• At2600 80
Rozhodl jsem se alespoň virtuálně sesbírat nášivky od firmy Activision, v osmdesátých letech zasílané za dosažení určitého skóre v jejich hrách. A začít jsem nemohl ničím jiným, než mou oblíbenou River Raid. Požadavek na více než 15 000 bodů není nijak strašný a asi během dvou hodin jsem ho překonal. Hra je stále stejně zábavná jako kdysi. Kličkujete si s letadélkem, sestřelujete protivníky i překážky a především doplňujete palivo. Letový koridor je čím dál užší a nebezpečnější. Jde o jednu z prvních her, které jsem mohl hrát doma a tak jsem při hraní pociťoval silnou nostalgii. Přesto si myslím, že hra má co nabídnou i dnes díky své přímočaré, jasné, ale chytlavé hratelnosti.

Hra byla vydána pro mnoho různých platforem, ale ta první originální verze je pro Atari 2600 a tu také mohu doporučit. Zkoušel jsem i několik dalších verzí, třeba Intellivision, Commodore 64 nebo Atari 5200, a liší se různými tvary říčních koridorů, občasnými tanky na mostech a grafikou. Ta je na téměř každé platformě trochu jiná, ale původní verze se mi libí nejvíce. Vše je přehledné, jasně rozeznáte letadla, vrtulníky a lodě. Že je o hru zájem i dnes dokazuje i loňské vydání verze River Raid on Mars nebo předloňský River Raid Cold Winter. Jde prostě o záležitost, která stojí minimálně za vyzkoušení.
  • At2600 80
River Raid je dost možná první videohra, kterou jsem kdy v životě hrál. Konzole byla připojená sice jen k malému černobílému televizoru Tesla Merkur 2, ale koho by to trápilo - konečně jsem měl videohry!

I po těch mnoha a mnoha letech mám na River Raid dobré vzpomínky. Hratelnost je neskutečně pohodová a zábavná, přitom hráč nedělá nic jiného než létá, střílí a vyhýbá se překážkám. Obtížnost byla tak akorát, i když si vybavuji pasáže, které daly dost zabrat. Pokud si dobře vzpomínám, hra nemá konec, ale po dokončení určitého množství map se pokračuje jakoby od začátku.

Ve výsledku je to jedna z nejlepších her, které jsem na Atari 2600/Rambo TV Game hrál.
  • At8bit 80
Velmi jednoduchá a přitom zábavná střílečka. Jediným úkolem je kličkovat nad řekou, sestřelit vše co je sestřelitelné a starat se pouze o tři věci. Nenechat sestřelit sám sebe, nenabourat do čehokoliv a nedopustit, aby letadlu došlo palivo. Z dnešního pohledu je úsměvná grafika přebíjená stále skvělou hratelností, která ve své jednoduchosti okamžitě po spuštění hry dá hráči poznat všechny možnosti, které hra nabízí. A přitom, především v pozdějších levelech, umí být hra pořádně těžká. Koridory jsou užší, paliva méně, nepřátelských strojů více.

Tak jak je na začátku hry přelet mezi dvěma mosty, které vždy ohraničují level, doslova průlet růžovým sadem, tak dokáže být později pilotování letadla pořádně nervy drásající. Poté už často ani nejde o to vše sestřelit, ale prokličkovat úzkým koridorem k dalšímu spásnému nápisu FUEL a dostat se za další most. Hra později dobře mění infarktové pasáže za ty klidné, kdy hráč může zpomalit letadlo (a svůj tep), aby se mohl nadechnout před další tuhou částí. Tím, jak hráč zvyšuje své skóre, získává postupně další letadla (životy) do zásoby.

Ve své době vyšla hra River Raid na nespočet platforem a patří rozhodně k tomu nejlepšímu v rámci her z osmdesátých let. Jednoduchá, zábavná, znovuhratelná. Tehdy, i dnes.

Pro: Jednoduchá hratelnost, přehlednost, návykovost

Proti: Časem stereotyp