Banjo-Kazooie

akce > plošinovka *
31.05.1998 N64
03.12.2008 X360
04.08.2015 XOne
, (X360 verze), (XOne verze)
Banjo-Kazooie je plošinovka, vyvinutá společností Rare v roce 1998 primárně na systém Nintendo 64 a posléze byla ještě v roce 2008 naportována na systém Xbox 360. Jedná se o první hru v sérii Banjo.

Ve hře ovládáte dvě postavy – tou první je medvěd Banjo a druhá je pták Kazooie. Oba se společně snaží překazit nekalé plány čarodějnice Gruntildy. Ve hře musíte řešit spousty hádanek a puzzlů, překonávat různé překážky a bojovat s nepřáteli. K tomu všemu vám bude sloužit velká škála schopností, které naši dva dobrodruzi ovládají. Některé z nich získáte až v průběhu hry (například pro létání potřebujete speciální předmět), jiné máte k dispozici hned od začátku a jsou zde i vlastnosti, které budete užívat jen dočasně. Ve hře vám také pomáhá váš kamarád Mumbo Jumbo, který vás může přeměnit na jiné tvory, což vám umožní dostat se do nepřístupných lokací.

Hra je rozdělena do devíti úrovní, které nejsou všechny přístupné od začátku. Abyste se dostali dále, musíte sbírat různé hudební noty a skládačky nazvané Jiggies, které vám otevírají přístup do dalších částí světa. Dále pomáháte různým NPC postavám, různě rozesetým po celém světě.