Saints Row: The Third

15.11.2011 PCPS3X360
10.05.2019 Switch
Saints Row: The Third je zatím nejnovější díl z poměrně oblíbené černohumorné sandboxové akční série Saints Row, od studia Volition, které se do pamětí hráčů zapsalo převážně díky značce Red Faction. Jejich nejnovější počin by jako takový šlo nejsnáze popsat jako kopii Grand Theft Auto, která si ale ze svého slavnějšího konkurenta bere jen ty nejšílenější prvky. Na tuto "nosnou kostru" jsou pak tvůrci nabaleny jejich vlastní notně zvrhlé nápady a celek je uvrhnut do prostředí, ve kterém hráč a jeho nápady nemají vůbec žádné meze.

Saints Row: The Third sleduje příběh gangu Saints, v čele se samotným "vůdcem" (hráč) a jeho "pomocnými veliteli" Jonny Gatem a starou smažkou Shaundi. Gang i oni samotní prožívají zlaté časy, Saints již nejsou jen městský pouliční gang, ale značka, která díky dohodě se společností Ultor plní regály obchodů vlastními výrobky a ve městě platí za jakousi obdobu místních celebrit. To vše alespoň platí do doby, než se gang rozhodne vykrást banku, ta totiž patřila mezinárodnímu zlounovi Phillipu Lorenovi a jeho partě The Syndicate. Loren si podobné řádění na svém písečku samosebou nenechá líbit a než se hrdinové nadějí, již klečí před Lorenem na "koberečku" a nebýt zákroku Jonnyho Gata, patrně by skončili špatně. Takto se ovšem po jedné šílené misi dostávají do zcela nového prostředí města Steelport, které jen čeká na to, aby se ho hlavní hrdinové za pomoci nových spojenců zmocnili ve jménu Saints.

Při startu hry opět čeká velice detailní editor charakterů, který byl oproti minulému dílu ještě více vylepšen a není problém si tak vytvořit postavu naprosto podle svého gusta a rozmaru. Ať již jde o pupkatého páprdu s klaunským obličejem a pleší napasovaného jen do miniaturních slipů či prsatou krasavici s chůzí a gesty profesionální prostitutky. Fantazii se prostě meze nekladou. Stejnou míru individualizace je možné věnovat i vozidlům a zbraním, kdy lze každičké vozidlo i zbraň upravit a obohatit za peníze o speciální díly, které vylepší jejich vlastnosti.

Hra nabízí jak příběhové mise, tak i mise vedlejší a spoustu dalších aktivit pro vyblbnutí hráče, samozřejmostí je možnost usednout a ovládat téměř jakékoliv vozidlo. Saints Row 3 neobsahuje klasický multiplayer, ale jen co-op režim.

Hru rozšířila tři větší DLC – Genki Bowl VII, Gangstas In Space a The Trouble With Clones (pro majitele "Season Pass" byla zdarma). O rok později byla tato tři DLC + dalších přes 30 menších DLC, vydána společně se základní hrou v kompletní edici s názvem "Saints Row: The Third - The Full Package".

V roce 2013 vyšel čtvrtý díl.

PRIVATE MARTIN: ano, přesně takhle se to říká :D je pravda, že s rychlým připojím je to super a nemůžu vůči tomu říct ani ň, ale pro lidi s…

Ušmudlaných 76% (v době psaní tohoto komentáře hodnocení této hry bylo 76%) si děláte prdel ne? Pravda, že pc herní scéna trpí, čím dál méně silnějších titulů, mizerné porty z konzolí, nulová hratelnost maximální grafické zpracování, dostáváte se do bodu, kdy projíždíte 10-15 let staré perly a hnusí se vám dnešní tuctovky.

Třetí díl byl první ke kterému jsem se dostala, neměla jsem tušení co mám očekávat, věděla jsem jen, že je to úchylnější klon GTA. O pár minut později mým tělem procházely nepopsatelné pocity vzrušení, překvapení... Hned ze startu první plus, Saints Row se rozhodl mít rád mojí grafiku, hra běží svižně a já si můžu bez rušení užívat zběsilou jízdu skvělých hlášek a věcí, které jste viděli ve filmech, vždy je chtěli zkusit, ale neměli jste u sebe klonovací zařízení. Hned v prvni části hry vystřílíte kolem stovky záporáků plus nějaké ty helikoptéry.... jo a taky budete vletávat do nákladních letadel ve vzduchu, zabíjet záporáky ve volném pádu, zabíjet záporáky v tanku ve volném pádu (k tomu ničit další volně padající tanky a volně létající stihačky, které mají jako primární zbraň obří laser. Po rychlém úvodu se ze mě stala potetovaná gotička, která všechny problémy řešila s dvěma deserty. Černý humor, parodie na vše a zjištění že zabíjet záporáky obřím gumovým růžovým dildem s moji gotičkou v minisukni je děsná fakt děsná zábava. Která jiná hra se může pochlubit misí, kde v autě vezu slečnu lehkého typu k lesbické celebritě a snažím se dostat pryč od paparazzi dokud se "klientka" neudělá. Nebo vozit tygra v kabrioletu a udržet ho v klidu vysokou rychlostí. Nebo nahá, nadrogovaná se vystřílet velkou aukcí dalších slečen lehčího typů a zlobivých slečen, které potřebuji stálý dozor v podobě rákosky.

