Super Lucky's Tale

07.11.2017

Lišák Lucky a jeho starší sestra Lyra chtěli být už od mala hrdiny. Lyra svou zkoušku na přidání se ke Strážcům už složila a na jednom ze svých dobrodružství nalezla tajemnou Knihu věků, skýtající nedozírnou moc. Po knize ovšem baží i kočičák Smolík a jeho potomstvo, kteří ji chtějí zneužít k nekalým účelům. Shodou náhod se Lucky a Smolíkova banda ocitnou společně uvězněni v knize a nalézají množství rozličných světů a jejich obyvatel, které se Smolík rozhodne zotročit. Je tedy jen na Luckym, aby zastavil Smolíka a zachránil svět...

Super Lucky's Tale je 3D plošinovka ve stylu klasických plošinovek páté konzolové generace, jako jsou Crash Bandicoot a Banjo-Kazooie. Jedná se o pokračování hry Lucky's Tale, která vyšla exkluzivně na headset virtuální reality Oculus Rift. Čekají v ní na vás čtyři tématicky odlišné světy o pěti úrovních, jako například halloweenský svět či pouštní svět. Pro odemykání nových světů je třeba sbírat čtyřlístky, které se dají získat plněním cílů v úrovních (dohrání úrovně, nasbírání dostatečného počtu peněz, nalezení všech pěti písmen L-U-C-K-Y a splnění tajného úkolu) a hraním různých miniher.

Náplň úrovní se různí – někdy stačí pouze dostat se na konec a někdy je cílem plnění různých dílčích úkolů (jako aktivace všech pák nebo zničení všech nepřátel). Každý svět je završen soubojem s bossem. V části úrovní se kamera přepne do bočního pohledu a hratelnost se změní v klasickou dvourozměrnou plošinovku. Mezi minihrami najdete logické puzzly, spočívající v přesouvání soch na správné místo, či arkádové pasáže, kdy je Lucky smrštěn do kuličky a v této podobě musí vysbírat všechny mince v izometrickém bludišti.

Pro hru vyšla dvě DLC s názvy Gilly Island a Guardian Trials.

Ako človek, ktorého odchovali aj 3D plošinovky ako Crash Bandicoot, Spyro či Ratchet & Clank, sa z každého nového prírastku do tohto žánru teším dvojnásobne. Viem pri ňom zrelaxovať, niekedy sa aj poriadne zapotím a po dohraní mi je často ľúto, že sa musím z kúzelných svetov pakovať.

Žiaľ, Super Lucky's Tale poslúžil iba na ten relax. Dobrodružstvá lišiaka Luckyho prefrčíte za niekoľko hodín a vlastne neprinesú nič nové. Ide o jednoduchú 3D skákačku, kde zbierate mince, za ktoré si môžete kupovať napr. nové oblečenie a po získaní určitého počtu za ne dostanete aj nový život. Na odomykanie nových úrovní zas slúžia štvorlístky, ktoré vám hra udelí po zdolaní levelu, resp. aj za splnenie nejakej tej jednoduchej úlohy či tajného bonusu.

Levely sú až na výnimky celkom krátke, nenájdete v nich žiadnu originalitu a až na isté výnimky (štyroch bossov) ani výzvu. Potešia najmä 2D úrovne a niektoré minihry, inak to nie je nič extra. Na druhej strane, musím priznať, že Super Lucky's Tale odsýpa veľmi dobre a ak máte ratolesť, tak tá bude určite spokojná. Môže za to aj sympatický hlavný hrdina a jeho sestra, komickí nepriatelia a slušný preklad.

Mrzelo ma nevyužitie svetov (v hre sú štyri), čiže miest, kde ste sa pohybovali medzi jednotlivými levelmi a vyberali ste si, do ktorého z nich pôjdete. Viete v nich iba zbierať mince, ktoré sa pri každom načítaní daného sveta vždy respawnujú. V konečnom dôsledku slúžia iba na spomenuté kupovanie oblečenia. Žiadne tajné zákutia či bonusové levely nečakajte. Po približne šiestich hodinách je navyše jednoducho koniec a pokiaľ ste tak obyčajne zdatný hráč, vyzbierate aj všetky collectibles.

