Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
 1. Parťák
  Call of Duty 4 - (2007) na obtížnost. 3/4 + graf. mod Charlie Oscar Delta - Základní varianta
 2. Heuréka!
  The Talos Principle - Hardcore varianta
 3. ♫♫♫
  Serious Sam 3: BFE - Základní varianta - Na obtížnost Normal a Hard. Dojeté 2x po sobě.
 4. Reálná virtualita
  Serious Sam: The First Encounter na Normal - Základní varianta
 5. Moje jméno je...
  Serious Sam II na obtížnost Hard 4/5 - Hardcore varianta
 6. Ještě jeden tah...
  Saints Row 2 na obtížnost Normální 2/3 - Karetní minihra v kasinu. - Základní varianta
 7. Neseď doma
  PC a periferie Forever. Nemám to na čem splnit. A dostat se k notebooku je pro mě těžký.
 8. Zimní radovánky
  Mortyr 2: For Ever na Těžkou obtížnost - Základní varianta
 9. Základní kameny
  Painkiller: Overdose na Insomnii (Získáno všech 17 karet) - Hardcore varianta
 10. Výzva naruby
  Need for Speed: Road Challenge - Základní varianta a SUPERHOT - Hardcore varianta
* Část uvedených her vlastním na Steamu či Epicu, zbytek dokoupím.
* Další část z nich, hned pětici, mám momentálně nainstalovánu.
* Painkiller: Overdose, Call of Duty 4 a Serious Sam II mám na disku již dlouho. Jejich dohrání tedy bude výzva, pochopitelně od Nové hry.
* Kategorie 2 a 3 jsou kandidáty na časté změny preferovaných her, protože tam chci mít fakt dobře vypadající a zajímavě zvolenou hru.
* Uvedený mod pro Call of Duty 4 již na Internetu není, ale hru pěkně potunil. Je asi z roku 2013, kdy vyšel a já jej sosl.
* Pro kategorii 8 nejspíše zvolím též nějakou FPS, možností je dost. Ale nerad bych stále měnil rozvrh zvolených her.
* SUPERHOT nechám, ale jaksi neoficiálně. Need for Speed 4 bude i s komentářem. Splňuje snad i reálnou virtualitu některými tratěmi. Např. Red Rock Ridge.

Herní výzva 2020 - průběh plnění

Tipy do letošní výzvy:
Logicky orientované hry, popř. hry z vlastního pohledu, v nichž se klasicky nestřílí, prožívají neskutečný boom! 22 her k výběru, většina jich na DH není přidána. Jednu jsem si sám zahrál a přidal.Profil

Herní výzva 2016 - Perfektní akce, ještě bez složitějších pravidel. Nejlepší ročník dosud.
Herní výzva 2018 - Tento ročník mi dal dost zabrat, ovlivněno problémy s počítačem.


Zbožňuji Petru Kvitovou, bohužel už asi ale bude navždy nevyzpytatelná. Úspěchů sice zažila dost, od léta 2012 jsem na počítači viděl většinu jejích zápasů na okruhu WTA. Wimbledon i v TV, pokud jej zrovna dávali. V době DH srazu 2012 vyhrála New Haven, takže jsem to vůbec neviděl a z domova mi posílali zprávy, že to vyhrála. Pak jsem si to semifinále a finále z tohoto turnaje našel na Internetu a koukl na oba celé zápasy. Dodnes nejlepší výkon Petra podala, dle mě, se Safinou na US Open 2009. Zde trošku lepší orientace při Petřině odvracení tří mečbolů soupeřky. To nemá normálně obdoby. Kdyby tentýž kasino tenis hrála i dnes, je už dávno světovou jedničkou, ale co nadělám. V roce 2016 došlo ke zlomovému období jejího života i kariéry. V průběhu sezóny ji nebavilo hrát a cestovat po turnajích, odpovědí na to byly četné porážky. Neměla ani pořádného trenéra. Plus soukromý život, to vše Peti dohnalo. Chabou náplastí byl jen úspěch v Riu, který odstartoval její vzkříšení. Dozvěděl jsem se o Petře začátkem roku 2011, ale až do finále v Madridu proti Azaraence jsem ji vůbec neviděl hrát. Toto její finále mě tedy přimělo jí fandit. Wimbledon a to, co následovalo, jak jí to změnilo a ovlivnilo život, je už historie, nesmazatelným způsobem navždy zapsaná do dějin světového tenisu.

Petra se dokázala vrátit opravdu neuvěřitelně. Její série úspěchů, které následují vždy ve vlnách, hltám hodně. 2018 Petrohrad a Dauhá, posléze Praha a Madrid. Přičemž souboj s Wozniacki a Muguruzou, stejně jako s Bertens, měl nevídaný drajv. A co teprve leden 2019. Naprosto bezkonkurenční, i když těsně před koncem. Osaka se vyjádřila, že je schopna servis ztratit třikrát za set. To splnila, ale bohužel na úkor Petry. Na Petře si cením, že jí nedělá problém sláva a společenské vystupování. V roce 2019 se Peti v Top10 udrží, ačkoli si to s Karolínou budou dávat na férovku a přetahovat se.

