God of War III

akce > bojová
16.09.2010 PS3
14.07.2015 PS4
, (PS4 verze)
God of War III je dalším dílem série God of War, jedné z hlavních vlajkových lodí konzolí značky PlayStation. V příběhu se ujímáte Krata, legendárního bojovníka a po událostech minulých dílů rovněž boha války. Kratos stále hledá pomstu, a to rovnou na nejvyšších místech - na samotném Olympu, kde sídlí jeho cíl, nejvyšší bůh Zeus. Postupně se tak utkáte se skoro všemi bohy a polobohy, které znáte z řeckých pověstí a bájí.

Hratelnostně jde o dynamickou akční plošinovku z pohledu třetí osoby, jejíž devizou jsou právě komplikované, do více fází rozdělené souboje s bossy, kteří jsou ve většině případů monumentální a dochází tak k epickým bitvám při jejich pokořování. I obyčejné souboje jsou brutální a zběsilé, i díky Kratovu rozmanitému arzenálu zbraní, převážně však budete používat jeho základní zbraně, tzv. Blades of Exile.

Tak tahle hra nezestárla dobře. Nebo jsem nezestárl dobře já. Na mnohem menší televizi mě před těmi takřka deseti lety dostala mnohem více a vzpomínky na ni byly mnohem přívětivější, než jaké si odnesu z letošního znovuhraní.

Je to jediný díl série, který jsem kdy hrál. A stejně jako poprvé, i nyní mám chuť se na internetu podívat o čem vlastně byly předchozí díly, když ve trojce vyvraždíte takřka kompletní pantheon řeckých bohů. Ačkoliv je příběh druhotnou stránkou téhle vydařené rubačky, scénáristé si neodpustili celou řadu klišé a vysvětlovačku na konci, bez které by se to celé klidně obešlo. Vlastně jsem nepochopil, proč mě nenechali jen rubat nepřátele.

Dabing je něco otřesného. Hlavní hrdina je už tak dost nesympatický macho kretén, ale jeho hlas připomíná záporáky z béčkových amerických filmů 80. let. Nepříliš kvalitní je i namluvení ostatních postav.

Neuvěřitelně mě otravovalo otevírání truhel (proč proboha musím držet R1 tak dlouho?) a některé prvky, které se opakovaly, až nudily (létání šachtou, šplhání po řetězu). Únavné také bylo procházet neustále tím samým prostředím a naprostá nelogičnost umístění některých lokací (např. Afroditina ložnice v předsíni). Před osmi lety vítaná sexualita je dnes už jen k smíchu (stejně tak jako Kratosovo drsňáctví).

Podtrženo sečteno, tuhle hru jsem měl radši nechat být a nekazit si pěkné vzpomínky.

Herní výzva 2019: "Hra roku"

Pro: akční složka funguje parádně, design prostředí (hlavně labyrint)

Proti: zbytečně mnoho zbraní a předmětů (hráč si neužije všechny), hloupoučký příbě, hloupoučké postavy, nesympatický hlavní hrdina, zdlouhavé pasáže, úmorný závěr