SIMULACRA: Pipe Dreams

26.10.2018
14.11.2018

freeware

Spin-off kriticky uznávané hororové hry SIMULACRA vypraví nový příběh s novými postavami, ale ve známém prostředí mobilního telefonu. Vše se tentokrát točí kolem návykové freemium hry "FlappeBird" (klon Flappy Bird), která, jak se zdá, získává nad svými hráči nadpřirozenou nadvládu.

Stejně jako původní díl se veškerý děj odehrává na obrazovce mobilního telefonu a vaše rozhodnutí vyústí v jeden z několika konců. Krom toho se ve hře skrývá i spousta skrytých zpráv a šifer, jejichž vyřešením můžete odhalovat příběhové pozadí a původ světa SIMULACRY.

POZOR! ČTĚTE TENTO KOMENTÁŘ! NIC TÍM NEZTRATÍTE! JE TOTIŽ ZDARMA!

To že Freemium Isn't Free a kdo takové hry dělá, musí nejprve podepsat smlouvu s Kanadským ďáblem mluvil dávno už South Park.

Kdo se o danou problematiku zajímaví víc, moc dobře ví, že takové hry jsou často zlo samo o sobě. Cílí na nejslabší z nás a mnohým už zničili životy. Někdy si toho vývojáři jsou vědomi, jindy jen kopírují ostatní F2P modely a pak se diví, když zkusí kontaktovat své nejloajálnější hráče zjistí, že člověk, co jim v jednoduché hře zaplatitl statisíce není žádný znuděný milionář, ale nezaměstnaná matka tří dětí, která na hře kvůli závislosti utratila životní úspory a teď nemá ani na nájem.

Nahrazení tohoto již dobře popsaného zla psychologických triků a Skinner box efektů za něco nadpřirozeného je už jen nástroj, jak toto předat člověku bez hlubších znalostí této problematiky. Ale funguje to!

Váš kamarád Teddy, je typickým příkladem rizikového člověka. Nedaří se mu najít práci. Na pohovorech se mu dostává jenom odmítnutí. Začíná pochybovat sám o sobě. Potřebuje alespoň něco, v čem bude vynikat. A tím se stává právě hra FlappeBird. Jenže brzy si začnete všímat, že je s ní něco hodně v nepořádku.

Lekačky už tu naštěstí moc nejsou, nebo alespoň ne tak strašidelné jako u prvního dílu. Tenhle díl je mnohem víc nasáklý psychologickým hororem. Už jen z možnosti vědomě šířit toho zlo dál pomocí tlačítka "Doporučit přátelům" se vám může dělat zle. Zezačátku to asi nechcete, ale pokud chcete mít nějakou šanci hru dohrát, možná vám ale ani nic jiného nezbyde.

Novinkou, krom samotné ptačí hry, je služba BoxDrop, kde pomocí url kódu můžete stahovat videa, která zde Teddy tajně nahrál. Vtipné mi pak přišli neustále vyskakující IRIS reklamy, které satiricky ukazují, jak je dnešní trh mobilních her degenerovaný :D

Doporučuji zahrát každému, kdo někdy nějakou hru hrál více, než je zdrávo.

A velká úcta Kaigan Games, za to, že se nebojí jít proti proudu a ukázat pravdu o současném průmyslu freemium her a ještě k tomu skutečně ZDARMA a právě i na zařízeních, kde je to nejčastější (Android i iOS)!

Pro: Je to zdarma

Proti: Může vás to stát život

Drektova výzva - Drektova ocenění

Když jsem koukal jak splnit u Drekta tuhle kategorii, překvapila mě jeho hra roku 2018. Mně naprosto neznámá hra s šedým hodnocení, která je navíc zdarma. To jsem si nemohl nechat ujít. Ani bych se nenadál, že můj myšlenkový pochod bude nakonec i námětem hry.

Jedná se o další sondu do virtuálního a přesto většině z nás velmi známého světa. Celý příběh a gameplay se odehrávají v prostředí mobilního telefonu. Prostřednictvím něho můžete vidět příspěvky na sociální síti, posílat sms vašim známým, stahovat si videa a obrázky ze zásilkovny i hrát jednu hru s povědomým nemotorným ptákem. Většinu hry strávíte hraním té zpropadené hry (nebo spíše spouštěním reklamních videjí) a výběrem odpovědí při chatu s vaším kamarádem, kterého ona hra pohltila. Kreativnější je, podobně jako u Hacknet, poznamenávání si odkazů na videa. Ta váš zážitek dál prohlubují.

Celá hra je jednou velkou kritikou tzv. freemium modelu her, objevují se tu všechny typy hráčů. Od těch, co do hry investují své jmění, po ty co místo peněz do hry investují většinu svého volného času až po vaší tetičku, co získává potřebnou měnu neustálým sdílením her na své sociální síti a spamováním svých kontaktů. Všichni se samozřejmě opovrhují navzájem aniž by viděli, že jsou v prdeli úplně stejně. Proti tomu vypadá praní si heroinu do žíly a alkoholu do chřtánu jako docela smysluplně strávený čas.

Celkem rád si zážitek ze hry prohlubuji i mimoherními aktivitami. Tady jsem spojil příjemné s užitečným. Při honbě za dobrým koncem jsem strávil pouštěním fiktivních videjí hraním nejhorší freemium hry Hogwarts Mystery na mobilu, při hraní na PC jsem si zase pouštěl videa na doplnění energie k této mobilní hře. Kruh se tak pomyslně uzavřel, snaha o nejefektivnější strávení času a moje virtuální vítězství podtrhlo zlo, které freemium hry představují a moje vítězství a doplnění energie v mobilní hře podtrhlo zhnusení nad hrou i nad mnou samotným. Ale teď mě omluvte, nastal čas si na mobilu spustit zase pár reklamních videjí na doplnění diamantů nutných pro další postup ve hře. Zvrhlost toho všeho chápu, ale přece jsem se už dostal tak daleko... pozn.: Dělám si srandu, dneska jsem tu hovadinu (mobilní hru) odinstaloval.

Pro: Velmi trefné

Proti: Začne vám být šoufl