Petře Kvitové přeji hodně štěstí, zdraví a lásky. Ať se vzepře osudu, dál dokáže velké věci a najde své místo v životě i druhé kariéře.

Rozhovor s Petrou Kvitovou z 18. 5. 2016, jak to má těžké, čím si prošla, o motivaci, že chce hrát a vyhrávat dál.

Proč se Petra vrátila rychle k tenisu a začalo se jí dařit.

Reprezentačních úspěchů zažila Petra již dost, že se to kryje s akcemi WTA, to je jen důsledek toho, jak nízkého renomé ty akce v posledních letech dosáhly. Neplatí ale o Petře Kvitové, ta hrála za svou vlast ráda vždy. Bez ohledu na to, kde má oficiálně vedené bydliště. Většinu svých výdělků si vydělala v zahraničí, jde čistě o její věc. No, podstatné je, že jsem vytvořil několik fotomontáží, čímž Idnes a Profimedia vzkazuji, strčte si ty pitomý GIFy někam. Nejdůležitější tudíž jsou ony kvalitní fotografie, má zdejší galérie, za kterou děkuji všem novinářům, co je vyfotili. Nikoli subjektům, co si na ně nárokují autorská práva. Já si nejvíce vážím její bronzové olympijské medaile 2016, zisku Hopman Cupu 2012 a Fed Cupu 2014, který poprvé ležel ve finále, ziskem závěrečného třetího bodu, zcela na jejích bedrech.

