Need for Speed: Underground 2

simulátor > závodní simulátor *
15.11.2004 PCPS2XboxNGC
EA Black Box
Need For Speed: Underground 2 (NFSU 2) je pokračování velmi úspěšného Need for Speed: Underground. Mnoho se toho nezměnilo, pouze se na původní kostru nabalilo pár novinek.

Velmi důležitou změnou je otevřené město. Závody jsou roztroušené po celém městě a vy si je pomocí mapy a navigace hledáte. Začínáte stejně jako v předchozím díle s nezajímavým autem, postupem času si odemykáte kousky, jako Ford Mustang, Hummer H2 apod. Aut je opravdu hodně (asi dvojnásobek proti prvnímu dílu) a všechny jdou tunit. Tak, jako odemykáte postupem hrou auta, se zpřístupňují i městské části, tím pádem i nové závody. Je tu plno typů závodů, jako okruhy, sprinty (z bodu A do bodu B), smyky, dragy (rychlostní závody) a novinkou jsou URL závody, což jsou závody na letištích nebo na velkých závodních okruzích. Abyste postoupili dále hrou, musíte mít určitou prestiž. Tu získáváte tuněním, ale i fotkami, které si můžete fotit a jsou vytištěny v časopisu.

Každé auto je jiné a mimo to si je můžete nastavovat v dílnách (zvedat podvozek, upravovat řazení apod.). Je vyřešen systém nitra, které se vám doplňuje i během závodu (což se hodí při hodně dlouhých závodech). Grafická stránka se za rok moc nezměnila.

Coldplaz: Já naposledy také ne...záleží asi od konfigurace a konkrétního CPU no. Možná taky na verzi hry...

Noční město ozářené neony, probuzeno rachotem motorů naleštěných bouráků, o které se otírají sexy děvy. V době, kdy horečka kolem filmového Rychle a Zběsile nabírala na hustotě, přišlo EA a vydalo druhý díl úspěšného dílu prvního a byla to trefa do černého.

Občas se však stane, že hry, které jsem v minulosti měl za výborné, tak ve skutečnosti s odstupem času vlastně velmi dobré nejsou. Něco prostě zestárne jako ryba a někdy mi zkrátka dojde, že nostalgie je mrcha. To se ale netýká NFS:U2. Tahle hra je pořád sakra dobrá. Nevím čím to je. V posledních několika letech tento žánr stagnoval. Nebylo zde dlouho nic, co by mě vykoplo ze židle. "Možná je chyba ve mě" říkám si. Pustím si NFS:U2 a hle! Ono mě to baví! Z nějakého důvodu je to návykové jako prase a nebýt toho, že mi hra občas spadne (něco se nemění ani po letech) asi bych si uškvařil mozkové závity.

Rozmanitost je věc, která vás napadne dřív než stačíte vyslovit slovo "drag". Po otevřeném městě se povaluje tolik věcí, že až zrak přechází. Klasický okruh s dopravou, drift, závodní okruh, sprint, street x, duely a pochopitelně drag, který dobře známe právě z fast and furious. Na každý mód se vozidlo ovládá jinak, vždy je zapotřebí změnit styl a taktiku a každý z oněch modu má svou výzvu. Někdy jako sardinky v konzervě bojujete na malém prostoru o každý metr, někdy si zase musíte vypracovat co největší náskok a někdy je i jedna chyba osudná. Několikrát se mi stalo, že jsem se až moc soustředil na jednu nebo dvě disciplíny, ve kterých jsem se zlepšil a když jsem po dlouhé době nastoupil na drift byl jsem rozmetán jako moucha na předním skle auta, což jen dokazuje, jak moc jsou ony disciplíny od sebe odlišné.

Ovládá se to čistě arkádově a zábavně, umělá inteligence není vůbec marná a občas vám syčáci dají zabrat. Ovšem je velice hezké, že i počítač chybuje, což dává závodům i před svou arkádovou povahu pocit uvěřitelnosti.

