Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Symbian

1997, Symbian Ltd. • Symbian
Symbian OS je pokračovatelem operačního systému EPOC od firmy Psion. Počátek Symbianu se datuje k 24. červnu 1998, kdy firmy Motorola, Ericsson, Nokia a Psion založily společnost Symbian Ltd. a prakticky přejmenovali EPOC32 napsaný v jazyce C++, který byl poprvé nasazený v roce 1997 a Psion ho používal ve svých PDA jako uzavřený operační systém.

V roce 2004 se Nokia stala největším akcionářem, o čtyři roky později skoupila zbytek akcií a stala se celkovým vlastníkem Symbianu. V roce 2002 Nokia vydala historicky nejpopulárnější verzi S60 (Series 60). Systém kromě Nokie využívaly firmy jako Motorola, Samsung, Sony Ericsson, Sharp, Fujitsu nebo Mitsubishi a Symbian se stal na mobilních zařízeních celosvětově nejpoužívanějším OS až do roku 2010, kdy jej předstihl Android a iOS.

V červnu 2008 oznámila Nokia založení nezávislé neziskové organizace Symbian Foundation, jejímiž členy byly kromě Nokie například LG, Samsung, Motorola nebo Ericsson. Cílem organizace bylo vytvoření a zpřístupnění jednotné a otevřené platformy pro mobilní zařízení. Kód byl zveřejněn 4. února 2010 a Symbian od února 2010 do března 2011 používal licenci EPL (Eclipse Public License), v tomto období byl tedy otevřeným systémem.

Koncem roku 2010 se Symbian Foundation rozpadl, podíl Symbianu na trhu se rychle zmenšoval a Nokia přebrala veškerou kontrolu nad vývojem systému. V únoru 2011 Nokia oznámila, že se rozhodla jako primární OS pro svá zařízení využívat Windows Phone 7 od Microsoftu (později Windows Mobile), ukončila vývoj Symbianu a přesunula ho zpět do uzavřené licence.

V roce 2012 byla vydána Nokia 808 PureView, poslední mobilní telefon se Symbianem. Nokia s konečnou platností ukončila podporu systému k 1. lednu 2014.

Autor popisku: musa