Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Crash Bandicoot

09.09.1996
03.05.2007
01.04.2011
29.08.2012
78
62 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Crash Bandicoot je akční plošinovka, vytvořená exklusivně pro konzoli PlayStation 1 společností Naughty Dog v roce 1996. Jedna se o první titul ze série úspěšných platformovek s oranžovým vačnatcem v hlavní roli.

Crash, je zmutovaný vakojezevec, který byl vytvořen šíleným a zlým vědátorem jménem doktor Neo Cortex. Ten se totiž rozhodl podmanit si celý svět armádou zvířat, která mutuje pomocí Evolvo-Ray, paprsku, jenž umí přeměnit zvířenu v supermutanty s nadlidskou silou. Crash, je vystaven mnoha pokusům, avšak během jedné z procedur, která má Cortexovi pomocí získat nad Crashem naprostou kontrolu, dochází ke zvratu, Crash je odmítnut jakožto nevyhovující pro další pokusy. Cortex se tedy rozhoduje Crashe zlikvidovat, ten následně uniká z Cortexových spárů. Bohužel, doktor Neo Cortex unáší Crashovu přítelkyni Tawnu, Crash se proto vydává na záchrannou misi skrze Wumpa Islands.

Hratelnost Crash Bandicoot staví na velmi lineárních lokacích, které jsou plné nástrah nejen v podobě všech druhů pastí a překážek, ale také Cortexových pohůnků, od relativně neškodných řadových "gruntů" až po zmutované bossy. Vyjma arén bossů, které vždy stojí na konci jednotlivých oblastí ostrovů je zde řada rozdílných lokací, v nichž je však stejný cíl, dostat hrdinu ze začátku lokace na její konec. Jednotlivé úrovně se liší zejména vizuálně, avšak někdy dojde také k menší obměně stylu hratelnosti, vždy sice jde o přeskakování překážek a vyhýbání se pastem, někdy je ale také nutné například utíkat před neustále se valícím balvanem či osedlat nějaké zvíře a lokaci absolvovat při jízdě na jeho zádech.

V úrovních se dále nacházejí bedničky s wumpa ovocem a power-upy s životy či se speciální maskou Aku Aku, která nabízí 3 úrovně síly. První dvě dávají obranu, každá před jedním zraněním, třetí poté zapíná režim dočasné nezranitelnosti, při které Crash odstraní každého nepřítele na dotek. Vedle výše zmíněných se v lokacích nalézají také smrtící TNT boxy, a boxy fungující jako záchytné body. Za každých 100 kusů wumpa ovoce dojde k navýšení počtu "hráčových" životů, jejichž případným vyplýtváním dojde ke konci hry a nutnosti načíst uloženou pozici. Maximální počet životů je 99. Místy je možné také nalézt speciální "collectibles", za jejichž zkompletování se vždy otevírá bonusová úroveň. V boji může Crash buď vyskočit na nepřátele, potažmo využít svůj "útok" v podobě rychlého otáčení, které přijde na řadu i v momentě ničení zmíněných bedniček.

Titul Crash Bandicoot se se svými více než 6 miliony prodaných kusů zařadil do seznamu nejlépe prodávaných her na konzoli Playstation. 30. června 2017 vyšel titul Crash Bandicoot N.Sane Trilogy, jehož součástí je i plně modernizovaný první díl.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PS1 80
První dobrodružství mého oblíbeného vačnatce. V prvním díle umí pouze skákat a točit se.
Ve hře navštívíme celkem 3 ostrovy. Úrovně jsou různorodé. Někdy navštívíme ztracené město, někdy prcháme před koulí a nebo jedeme na praseti. Hru lze dohrát na 100%.
Ve hře lze získat 26 drahokamů z nich 6 je barevných. Drahokamy lze získat rozbitým všech beden v úrovni. Ve hře projdeme celkem 32 úrovní, z nich v 6 úrovních musíme porazit bosse. Ve hře narazíme na různé nepřátelé, třeba kraby nebo domorodce.

Pro: Vše

Proti: Nic

+19 +20 −1