Saints Row jednoduše ví, jak udělat konečně Sandbox střílečku opravdu zábavnou, nemusíte řešit nějaký cover system, nesmějete se nad stupidními dialogy a pokusy o vážný příběh. A příběh tu pár z vás připomínalo, že je jak z béčka a co byste taky chtěli? Příběh skvěle seděl, většina postav je rozpoznatelná a zapamatovatelná, u některých to sice trochu skřípe obzvlášť kvůli jejich velkému počtu, ale pokud mám srovnat tak určitě super.

Pokud někdo zbožňuje grindhousy a nemá problémy se svou sexualitou, rozhodně doporučuji, vždyť to seženete za pár stovek.

Pro: HW nároky, růžový dildo, furry, super oblečky a vůbec uspokojení všech mých fetišů

Proti: místy slabší propracovanost misí, občasné bugy a další věci na které sere pes

Městské akce se v mém kompu nikdy moc dlouho neohřály a touha se k nim po čase vrátit mě ani u jedné z nich nepřepadla. Proto chuť si zahrát třetí díl série Saints Row byla po těchto zkušenostech poněkud nelogická. Až náhoda mě přiměla změnit pouhou úvahu v realitu a otázku, jestli jsem udělal dobře nebo se znovu spálil, záhy zodpovím.

Příběh o akčním gangu Saints toužícím ovládnout město Steelport je zpracován velmi dobře a s jeho postavami se mi podařilo sžít velmi rychle. Partu sice tvoří jeden lepší "expert" než druhý, ale jejich klasická bezstarostnost a ležérnost byly tím, co mi na hře přidalo na pohodovosti a tím i nulové chuti se od ní odtrhnout. Nemálo k tomu přispěly samotné úkoly. Kromě těch hlavních, v nichž hlavní hrdina dobývá město většinou střelnými zbraněmi nebo svými tvrdými pěstmi a usedá za vozítka nejrůznějšího druhu, je tu i spousta vedlejších, při nichž si kromě slušné sumy peněz může také zvýšit respekt nejen nad nepřátelskými gangy, které se neúnavně obsazování města brání, ale také i nad policejními složkami, které tomu pochopitelně nechtějí jen přihlížet. Musím říct, že z hlediska zábavnosti mě častokrát bavily víc úkoly vedlejší. Kromě krádeží aut a odstraňování nepohodlných osob jsou tu totiž ještě další. Kdo hru zná, pochopí, když za všechny zmíním především "Pojistný podvod" či např. "Tankový masakr", jelikož u nich ztřeštěnost typická pro tento typ hry a tím i maximální zábavnost u mě dosahovala té nejvyšší úrovně a moje bránice dostávala pěkně zabrat.

Samotné město je rovněž ztvárněné velice povedeně, a to nejen z grafického pohledu. Pokud město chvíli nezávisle sledujete, nemůže vám uniknout častý chaos. Poměrně standardní jsou tu dopravní nehody a výjimkou není ani situace, kdy auto přežehlí chodce včetně policisty a nikdo se nad těmito jevy moc nepozastavuje. Ale co si budeme povídat, i tohle je jeden ze zábavných faktorů hry.

Co dodat? Výborná zábavná záležitost, která můj pohled na městské akce poněkud změnila a přivedla na myšlenku se pustit do podobné. Pokud se u PC her chce člověk hlavně odreagovat, pak u téhle hry se to v mém případě povedlo na jedničku. Díky Strady! ;-)

U úvodních titulků jsem si říkala, do jaké šílenosti jsem se to proboha zase nechala ukecat. Ovšem už první mise mě přesvědčila, že to bude stát za to.

Saints Row: The Third je absurdita dotažená na maximum, překypující akcí a humorem. Nasmála jsem se fakt hodně a to jak u hlášek ("Matty, feel free to list me as a reference anytime.") tak u scén ("závod vozíčků" v SM klubu, chainsaw massacre uprostřed Murderbrawl, hlavní postava jako Cyrus Temple, reklama s Nyte Bladem...). Skvělý je i soundtrack a postavy (moje oblíbená inteligentní krasavice Viola, "Nyte Blade" Josh Birk, egoistický Pierce, všemi milovaná Shaundi, lehce bláznivá Kinzie, pošuk Zimos, Francouz - pardon - Belgičan Phillipe, moderátoři Prof. Genkiho, redaktorka Jane Valderamma...) a jejich dabing. Samozřejmě potěší i možnost vytvořit si svoji vlastní postavu a v průběhu hry ji zdobit dalšími hadry, tetováním či piercingy.