* - Dvojnásobná vítězka Wimbledonu z let 2011 a 2014. V obou případech se jí vyhnula Serena Williams.
* - Vítězka 27 turnajů WTA ve dvouhře, s finálovou bilanci 27-10.
* - Historicky na třetím místě v počtu získaných šesti titulů z Fed Cupu. Vyhrála je v letech 2011, 2012, 2014, 2015, 2016 a 2018. Zásluhu na tom má i velká spousta dalších českých tenistek, v té době více či méně známých a úspěšných.
* - V roce 2013 odehrála nejvíce třísetových utkání na okruhu, které i většinou vyhrála. Odtud její přezdívka P3tra.
* - Jako teprve třetí tenistka historie vyhrála Wimbledon, Turnaj mistryň a Fed Cup v jedné sezóně. To před ní dokázaly jen Martina Navrátilová a Lindsay Davenport.
* - První Wimbledonská vítězka, která prohrála na následujícím US Open hned v prvním kole.
* - S Lucií Šafářovou má bilanci 10-0, tzn. s ní během kariéry neprohrála. Jejich desátý souboj skončil neslavně, Lucka skrečovala. To bylo zároveň naposledy, neboť Šafi už skončila.
* - Její bilance s Češkami na okruhu WTA zahrnovala už patnáct výher v řadě, když získala svůj 15 titul z okruhu WTA.
* - Od roku 2011 si drží svůj standard alespoň jednoho vyhraného turnaje WTA za sezónu.
* - Podílela se na českém hattricku v roce 2012, kdy Česko vyhrálo všechny tři týmové soutěže v tenisu. Tedy Hopman Cup, Fed Cup a Davis Cup. To do té doby nikdo jiný nedokázal.
* - Jako první zrušila Sereninu neporazitelnost v sezóně 2015, kdy nad ní zároveň i vůbec poprvé s přehledem zvítězila.
* - S Victorií Azarenkou byly v roce 2011 velké rivalky na okruhu, když se spolu utkaly třikrát v prestižních zápasech na WTA Tour. Z toho dvakrát v boji o titul. Vždy vyhrála Petra.
* - S Venus Williams má oficiálně bilanci 4-3, ale jeden zápas se neuskutečnil. Byl by to býval jejich třetí souboj v roce 2014, kdy Američanka ze zdravotních důvodů k utkání nenastoupila. Všechny jejich střetnutí probíhaly výhradně ve třech setech. Ten zrušený zápas samozřejmě poslal Petru dál.
* - V letech 2014 a 2016 vyhrála titul ve Wuhanu, v bydlišti své velké kamarádky a Čínské legendy Na Li.
* - Čtvrtá levoruká hráčka historie, která vyhrála grandslam ve dvouhře.
* - Rusku Maria Sharapova na WTA porazila regulérně jen třikrát, ve finále Wimbledonu 2011 a 2x na Turnaji mistryň. Jednou jí musela Masha vzdát, ale tam neodehrály ani jeden celý set. Oficiálně tedy je jejich bilance 4-7 v neprospěch Petry, včetně reprezentace.
* - Tituly na okruhu WTA se jí podařilo obhájit v New Havenu 2015 a v Birminghamu 2018.
* - Když Petra utrpěla porážku s K. Flipkens ve čtvrtfinále Wimbledonu 2013, s tehdejším trenérem Davidem Kotyzou pak vedla u vína docela otevřenou debatu o tomto zápase i Wimbledonu celkově. Petra s Davidem si tehdy připili na to, že příště to bude lepší. Načež u té příležitosti Petra Kvitová prohlásila, "Příště to dám!" A jak řekla, tak udělala. Zmíněno v rozhovoru na Idnes ze dne 16. 11. 2014.
* - Dvacet čtyři krát za sebou dokázala Petra porazit své krajanky na WTA okruhu.
* - Během své kariéry vyhrála minimálně šest zápasů, v nichž odvrátila dohromady 14 mečbolů (3) – (1) – (5) – (1) – (1) – (3). A to v rámci WTA i Fed Cupu. Z toho dvakrát k tomu došlo na grandslamech (US Open 2009 a Wimbledon 2010), třikrát na ostatních turnajích a jednou v reprezentaci (Memphis 2010, Česko – Austrálie 2013, Doha 2014 a Stuttgart 2016).
* - Proti Estonské tenistce Kaie Kanepi odvracela mečboly ve dvou zápasech téže sezóny 2010, konkrétně na turnajích v Memphisu a ve Wimbledonu. Celkově tak Petra proti zmíněné soupeřce zlikvidovala hned šest mečbolů.
* - Svoji první účast na Turnaji mistryň a Turnaji šampiónek proměnila v titul. Čímž se zapsala do historie jako vůbec první hráčka, která toto dokázala.
* - Šestkrát v kariéře porazila aktuální světové jedničky. Dinara Safina 1x, Caroline Wozniacki 2x, Serena Williams 1x, Angelique Kerber 1x a Ashleigh Barty 1x. Potřebovala na to 11 let. Na čtyřech těchto turnajích z šesti navíc triumfovala.
* - V roce 2016 se utkala hned čtyřikrát s trojicí hráček, což vyústilo v zajímavou dvanácti zápasovou šichtu, ať už v rámci WTA nebo reprezentace, které všechny pocházely ze zemí někdejšího Sovětského svazu. Konkrétně J. Ostapenko, E. Makarova a E. Svitolina.
* - Osmkrát v kariéře a sedmkrát za sebou vyhrála Karen Krantzcke Sportsmanship Award, která oceňuje profesionalismus, smysl pro fair play či laskavost na kurtu i mimo něj. Toto ocenění udělují samy hráčky z WTA okruhu a Petřiny soupeřky.
* - Spolu s Argentincem Juanem Martinem DelPotrem získala Sportsmanship Awards od pořadatelů US Open 2017. Za to, jakými výkony se oba na zmíněné akci blýskli, i jak k nim došli.
* - V letech 2011 a 2018 vyhrála ocenění Srdce Fed Cupu, které dostávají ty, co se nejvíce v daném ročníku zasloužily o body pro svůj tým. Ale roli samozřejmě hrají i další věci. Petra ve finále paradoxně ani nenastoupila, ač byla členkou týmu.
* - První levoruká hráčka v historii okruhu WTA, jíž se podařilo vyhrát turnaj v Rusku.
* - S Němkou A. Kerber sehrála dva legendární zápasy, co vešly do dějin tenisu. Konkrétně finále Fed Cupu 2014 a třetí kolo ve Wuhanu 2016 na WTA.
* - První tenistka, která triumfovala v Madridu na WTA třikrát ve dvouhře.
* - S Karolínou Plíškovou má na okruhu WTA bilanci 3-1.Petřina kariéra na okruhu WTA - Období - 2009 až 2013 - Část první.
Petřina kariéra na okruhu WTA - Období - 2014 až 2019 - Část druhá.