Grafika je stále fajn, modely vozů jsou velice fajnové, stejně jako jejich ozvučení. Množství tuningu je hromada, takže se nemusíte bát, že by váš mazlík vypadal jako "naháč". Já z nějakého důvodu vždy sáhnu po černém peugeotu 206. Stará láska, nebo úchylka, kdo ví. Líbí se mi komixové cutscény. Má to styl a spád. No a korunu tomu všemu nasazuje velmi povedený soundtrack. Rock tu zní jako Rock a remix songu "Riders On the Storm" je jedna z nejlepších závodních main theme vůbec. Jakkoliv rap/hip-hop a Snoop Dogga nemám v lásce.

NFS: Underground 2 je legenda, která má styl, nervy drásající závody a barvitou rozmanitost. Možná už chápu ty trochu rozpačité reakce na nové Need for Speed, protože tahle 11 let stará hra nastavila hladinu nitra hodně vysoko.
Kdysi jsem hrával NFS 2, poté ještě na volantu demo Hot Pursuit. Jinak vlastně nic. Poté se mi dostaly k ruce Underground 1 a 2. První díl mě moc nebral, ale nedalo mi to a zkusil jsem díl druhý. A ten mě naprosto okouzlil svou rozlehlostí, množstvím závodů a na svou dobu pěknou a nenáročnou grafikou. Zpočátku jsem byl nadšen, hodně závodů, vcelku nápadité tratě a taky nějaký ten, i když slabší, příběh. Co ale NFS U2 posouvá ještě o velký kus dál je tuning. A ten mi přišel na hře asi nejzábavnějším prvkem.

Pomalu s příbývajícími penězi jsem si s velkou pečlivostí tunil svoji mašinku. Vtipné je, že jsem si sice nakoupil i pár aut dalších, ale nakonec jsem stejně zůstal u toho svého prvního, se kterým jsem to vytáhl na absolutní vrchol a tím i hru dohrál. Postupem času se závody opakují, hlavně závody typu URL mi přišly dost stereotypní a zdlouhavé. Nejradši jsem měl závody typu Sprint (závod z bodu A do bodu B), Drag (závod po rovině s řazením - záleží na výkonu vozidla) a Drift (prostě smyky na body, nejradši jsem měl ty na kopci). Curcuit (okruh, závod na kola) mě nevadil. Moc jsem si ale neužil vcelku nudné a zpočátku i dost těžké Street X (závody na speciálních tratích). Zajímavostí bylo focení auta na obálky DVDček a časopisů. Co ale mě narozdíl od minulého dílu chytlo, byla volnost. Město je opravdu volně dostupné místo a vy si jen jezdíte od závodu k závodu a vybíráte přesně dle chuti. Vozový park je tak akorát, všechny kousky jdou pořádně vytunit. Ale já toho moc nevyužil.

Grafika je skvělá, rozmázlé textury stejně v té rychlosti ani nevnímáte. Jízdní model je sice arkádový, ale je tu také nějaká ta nutnost brždění. Škoda, že auto nejde alespoň viditelně rozbít. Precizní je i soundtrack, který se mi opravdu trefil do noty. Pecky jako "Riders on the storm" si pobrukuju doteď. Škoda, že závěrečný závod působil opravdu lacině a byl velmi jednoduchý.

NFS Underground 2 je spolu se všemi Flat-Outy mou nejoblíbenější závodní hrou. Proto jí dávám trochu nadhodnocených 90%.

Jen taková poznámka. U této hry jsem zničil (prý usmažil) mou předchozí grafickou kartu Geforce 6600 GT 256Mb :)

Pro: hratelnost, soundtrack, vozový park a tuning, dostatek různých typů závodů, grafika, pěkný holky

Proti: některé typy závodů jsem celkem nuda, není destrukční model, ke konci hry lehce stereotypní, poslední závod zklamal

