtracky s vokály.

TWEWY by se dalo by se popsat hodně adjektivy, ale ani jedno z nich nebude „tuctové“. Bohužel v některých aspektech je natolik netuctové, že převést ho z NDS na další platformy a tedy k širšímu publiku bylo a je bez razantních změn nemožné. Tím trpěla už mobilní verze, Solo Remix a stejně tak podle recenzí trpí Switch verze, Final Remix. Dotykové ovládání Nekuho sice zůstává, ale role partnera byla v obou verzích výrazně zredukována a stává se z nich v podstatě jen další odznak v hráčově arzenálu, čímž souboje podstatně ztrácejí na svém náboji a odnesete si z nich dost jiný zážitek. Pokud ale nemáte možnost zahrát si TWEWY tak, jak to bylo zamýšlené, i tak nesáhnete s remixy vedle. Bez zkušeností s původní verzí si možná ani neuvědomíte, že by vám něco chybělo, protože i mimo originálních soubojů toho hra nabízí víc než dost.