Dohrané hry a mody v roce 2018
1. KISS: Psycho Circus - The Nightmare Child na Nightmare - dohráno 18. 2. 2018
2. Need for Speed: Hot Pursuit 2 - dohráno 11. 3. 2018
3. Hafík - 8. 4. 2018
4. Last Conundrum of Da Vinci Deluxe - 19. 4. 2018
5. Pavlova sada - Hafík - (91 komnat, 91 004 bodů) - dohráno 10. 5. 2018
6. Logický rychlík - Hafík - (6 komnat, 20 713 bodů) - dohráno 29. 5. 2018
7. Far Cry 2 na stupeň Obtížná + Jackal Mod a sproyds_FC2_SweetFX_config 1.1 - dohráno 23. 6. 2018
8. Harmony, v Mod verzi s GZDoomem. Na Hard. - dohráno 14. 7. 2018
9. NecroVisioN + SweetFX na Odvážlivce. - dohráno 25. 7. 2018
10. Hard Reset - (2011) + Exploit mod na střední - dohráno 3. 8. 2018
11. Blood on the Walz v.1.0 - dohráno 17. 8. 2018
12. Evil Unleashed I. - dohráno 18. 8. 2018
13. Evil Unleashed II. - dohráno 20. 8. 2018
14. CH Retro Episode - dohráno 22. 8. 2018
15. Need for Speed III: Hot Pursuit - dohráno 9. 9. 2018
16. Return to Castle Wolfenstein: Operation Resurrection - dohráno 4. 10. 2018
17. Supersada - Hafík - (91 komnat, 99 562 bodů) - dohráno 22. 10. 2018
18. Future - Hafík - (10 komnat, 18 389 bodů) - dohráno 25. 10. 2018
19. Mistrovský kousek - Hafík - (12 komnat, 20 437 bodů) - dohráno 25. 10. 2018
20. Závod s časem - Hafík - (8 komnat, 41 523 bodů) - dohráno 25. 10. 2018
21. Will Rock - Na obtížnost Will Die - dohráno 26. 11. 2018
22. Prší - Dojeté ve všech možnostech, s dosaženým 1. místem. - dohráno 22. 12. 2018
23. Quake II na Nightmare v Yamagi portu. OpenGL 3.2 + Mod korekce. - dohráno 24. 12. 2018

Dohrané hry a mody v roce 2019
1. Archives: Volume I – Score 1 300 000 – dohráno 24. 1. 2019
2. Spear Resurrection - 10th - Anniversary Edition SDL – Score 1 232 100 – dohráno 2. 2. 2019
3. All This and Wolf3D SDL – Score 9 851 000 – dohráno 11. 2. 2019
4. Grand Theft Auto III - Reborn Mod + další zlepšováky – dohráno 4. 3. 2019
5. Soldier of Fortune II: Double Helix - Gold Edition + Widescreen Fix – dohráno 2. 5. 2019
6. Wolfenstein 3D - Claw of Eisenfaust - ECWolf Port – dohráno 25. 5. 2019
7. Sigil - Ep 5 od J. Romera k The Ultimate DOOM + Brutal Doom – dohráno 1. 6. 2019
8. Czechbox - Betatest 1 – dohráno 20. 6. 2019
9. Czechbox - Betatest 3 – dohráno 21. 7. 2019
10. Czechbox - Betatest 4 – dohráno 1. 8. 2019
11. Czechbox - Betatest 5 – dohráno 29. 9. 2019
12. Level - Hafík - (50 komnat, 76 290 bodů) - dohráno 04. 10. 2019
13. Krajní meze - Hafík - (10 komnat, 24 642 bodů) - dohráno 06. 10. 2019
14. Hard Reset: Extended Edition - (2012) + Quicksave - dohráno 10. 10. 2019
15. Spider-Man - Hafík - (5 komnat, 10 964 bodů) - dohráno 15. 10. 2019
16. WolfenDoom - ECWolf verze - Six Episodes Completed - dohráno 22. 10. 2019
17. Ipank7000's Mapset SDL - ECWolf port - Na třetí obtížnost. - dohráno 05. 11. 2019
18. Maze Game - dohráno 26. 11. 2019
19. The Proving Grounds + Brutal Doom - I Am Super Bad. - dohráno 26. 11. 2019
20. Igneous - Na Normal - dohráno 28. 12. 2019
21. The Proving Grounds + Brutal Doom - 12 in a 10 Point Scale of Bad. - dohráno 28. 12. 2019