I když zrovna nehrajete hlavní mise, je pořád co dělat (sbírání předmětů, skupování domů, vylepšování schopností, zbraní a vozidel, vraždění ostatních gangů, challenges...). A pak je tu spousta miniher, kde si každý určitě najde tu svou (u mě vede na celé čáře Professor Genki's Super Ethical Reality Climax).

Sečteno podtrženo, na to, že tento "GTA" žánr mě zas až tak moc nebere, jsem se opravdu královsky bavila.

Pro: humor, akce, grafika, soundtrack, postavy, dabing, absurdita

Proti: místy možná až moc úchylné

Čistokrevná arkáda, která svůj účel pobavit splňuje, dle mého, na sto procent. Takhle nějak jsem si představoval, že bude vypadat GTA IV. Úchylný, vtipný, zvrhlý a mega akční.

Můžete si zde upravit téměř cokoliv. S vytvořenou postavou si nakupujete hadry, můžete zajet k pár tatérům po městě, upravovat si svůj gang, kterej si pak můžete vzít se sebou na kteroukoliv misi. Samozřejmě nechybí tunění kár. A spousta dalších vychytávek, která se vám budou odemykat s přibývajícím respektem a která zpestří vaše dovádění po městě. Po vašem městě!

Hlavní linie, je sice dosti krátká, ale za to pořádně našláplá a skutečně zábavná a akční. A dojde i na pár rozhodování, to já rád. Vedlejší mise taky nejsou k zahození, je jich dost a ani se moc neopakují, tudíž neomrzí.

Snad jediné co mi vadilo a díky čemuž jsem přestal hrát bylo, že při plném respektu si z vaší postavy můžete udělat téměř nezranitelný a nesmrtelný stroj na zabíjení. Vy to ovšem dělat nemusíte.
Tohle opravdu nečekané překvapení. Ze Saints Row jsem měl z toho co jsem viděl a slyšel že se bude jednat o nějakou ptákovinu která se snaží být jen za každou cenu vtipná a že hratelnost žádná perla nebude, jenže chyba lávky je to přesně obráceně. Humor se mi zde perfektně trefil do vkusu a hratelnost mě přikovala k PC na hodně dlouho dobu. A pak už nic nebránilo naplno se ponořit do světa Steelportu.

Hned v úvodu mě potěšila možnost vytvořit si hrdinu podle svého vkusu, dat ji hlas a vytvořit osobnost na míru. Pak se přeci jen hráč s žije víc s postavou kterou si vypiplá. Příběh o Svatých mě bavil a velký podíl na tom mají perfektně vytvořené postavy kterou jsou jedinečné a mají zajímavé charaktery. Další věc je rozhodně originálnost misí, člověk by si řekl že všechny předešlé městské akce už vytěžili žánr ale omyl, Saints ukazuje že je stálo co vytvářet a bavit se u toho náramně.

Město Steelport se mi líbilo, nevadilo mi ani že není nijak obrovské. Hned jsem se pustil do boje s ostatními gangy a snažil se urvat své místo na Slunci. Možnost nakupovaní obchodů a budov, které pak vytváří zisky jsem uvítal, stejně tak širokou nabídku úpravy vlastního gangu. Navíc zde peníze najdou uplatnění, kdy si hráč kupuje a vylepšuje vlastnosti což mi skoro připomnělo RPG systém. Vylepšování zbraní, aut, bojových vlastností, různých bonusů atd... Je zde opravdu spousta věcí pro utrácení těžce vydělaných peněz.

Grafika ke hře sedí a dává jí ten bláznivý styl co občas hra předvádí. Navíc se hra hraje na maximální detaily skutečně bezproblémově a vše při těch výbuších a přestřelkách vypadá zkrátka parádně. Další pochvala míří k dabingu, ten se povedl na výbornou a jednotlivé postavy znějí přesvědčivě. Stejně tak soundtrack je parádní a některé situace a hudební podkres dodává atmosféře hodně velký šmrnc a zapamatování hodnost.

Saints Row: The Third jsou pro mě zkrátka jak čistý blesk z nebes, nečekal jsem od nich nic ale hned jsem si je zamiloval a strávil zde hodně času. Zde zkrátka vidím že jsou jen dvě možnosti, buď vás hra uchvátí nebo mine. Mě naštěstí potkala ta první možnost!