Verdikt? Super Lucky's Tale je okej plošinovka s jedným veľkým ale - je jednoducho vo všetkom priemerná. Bodka.

Pro: Grafika, príjemná atmosféra, niektoré levely

Proti: Chýba originalita, krátkosť, jednoduchosť

Asi chápu, proč Luckyho super příběh tak zapadl a v recenzích nesklidil příliš nadšené ohlasy. Je totiž fakt, že v něm nenajdete ani zbla originality a jedná se o úplně standardní 3D plošinovku, ve které hrdina prochází úrovněmi, skáče na hlavy nepřátel a sbírá lesklé mince. Vedle takové Super Mario Odyssey, která vyšla o pouhých deset dní dřív, působí jako relikt z dávno zapomenutých dob. Navíc hra vyšla na poměrně nešťastně zvolené platformy, na kterých nějaké dětské plošinovky nikoho moc nezajímají či se jim většina hráčů rovnou vyhýbá (Windows Store).

To ale neznamená, že to je špatná hra. Slovo, které SLT vystihuje asi nejlíp, je "kompetentní" – vše, o co se pokouší, se jí celkem zručně daří. Záleží, zda ji dokážete odpustit, že nemá žádné ambice posunout svůj žánr byť jen o píď dál.

Po mechanické stránce se jí nedá moc vytknout – ovládání je (většinou) velmi pohodlné a přesné, kamera (až na výjimky) nevyvádí psí kusy, úrovně jsou tak akorát dlouhé a v rámci možností dostatečně pestré a prostředí jednotlivých světů (les, vesnice, poušť, Halloween) se nestihne omrzet. Sběratelských předmětů je lidské množství (stačí vysbírat jeden speciální čtyřlístek, písmena L-U-C-K-Y a většinu mincí, které nejsou nijak zvlášť schované), je tedy reálné hru opravdu dohrát na 100% a sběratelská mánie nedosahuje takových excesů jako v klasikách žánru. Oceňuju i přítomnost speciálních úrovní ve stylu 2,5D auto-runner her nebo kuličkových bludišť jako Marble Madness, které působí jako příjemné zpestření. Hra taky není příliš dlouhá, což na jednu stranu může být zápor, ale mě to jako taková pětihodinová jednohubka zcela stačilo a větší délku bych možná vnímal negativně.

Po příběhové stránce není moc co řešit, je to prostě taková jednoduchá roztomilá pohádka pro děcka, která podle očekávání hře nic zajímavého nepřidává, ale neuráží. Občas jsem se nad hláškami nepřátelských kočičáků pousmál, ale pár týdnů po dohrání si už vůbec nepamatuju nic konkrétního. Graficky hra sice žádné ceny za objem částicových efektů ani rozlišení textur nevyhraje, ale ošklivá rozhodně není a je velmi hardwarově nenáročná, děti si ji tak mohou zahrát i na slabších počítačích či noteboocích.

SLT asi leccos odpouštím kvůli tomu, že jsem si ji zahrál v rámci trialu Xbox Game Pass a měl od ní nulová očekávání. Kdybych za ni měl zaplatit plnou pálku 30 dolarů, budu se nejspíš tvářit jinak, ale zdarma jsem se u ní překvapivě bavil víc, než jsem doufal a pokud se ke Game Passu dostanete, nezdráhal bych se hru doporučit aspoň na vyzkoušení – především pokud hrajete na PC, kde je ta nabídka dostupných her opravdu chudá a v konkurenci extrémně nudného Zoo Tycoonu nebo zabugovaného State of Decay 2 tak Lucky působí velmi dobře. Asi ale hodně záleží na tom, jak moc velcí jste fanoušci žánru 3D plošinovek – pokud máte projité všechny Banja, Crashe, Spyra a jinou barevnou havěť, bude pro vás Lucky asi hodně ohraná písnička, ale nováčky či sváteční hráče žánru by mohl slušně pobavit.