Dohrané hry a mody v roce 2020
1. Serious Sam: The First Encounter - dohráno 15. 1. 2020
2. Painkiller: Overdose, bez Power Mad, vynechán patřičný parametr - dohráno 28. 1. 2020
3. Mortyr 2: For Ever - dohráno 06. 2. 2020
4. First Person Platformer - dohráno 11. 2. 2020
5. Rock Solid - dohráno 13. 2. 2020
6. Call of Duty 4: Modern Warfare + graf. mod Charlie Oscar Delta - dohráno 17. 2. 2020
7. Serious Sam II + Widescreen a FoV Fix - dohráno 02. 3. 2020
8. Need for Speed: Road Challenge - dohráno 17. 3. 2020
9. Serious Sam 3: BFE - dohráno 02. 4. 2020
10. Serious Sam 3: BFE + SweetFX na obtížnost Hard 4/6 - dohráno 10. 4. 2020
11. Die Hard: Nakatomi Plaza + Improved Edition Mod na obtížnost Hard - dohráno 14. 4. 2020
12. Cyrano Story - dohráno 18. 4. 2020
13. The Stalin Subway na obtížnost Hard + Widescreen Fix - dohráno 21. 4. 2020
14. Mountain King - Klasickej trik, jak vysbírat všechny skrýše. Dáno bez jediného savu. - dohráno 22. 4. 2020
15. Kreed na stupeň Obtížná 4/5 - dohráno 28. 4. 2020
16. The Talos Principle - Epic verze - dohráno 16. 5. 2020
17. Mafia: The City of Lost Heaven - dohráno 27. 5. 2020
18. Saints Row 2 PC - (2009) + pár modifikací - dohráno 30. 6. 2020
19. Wolfenstein 3D - Claw of Eisenfaust HD Version - Score 2 192 000 - Obtížnost č. 3. - dohráno 23. 8. 2020.
20. Ipank7000's Mapset 2 SDL - EcWolf Port - Six Episodes - dohráno 19. 9. 2020.Jak docílit co nejkvalitnějších coverů ke hrám na DH
1. Obrázek musí být ve full velikosti a kvalitě, nijak zmršený časem, uživatelem. Tzn. barvy by měly být ostré, nevybledlé, nepříliš tmavé.
2. Editovaný obrázek by neměl být rozhodně uměle zarovnáván, barevně retušován a měl by mít správný poměr stran.
3. K jeho správnému zmenšení, odborně řečeno, převzorkování, by měl být používán výhradně program XnView.
4. Teď to nejdůležitější, při nastavení metody převzorkování, (jakkoli si někteří VIP myslí, že na tom nezáleží) mějte nastavenu volbu Lanczos. Jedině ta vám zajistí nejvyšší možnou kvalitu, v rámci zmenšení a převedení obrázku do požadovaných rozměrů na DH, že se nebudete muset stydět za odvedenou práci.
5. Držte se vždy těchto zásad. A hlavně, víte už, jak vypadá kvalitní cover ke hře :)
Ukázka, původní velikost, zmenšená velikost.Deset mých nejoblíbenějších freewarovekMám nejraději staré hry, po nichž už neštěkne ani pes. Ať již jsou to first-person střílečky, nebo RPG/FPS, plížečky či third-person akce s kontaktními zbraněmi. Další mou vášní jsou i automobilové závody, které kombinuji s ostatními styly her. Z nichž mám aktuálně nainstalované V-Rally 2: Expert Edition, GTI Racing, Cross Racing Championship 2005, stará i nová verze. V březnu 2020 nahozeny plně funkční klasiky Need for Speed: Road Challenge, Need for Speed: Porsche Unleashed a World Racing 2. Překvapivě slušný počet her, co nedělají problémy a běží k mé spokojenosti. Nejoblíbenější hry mám uvedeny o něco níže. Dodám jen, že mou úplně první hrou byl Thief II, jehož originálku jsem měl k předplatnému jako bonus zdarma. Mé názory na to, co jsem dohrál, najdete v komentářích vybraných her nebo různě na fórech. Rád také hraji logické hry, jmenovitě Hafíka, Enigmu, Oktagon a Doogleberry 2. K Hafíkovi jsem si v mládí dokonce vytvořil celkem osm sad svých 185 komnat. Ty byly téměř nehratelné, ale pečlivě testovány, tudíž řešitelné, i když hodně obtížným způsobem. Od roku 2018 konečně poskytnuto ke stažení. Hafíkovi jsem se intenzivně věnoval od března do prosince 2018. Výsledkem je rozsáhlý a sofistikovaný Hafík.txt k tvorbě. Posledně zmíněná herní odnož u mě vyplynula až v průběhu let, ale jejím nezaměnitelným způsobem ji reprezentují i všelijaké plošinovky nejrůznějšího typu. Především pak ty v plném 3D. A taky žeru cokoli s tématikou Boulder Dash. Má definice old school stříleček, kterou splňuje většina mnou komentovaných FPS na Databázi her.


I nebe má svého zabijáka

Co svědčí o popularitě Painkillera nejlépe? Počet příspěvků za jeden den v diskuzi na DH, opovrhování hrou některými uživateli, množství add-onů k základní hře, či udělená nízká hodnocení hře a tuna dostupných modifikací, nebo prostě fakt, že je to nejstupidnější střílečka pod sluncem? Vyberte si sami. Faktem je, že nyní již jsou zcela odlišné možnosti, jak si nějaký z dílů této série zahrát. Neokecáte to nízkou kvalitou, velkým počtem bugů, nulovou invencí vývojářů. Stačí si každý ze šesti, pěti dílů upravit, aktualizovat, modifikovat, získáte tak provozuschopné hry, za něž vám těch vyhozených peněz a času u nich stráveného, nebude tak líto, jako když jste to hráli a nadávali poprvé.

1.) - Painkiller: Black Edition + Neof. patch v.1.65, new Dynamic Lights, new loading screen, srovnán FoV, zbraně, menu..
2.) - Painkiller: Overdose - OD version 84.4 + Powermad 1.3, Widescreen Fix, D3DOverrider a Nvidia Inspector.
3.) - Painkiller: Resurrection + dvě záplaty, ofic. 0.44 a neofic. 0.44.6, Mega Fix Mod 2.0 a HUD z Widescreen Fix.
4.) - Painkiller: Redemption + Ruský mod Redemption in Hell, new weapons, 12 levels. + Widescreen Fix, včetně EN Tit.
5.) - Painkiller: Recurring Evil + Ruský mod Path to Resurrection. Řeší technické chyby, monotónnost a game design.
6.) - Painkiller: Supernatural 2.0 + Patch a SweetFX - Zaručena dlouhá a kvalitní zábava. Již mnou přidáno na DH.
7.) - Painkiller: HellBound v.0.666 + SweetFX - Opět mod z Ruska. Naštěstí má unikátní úrovně a propracované secrety.

