Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Nokia N-Gage

2003, Nokia • NGage

Uvedení

Myšlenka konzole s telefonickými schopnostmi lákala vývojové inženýry z finské Nokie od sklonku 90. let, kdy hráči nosili po kapsách přenosné konzole, zatímco na svých telefonech si krátili čas akorát tak hadem. Svůj záměr vstoupit na herní trh se zařízením schopným telefonovat a zároveň přehrávat hry na konzolové úrovni společnost Nokia oznámila 4. listopadu 2002 a N-Gage bylo uvedeno 7. října 2003. Projekt nesl pracovní název Starship a doba se zdála být více než příhodná. Handheldovému trhu tehdy dominoval Game Boy Advance (2001), který stejně jako o dva roky dříve uvedené Neo Geo Pocket Color (1999) neuměl renderovat 3D grafiku. Ke koupi N-Gage však lákalo daleko více než jen příslib skvělých audiovizuálních zážitků…

Hardware

Již zmíněná trojrozměrná grafika měla vyniknout na TFT displayi s úhlopříčkou 2,1 palců a rozlišením 176 na 220 pixelů při poměru stran 11 ku 13. Vertikální orientace displaye bohužel založila na nemálo problémů designového rázu u mnoha her, v nichž překvapivě nenašly uplatnění vibrační funkce telefonu. Ten pohání jednojádrový procesor ARM920T s taktem 104 MHz a operační paměť čítá 16 MB. Velikost interního úložiště byla pouhých 3.4 MB, takže koupě paměťové karty o velikostech 32, 64, 128, 256 či 512 MB je naprostou nezbytností. Multiplayer mezi až čtyřmi telefony umožňuje bezdrátová technologie Bluetooth ve spojení s již uzavřenou službou N-Gage Arena.

Varianty a design

Úvodní model měří 133 mm na délku, téměř 69 mm na výšku a tloušťka lehce přesahuje 20 milimetrů. Se standardní baterií telefon váží 137 gramů. Tvarem těla, rozmístěním tlačítek a orientací displaye se N-Gage inspirovalo modelem Nokia 5510 (2001). Hardwarová revize Nokia QD (2004) vznikla primárně v reakci na stížnosti ohledně tuhého d-padu a tlačítek, zároveň řešila nepochopitelně složitou výměnu herních MMC kartiček. U QD už není třeba sundat zadní kryt a vyndat baterii telefonu, abyste se ke slotu na kartičky vůbec dostali. Rozměry se mírně zmenšily na 118 milimetrů délky, 68 milimetrů výšky, tloušťka zůstala na 22 milimetrech, zatímco hmotnost vzrostla na 143 gramů. Tělo zrevidovaného modelu po celém obvodu obemyká pruh gumy pro lepší uchopení, jenž zároveň chrání konektory proti zanesení nečistotami. QD již nedisponuje hudebním přehrávačem ani rádiem.

Ovládání

K pohybu u obou modelů slouží pětisměrný d-pad, který ingame funguje až v osmi směrech. Rozložení tlačítek se snaží uspokojit hráče při zachování vlastností očekávaných od chytrého telefonu z doby krátce po přelomu tisíciletí. D-pad a potvrzovací tlačítko se nachází nalevo od centrálního displaye, alfanumerické seskupení kláves zase napravo, přičemž nechybí ani levé tlačítko na volání a pravé na zavěšování hovorů, obě ve společnosti tlačítek kontextových.

Software

N-Gage používá Symbian OS s podporou Java 2 Micro Edition (J2ME™) odrážející dlouhodobou snahu Nokie přiblížit co nejvíce funkcionalitu mobilních telefonů osobním počítačům. Nechybí tak kalendář, úkolníček, adresář kontaktů a nástěnka. Přehrávač hudby si poradí s formáty AAC and MP3 klipů, jež jdou pořádat do playlistů. Další hudbu jde do telefonu stáhnout z PC propojeným přes USB kabel. Telefon je kompatibilní s Windows 98, ME, 2000 a XP.

Odkaz

N-Gage se sice za pouhé dva roky, kdy bylo Nokií aktivně podporováno, neprosadilo coby hegemon mobilního hraní, ale naznačilo cestu nástupnickým smartphonům i velmi úspěšnému handheldu PSP, který se tak vyvaroval mnoha zbytečných chyb, které z N-Gage učinily slepou cestu vývoje hraní do kapsy. N-Gage během prvních dvou týdnů prodalo pouhých 5000 jednotek v USA a 800 ve Velké Británii a s milionem prodaných telefonů ke konci roku 2004 namísto plánovaných šesti už bylo patrné, že se jedná o ztracený boj, což dokreslovalo jenom 65 oficiálně vydaných her za celý aktivní cyklus. Výroba byla ukončena v listopadu 2005 a do roku 2007 Nokia nahlásila pouhé tři miliony prodaných jednotek.

Od února 2008 do září 2010 Nokia provozovala službu N-Gage 2.0, která umožňovala hrát N-Gage tituly na telefonech s operačním systémem S60. Počet kompatibilních zařízení dosáhl jedenadvaceti, přičemž stačilo vyjít 49 her.

Autor popisku: RNDr. Gunár Pavel