Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

La-Mulana

La-Mulana EX

56
5 hodnocení Platformy
Žánr:
akce > plošinovka *
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ne
Datum vydání:
13.07.2012 PC
20.09.2012 Wii
03.03.2015 Vita
17.03.2020 PS4XOneSwitch
Vývojáři:
GR3 Project, Nigoro (Wii verze, PC verze), Pygmy Studio (Vita verze)
Oficiální stránky:
http://la-mulana.com/en/
La-Mulana je klasickou plošinovkou, čerpající inspiraci v takzvaném "Metroidvania" stylu, jenž kombinuje prvky dvou významných herních sérii – sérií Metroid a Castlevania (především dílu Symphony of the Night a pozdějších). Posledním výrazným zdrojem, zvláště co se vizuální stránky týče, byly plošinovky pro systém MSX z 80. let. To však již ve verzi z roku 2012 neplatí, jelikož neplacenou verzi se spartánskou grafikou, jež vyšla v roce 2005, vylepšuje především právě v audiovizuálním zpracování. Hra designéra Takumi Naramuraie je tak vlastně remakem hry (původně pouze v japonštině) inspirované plošinovkami s 16 barvami. Podstatnou složku hry tvoří nákup nových předmětů, objevování pokladů a vypořádávání se s nepřáteli, jež stojí v cestě. Dle autorů La-Mulana zabere na první zahrání 25-40 hodin podle míry explorace.

Hlavním hrdinou je dobrodruh a archeolog v jednom, profesor Lemeza Kosugi, jenž se vydává zkoumat zákoutí tajemné La-Mulany. Úkol najít poklady zní zprvu jednoduše, jeho samotné provedení je však o několik řádů obtížnější.

V roce 2018 vyšlo pokračování La-Mulana 2.


Poslední diskuzní příspěvek

Ad komentář - mě to v podstatě naopak nabudilo, jsem na hru moc zvědav, zrovna jsem před pár dny koupil na GoGu. Komentáři jinak dávám +,…

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 65
La-Mulana pro mě byla bezpochyby největší výzvou letošní Herní výzvy, a budete se divit – ne, nešlo o kategorii "Nervy z oceli", ale pouze hru, která vyšla v měsíc mé registrace na DH.

Celkově z ní mám hodně rozporuplné dojmy, a můj názor na ní se neustále měnil. Ze začátku mi přišla jako průměrná plošinovka, která ničím moc nevyniká. Vlastně jsem jí poprvé dropnul po dvaceti minutách a vrátil se k ní, až když mi nezbyla lepší alternativa, ke které by se mi chtělo psát komentář.

Na druhý pokus mě však už po pár hodinách nemírně chytla - obří ruiny, skládající se z více než 400 obrazovek, neustále objevování nových věcí, zajímavé hádanky, obtížné boss fighty a gameplay na kterém jde vidět, že se inspiroval i můj oblíbený Spelunky! V tuto chvílí by se moje hodnocení zabarvilo do zelena, jenže bohužel nic není dokonalé a o La-Mulaně to platí trojnásob.

I když je svět obrovský, velmi brzy se na něčem seknete, a sami nevíte, jestli je to hádanka, kterou můžete vyřešit, nebo vám k ní chybí nějaký jiný předmět. Naštěstí existuje rozsáhlá wikia, kterou sám doporučuji pravidelně používat, protože bez ní by hru dohrál snad jen masochista.

Když se totiž po dlouhé frustraci kouknete na správné řešení nějaké pozdější hádanky, můžete jen koukat, jak jste na něco tak šíleného měli sakra přijít! :G Ano, technicky existují pro každou hádanku nějaké oltáře s textem, který lehce napoví, jak jí vyřešit, problém je, že nejsou blízko skutečného umístění hádanky, ale klidně i v jiné lokaci, ve které jste byli několik hodin předtím, a můžu vám garantovat, že s tím, kolik takových oltářů všude je, jste na jeho text už dávno zapomněli...

Další problém je, že každá akce může odemknout nějaké dveře v kterékoli lokaci, a pokud se nekouknete na wiki, co odemyká co, a jako já jdete už na jistotu, čeká vás směšně velké množství procházení celého herního světa pořád dokola a hledáním toho, co se kde změnilo. Pokud vám to přijde jako přijatelné, vězte, že už takhle mě celé dohrání zabralo 45 hodin, a pokud bych nepoužíval wiki, odhadovanou herní dobu bych ztrojnásobil.

Slabší povahy ať se tedy rozhodně vyhnou La-Mulaně obloukem, ale ani hardcore hráčům nemůžu s čistým svědomím doporučit. Ano, dohrát tento kousek je skutečně výzva na kterou rozhodně nezapomenete, ale existují i mnohem lepší alternativy, které nenutí neustále používat wiki, nebo naopak ztrácet nehorázné množství času.
+19