Vše vyzkoušeno. Funguje dobře. Ve všech Painkiller hrách bez problému jede i anglický jazyk. Měl jsem celou sérii zálohovánu. Vše jede i na Win10, ale přišel jsem o savy, krom Painkiller: Black Edition a Supernatural 2.0. Ono to ale nijak neva. Kompletně podporuje rozlišení 2560x1440 a 144Hz.


Moje nejoblíbenější hry:
Další sortou her, kterou mám rád, jsou modifikace. Nechci tu zbytečně machrovat, kolik jsem jich dohrál, ale častokrát je hltám více, než mnohé regulérní komerční hry, za které je také považuji. Zejména proto, že komerční střílečky s old-school atmosférou už téměř vymizely, nebo mají nedostatečnou délku, trapná zjednodušení a různé technické chyby, či nelogičnosti v designu. Kompletní seznam tady. Vedou jednoznačně série Half-Life a Quake, za což může i má pozice Admina a redaktora na Modifikace do Half-Life 1 a Modifikace pro Half-Life 2. Jejich hraní jsem zúročil i pro napsání několika návodů, opomenuty ale nezůstaly i plnohodnotné hry, jako např HeXen, Portal of Praevus nebo výborná střílečka Star Trek: Deep Space Nine: The Fallen. Všechny je najdete na Abecedě Her. Do budoucna mám ještě pár návodů v plánu, vesměs na okrajové, tzn. staré FPS nebo málo známé, ale obtížné a rozsáhlé, modifikace. Vše ukáže až čas. První z nových návodů hotov, exkluzivně jen na modifikacích. Můj seznam těch nejzajímavějších modů, na něž jsem při brouzdání narazil a mám je dlouhodobě v hledáčku.

Na jaře 2017 jsem hrál měsíc v kuse Turok 2: Seeds of Evil - 1998. Výborná hra, bohužel, trpící technickými nedostatky a neúplným, zmateným návodem od jednoho Slováka. S ním jsem se zkontaktoval, ale napsal mi jen jednou. Ani nevím, jestli mou kompletní podobu mého hotového návodu ke hře vůbec četl. Faktem je, že při hraní jsem měl docela problémy se ve hře vyznat. O to horší, pokud nesplnil v některých fázích účel ten slovenský návod. Buďte ale v klidu, můj český návod k Turok 2 je již zcela přehledný a bez potíží splnitelný krok za krokem. Čtvrtá a šestá epizoda ale byly z pisatelského hlediska opravdu peklem.

Mé články na Leebigh's Doom Blog
Knee-Deep in ZDoom - publikováno 31. 7. 2011 - (napsali PavelU a Leebigh)
The Cobra Episodes 1 – Volume II - publikováno 30. 6. 2012 - (napsal PavelU)
Master Levels for Doom II - publikováno 17. 11. 2012 - (napsali PavelU a Leebigh)
Hard Doom - publikováno 28. 7. 2014 - (napsali PavelU a Leebigh)
Armadosia – The Mad Corridor - publikováno 18. 7. 2015 - (napsali PavelU a Leebigh)

Jak šel čas, začal jsem psát i na českém Doom Blogu Libora Paličky. Nedá se rozhodně říct, že bych oplýval pisatelským umem jeho formátu, ale oba máme svůj styl a vzájemně se doplňujeme. Byť je má tvorba dosti sporadická, musím se vždy dost přemáhat, aby to za něco stálo, rozhodně času stráveného psaním pro tyto stránky nelituji. Doom mi toho od roku 2010 dal hodně.

Pakliže vás mé zaujetí pro modifikace zaujalo a chtěli by jste do nich též hlouběji proniknout, doporučuji se proklikat odkazy na níže uvedených stránkách. Jsou seřazeny tak, jak mě v chronologickém plynutí času v dané době vždy zajímaly. Všeobecné rady na řadu dalších her ohledně spouštění modifikací.

