River Raid

19.11.2002 PS2
08.12.2003 GBA
08.11.2006 PSP
26.05.2010 X360
, (C64 verze), (Spectrum verze), (X360 verze), (PSP verze), (GBA verze), (PS2 verze), (PS2 verze), (PS1 verze)
River Raid je top-down střílečkou, ve které hráč ovládá stíhací letoun ve snaze zničit mosty na řece na nepřátelském území. Řeku chrání množství nepřátelských lodí, vrtulníků a letadel, v některých portech hry se přidají také balóny a tanky na břehu řeky. Za každé sestřelení hráč získává body. Je nutné doplňovat palivo (stačí přeletět nad čerpací stanicí), jinak letadlo havaruje. Havárii znamená také srážka s nepřítelem nebo s nábřežím.

Na herní ploše se nelze pohybovat nahoru a dolů, pouze do stran. Letadlo lze však zrychlit a zpomalit. Není nutné doplňovat střelivo, toho má hráč neomezeně.

V roce 1988 vyšlo pokračování River Raid II.

• Atari 2600 80
River Raid je dost možná první videohra, kterou jsem kdy v životě hrál. Konzole byla připojená sice jen k malému černobílému televizoru Tesla Merkur 2, ale koho by to trápilo - konečně jsem měl videohry!

I po těch mnoha a mnoha letech mám na River Raid dobré vzpomínky. Hratelnost je neskutečně pohodová a zábavná, přitom hráč nedělá nic jiného než létá, střílí a vyhýbá se překážkám. Obtížnost byla tak akorát, i když si vybavuji pasáže, které daly dost zabrat. Pokud si dobře vzpomínám, hra nemá konec, ale po dokončení určitého množství map se pokračuje jakoby od začátku.

Ve výsledku je to jedna z nejlepších her, které jsem na Atari 2600/Rambo TV Game hrál.
Pecková hra a asi to nejsložitější, na co jsem se tenkrát herně vzmohl. Letadýlko jste ovládali v mezích říčního koryta mezi skalami a museli jste rozstřelovat nepřátele, kteří jezdili a lítali před vámi a občas dost podle vylétli z těch skal, do kterých jste nemohli zatočit (tedy mohli, ale jen jednou). Stresovačka na ntou, když jste nutně potřebovali dotankovat a v záchvatu jste si omylem rozstřelili jedinou čerpačku široko daleko. Prostě legenda jako dělaná na domácí soutěže o body před starou Tesla - telkou.

Pro: chytlavost, vypjatost situací, tehdy úplně boží grafika

Proti: nefér přiletující letadýlka ze stran, co víkend to ulomený joystick