Velice zábavné a návykové pouliční závody, u kterých se výborně bavím i dnes. Tomuto titulu se toho dá vytknout opravdu minimum, chyběl mi pouze pohled z interiéru a URL závody se mi zdály celkem nudné. Hra má obrovské množství modů (drag, drift, circuit, sprint, street x, URL, SUV a outrun), nejvíce mě bavil drag, drift s viditelnými protivníky se mi zdál také velmi zábavný. Jen závody URL byly poněkud nudné, většinou už po prvním kole jsem si přál ať už je konec závodu. Jízdní vlastnosti vozů jsou velmi zdařilé, lepší než v prvním Undergroundu. Vozy jsou graficky výborně zpracovány, většinu z nich denně potkáváme na našich silnicích. Ve hře jsou i SUV, se kterými je docela sranda jezdit, jsou poněkud těžkopádná. Vozy se dají krásně do detailu vytuningovat, obzvlášť neony se mi velmi líbily. Nejlepší na tomto díle je ale otevřený svět, po městě jsou rozesety různé obchody do kterých, pokud si chcete vylepšit vůz, musíte zajet. Dále se mi líbily rozmary počasí, ke konci závodu většinou začalo pršet. Také soundtrack a ozvučení vozů jsou velmi povedené. Moje nejoblíbenější NFS hned po Need for Speed: Porsche 2000.

Pro: auta, město, soundtrack, ozvučení aut, tuning, grafika, jízdní vlastnosti aut, mody, soupeři, doprava

Proti: závody URL poněkud nudné, chybí pohled z interiéru

Need for Speed: Underground 2 jsou posledním dílem série, který jsem dohrál. Vývojáři se snažily vylepšit původní hru, jak to jen šlo a většina hráčů změny nadšeně přijala. Já se k nim zpočátku řadil také, ale čím déle jsem NFSU 2 hrál, tím více jsem si cenil předchozího dílu.

Asi tak do půlky hry jsem se bavil dobře. Pro začátek jsem si tentokrát vybral Ford Focus, který mi však nevyhovoval a já znovu skončil u Hondy Civic. Pak jsem zkoušel ještě Acuru RSX, ale na Hyundai Tiburon neměla. Pro závody SUV jsem měl v garáži samozřejmě Hummer H2, protože nějaký Cadillac nebo Lincoln se mu nemůže rovnat. Přesto, že byly závody SUV nesmyslně rychlé, bavil jsem se u nich náramně a skvěle zpestřovaly hlavní kampaň. URL okruhy se také povedly.

Závodit s někým, kdo právě projel kolem mě je super, ale když tato situace nastane po padesáté, už to tak super není. Jezdit si volně po městě a hledat obchody bylo také hodně zábavné, než nastala situace, kdy jsem potřeboval najít místo, kde mohu své káře značně zvýšit výkon, ale narážím jen na samé krámy, kde lze upravit tak maximálně její vzhled. Snad jen focení se mi nikdy nezprotivilo a rád jsem si poté vybíral mezi známými firmami, která z nich mě bude sponzorovat.

Vrcholem všeho však byl počet závodů. Zatímco v prvních Undergroudech jich byla zcela dostačující stovka, tady se jejich počet zdvojnásobil. Po dvousté to samé už moc hráčů bavit nemůže. Mě určitě ne a hru jsem dohrával s jistým sebezapřením. Parádní byl však titulní song Riders on the storm, který skvěle sekundoval Get Low z předchozího dílu a i ostatní soundtracky se povedly.

Pro: spousta novinek, auta, URL, závody SUV, focení, hudba

Proti: rozlehlé město časem omrzí, velké množství závodů

U2 je pro mě nejlepší z NFS , hrála jsem NFS už někdy v roce 1999 , ale popravdě už si vůbec nepamatuji které to byli.
Pak jsem hrála Most Wanted, Carbon a Prostreet, upřímně, honění s fízlama mě absolutně nebralo. Kolikrát sem se s nimi honila klidně i 30 minut, než sem je setřásla. Mezi tím plnění těch různých úkolu co musíte udělat když vás honí. Prostě nuda.

U U2 mě asi nejvíc bavil drift ve městě z toho bláznivého kopce dolu a mockrát sem do něčeho praštila když se proti mě vyřítilo auto. Hvězdičky a Street X bylo taky prima. Co mě absolutně nebavilo byly okruhy. Ve většině kolech jsem se ani pořádně nesnažila a většinou jsem to dala hnedka napoprvé. U Dragu jsem byla dost vzteklá, kort když jsem se na něco dost soustředila a praskly mi enginy.

Stejně jako Piva mě závěrečný frajer dost zklamal.

Pro: Grafika, město, tuning

Proti: okruhy (lehké) občas ty barvy mě klamaly a někam sem to naprala