(Half-Life 1 - Mod komunita, Half-Life 2 - Mod komunita, Unreal/UT99 - Mod komunita, Quake II - Mod komunita, Quake I - Mod komunita, Star Trek - DS9: The Fallen - Mod komunita, Doom, Doom 2, Utimate DOOM a Final Doom - Mod komunita, Wolfenstein 3D a Spear of Destiny - Mod komunita, System Shock 2 - Mod komunita, Dark Forces II - (Můj @PavelU (komentář) u hry), Blood 1 - Mod komunita, Duke Nukem 3D - Mod komunita, Blood II: The Chosen - Mod komunita, GTA: Vice City - Mod komunita, Vivisector: Beast Inside - Mod komunita)

Bez kterých stránek a zdrojů se neobejdu.
1url.cz/QMnK4Záplaty ke starým hrám.
1url.cz/9tggOWolfenstein 3D Blog.
1url.cz/Wtgg5Modifikace k legendárním FPS.
1url.cz/Gtgg9Doom komunita.
1url.cz/ntggPQuake a Unreal + cokoli zajímavého.
1url.cz/VtggcHalf-Life Mods.
1url.cz/xtggYAktualizace modifikací do her.
1url.cz/7tggnObskurní FPS, EN překlady, mod packy.
1url.cz/otgg8Painkiller komunita.
1url.cz/ctggxTvorba do Quake 1.
1url.cz/ktggADoom scéna.
1url.cz/YtggmUnreal komunita.
1url.cz/QtgOeDoom jako denní chleba uživatele Leebigha.
1url.cz/1tgOQExcelentní anglický Blog k Doomu.
1url.cz/qtSTREmulace starých her přes DirectX 11.
1url.cz/ozqfNWolfenstein 3D - Komunitní fórum.
1url.cz/KtvozNové verze Wolfenstein 3D a Doom portů.


Doom 3 - jak to chodí v pekle
Doom 3 sice nepovažuji za příliš podařený, ale po stránce modifikací je celkem o co stát. Pro mě je též důležité, že podporuje rozlišení 2560x1440 a plynulost 144 FPS, a to skrze dhewm3 port. Graficky vylepšit jej lze např. NGT Modem, ten hru abnormálně přesvítí. Jenže, mně se to líbí. Ve své době šlo o poměrně hardwarově náročný mod, ale dnes již bez problémů. Původní vydání hry z roku 2004 má v základu větší intenzitu tmy, na níž ostatně byl koncept Doom 3 postaven. Až BFG Edice tmu trošku koriguje, k té dobře poslouží Hi-Def Mod. Za sebe doporučuji NGT Mod, vzhled bude radikálně pozměněn. To znamená především více odlesků. A na obtížnost Veterán je to slušně akční, ačkoli bych snesl i frenetičtější. To vlastně Doom 3 ani vůbec není, na rozdíl od starších dílů z devadesátek. Mnou aplikované rozlišení a počet FPS jdou jen v uvedeném portu, dále s aktivováním speciálního parametru. Více zde. Text platí hlavně pro Doom 3 – (2004).


Good Morning Phobos – Jeden z nejlepších wadů vůbec. Level design naprosto geniální. A tajné úrovně epické!
The Renovation – Hodně těžká, originální a zábavná pařba, v níž opět došlo na přehršel secretů a miliónové score.
Painkiller: Supernatural 2.0 – Painkiller is killer! Více v mých aktualizovaných komentářích k oběma kampaním.
Shankenstein – Zřejmě ten nejlepší Wolf 3D add-on všech dob! Bez secretů ani ránu!
Evil Tech - Soul of Megawad – Čistě tech based megawad, s nepřekonatelnými úrovněmi, který dá opravdu zabrat!
Travail: A Quake Journey – Výtečný mod s parádní hudbou, designem, akcí a dvěma tajnými úrovněmi ke Q1.
Eternal Doom – Převážně gotická střílečka a Tomb Raiderovka z vlastního pohledu v jednom. Víc netřeba dodávat.
Death Wish – Tuhý, zábavný, inovativní, atmosférický, rozsáhlý a propracovaný add-on k Bloodu.
JENESIS – Moderní, kompaktní, zábavný, vyvážený a atmosférický megawad pro PrBoom Plus GL.
Invasion – Parádní logické hádanky, propracovaný level design a řada nových prvků.
Operation: Na Pali – Atmosféra původního Unrealu, vyvážený poměr mezi adventurou a střílením.
Nali Chronicles – Hardcore řežba s dostatečným počtem kouzel a bossů.
Vile Flesh – Asi vůbec to nejlepší z Dooma II, rozsáhlé mapy, nahuštěná akce a nevídaná herní doba!!!
Convergence – Skvělý expansion pack navozující pocit původní hry, navíc jej mají na svědomí i její vývojáři.
Phobos Massacre – Klasická řežba v mém nejoblíbenějším Doom prostředí, navíc dost kvalitní a atmosférická.
Dark Corners – First person adventura s opravdu nevšedním přístupem a hratelností.
Minerva Metastasis – Preciznější design úrovní žádný jiný mod nemá, a co teprve ten závěr !!!
Offshore – Fakt stylová a dlouhá kampaň k Ep2, která si vůbec nebere servítky. Jedinečný herní zážitek zaručen.
Xidia Gold – Opět dobře zpracovaný mod do UT, který je místy koncipován jako OF k HL1.
Defensive Measures - Skvělá zábava, dostačující herní doba, výtečné secrety, leveldesign a poměrně nezvyklý konec.
Tef Double Pack V: Monumental Misery – Nevídaně kvalitní mod ke Quake II, který plně konkuruje původní hře, byť je poměrně malý.


