Adventure

adventura > akční adventura *
1979 Atari 2600
24.03.2010 PCX360
Atari, Krome Studios (PC verze, X360 verze)
Adventure je grafickou adaptací slavné textovky Colossal Cave Adventure ze sálového počítače DEC PDP-10. Hráč se pohybuje v bludišti, má za úkol získat kalich a přinést ho do zlatého hradu. K tomu je zapotřebí získat několik různobarevných klíčů. Po bludišti se pohybují tři draci, které lze zabít pomocí meče. Další komplikací je náhodně se pohybující netopýr, který krade předměty. Grafické zpracování je velmi jednoduché a schematické, například hráč je zobrazen jako čtvereček a meč jako šipka.

Hra nabízí tři úrovně obtížnosti. První je zjednodušená - obsahuje méně místností a bludišť. Druhá je již plnohodnotná hra. Ve třetí obtížnosti jsou navíc předměty umístěny náhodně. Adventure také obsahuje první easter egg, v tajné místnosti je podpis vývojáře Warrena Robinetta. V roce 2008 byla hra portována pro iPhone. Dnes je také možné Adventure získat v rámci různých kolekcí, např. Atari Vault.

Richmond: Děkuju. Já na ni narážel pravidelně v různých historických článcích např. na Rootu od Tišnovského. Ale Ready Player One byl asi…

• Atari 2600 85
Jsem rád, že jsem si konečně pořádně zahrál tuto známou hru. Adventure jsem v dětství pouze krátce vyzkoušel a naprosto jsem nepochopil o čem hra je. Bez manuálu, angličtiny a jakýchkoli informací to bylo pro malého kluka mnohem nepřístupnější než letadélko(River Raid) a podobné hry.

Dohrát Adventure a najít slavný autorův podpis jsem měl v plánu již dlouho. Když jsem letos kvůli výzvě přemýšlel, jaká hra na databázi chybí, hledal jsem nějaký zásadnější titul. Po projití přidaných her pro Atari 2600 jsem měl jasno. Teď mohu rovnou prozradit, že jsem nebyl zklamán. Hra je i přes svou jednoduchost a schematickou grafiku opravdu zábavná a chytlavá. Dohrát první obtížnost je spíš jen rozcvička. Na druhou už jsem si užil podstatně víc, hra je mnohem větší. Snažil jsem se najít místnost s podpisem, ale marně. Nakonec jsem musel nakouknout do návodu. Na třetí obtížnost hra rozmisťuje předměty náhodně, takže je zde slušná znovuhratelnost. To dokazují i mé tři další dohrání. Nejvíc mě na hře rozčiloval netopýr kradoucí předměty, ale je pravda, že to hru aspoň pěkně komplikuje.

Emulace Atari 2600 je bez problémová a tak dnes nic nebrání vyzkoušení. Určitě doporučuji, jde o kus historie a stojí to za to. Já si Adventure opravdu užil, bavil jsem se celou dobu a nevylučuji, že se ke hře vrátím.