Fakt stylová dobovka, kde je hudba snad větší přednost, než dialogy a akce samotná. A příběh je tak pouhou kulisou pro tu nikdy nekončící pařbu v L.A. V podstatě americký Discopříběh, navíc o tři roky starší a mnohem vážněji pojmutý. Udávaný rok natočení 1985 není správný, v závěrečných titulcích je totiž uveden rok 1984. To bylo Downeymu 19 a Spaderovi 24 let. Úvodní a závěrečná sekvence v titulcích skvěle vtáhne a nepustí, dokud není úplný konec. Ten je divák nucen celý dokoukat a doposlouchat, neboť ty šlágry z osmdesátých let nikdy neomrzí. Viděno prvně v roce 1995, když to vysílala Prima v pátek večer. Asi jediná možnost to kdy na českých TV vidět, protože Tuff Turf jednoduše viděl málokdo. Soudě dle malého množství komentářů na CSFD. Stopáž 112 min je luxusní, stejně jako mizivá cenzura a obsah intimnějších scén. Konečně jsem si film vychutnal v odpovídající kvalitě s podporou CZ titulek, ty bylo nutné zpozdit o několik vteřin.


Buffy, přemožitelka upírů – Jeden z nejlepších a nejkultovnějších seriálů, co jsem kdy viděl. Viděn celý komplet až v roce 2015. V letech 1999-2001 jen první tři řady a v roce 2008 čtvrtá. Rozhodně se jedná o velmi zajímavou a poutavou věc, za oponou odhalující to, jak se k jednotlivým rolím ti herci dostali, kdo měl původně hrát jakou postavu, nakonec tam měl jen vedlejšák apod. Výsledná podoba seriálu je namixována výtečně.

Z prvních tří sérií stojí za zmínku první a druhá. Třetí je místy už sarkastická, až postupně zvážní. Nářez ze čtvrté, páté a šesté ale nezapomenu nikdy. Tím byla popularita Buffy vyšponována na maximum. Každá řada má propracovanou hlavní dějovou linii, drží se vývoje postav, sleduje jejich minulost, poslání, aby vygradovala ve strhující finále jednotlivých sezón. A pilot šestky považuji za úplně epický, vlastně celou pětku a šestku :) Dobře se to sleduje v noci, Sarah je hororovému žánru věrná i tady. Sedmička je potemnělá až na krev, celé Sunnydale se nezastaví od pohrom. Hrdinové se semknou a bojují do posledního dechu. Je to zároveň strhující epilog celého seriálu. Občas i nějaké ty předešlé vazby, ukončení a tak podobně. Ze soubojů s upíry se stává fascinující podívaná, dohnaná do poetické symboliky. Kdy může dojít dokonce k obohacující a podnětné debatě o tom, co je to vlastně zlo a jaký je účel přemožitelky. Poslední tři díly epické, ale pětku a šestku u mě nepřekonaly.

Díl 3x01 se mi líbil moc. Velmi poutavé a neobvyklé téma.
Matrix scéna ze závěru čtvrté série byla perfektní.
Muzikál epizoda 6x07 je skvěle poslouchatelná a velmi originální.
Úplně nej mi asi přišlo to rozesmání Gilese, když mu Buffy říkala o svém vztahu se Spikem. Poměrně dlouhý a spontánní smích od obou.

V Buffy si zahrála řada známých herců odjinud, kteří se sice proslavili až později, ale jen to zvyšuje celkový kredit tohoto počinu od Josse Whedona.

Po pěti letech jsem si opět seriál kompletně pustil. Nezklamal. Spoustu věcí už dávno zapomenuto, proto rozpomenuto a ponořeno do sledování. V Buffy je toho vážně hodně, ale samozřejmě, ty bitky s upíry, nastavený kolík, sebeparodie, psychologie, obrovský potenciál a souvislosti. Jak se z obyčejných holek stanou mocné čarodějky, kde se v osamělých a neoblíbených jedincích bere veškerá zloba světa, proč někdo upíná své snahy ke xenofobii a nikoli ke vzájemné toleranci. Dokonce i znásilnění a další vážná témata. Já si cením zejména toho, že Buffy prostě vezme raketomet, hláškuje o sto šest, umí prvky brazilských bojových umění i se vrtět po Matrixovsku. A ty kulisy v páté sérii. Úpadek v šesté? Ale kde že, jen odsunuli na vedlejší kolej ten hlavní motiv likvidování upírů. V ostatním stále na výši. Více tady, Jak je důležité míti Buffy. A tím to rozhodně nekončí..

Můj názor na seriál skvěle vystihují dva komentáře na CSFD od uživatelů Bluntman a M.a.t.t.