Need for Speed

simulátor > závodní simulátor *
15.03.2016
Ghost Games
Slavná závodní série Need for Speed se vrací ke svým kořenům a začíná s čistým štítem. Nejnovější díl z roku 2015 proto nenese žádný podtitul a je pojmenován prostě Need for Speed. Závodní simulace se točí kolem nelegálních automobilových závodů a nabízí hráčům nahlédnutí do městské závodní komunity.

Závody se odehrávají v rozlehlém otevřeném světě, ve městě Ventura Bay, a více než kdy dřív je kladen důraz na vyprávění příběhu a postupnou cestu na samotný závodnický vrchol. Nezbytnou součástí se opět stává možnost libovolného upravování vozidel, a to jak po stránce vzhledu, tak i výkonu a jízdních vlastností. Aby hráč získal reputaci a mohl se stát opravdovou závodní legendou, musí kombinovat pět způsobů hraní označovaných jako Speed, Style, Build, Crew a Outlaw.

Need for Speed sestává z pěti prolínajících se příběhů, které jsou inspirovány skutečnými závodními ikonami. Hru, stejně jako předcházející část Need for Speed: Rivals, vytvořilo studio Ghost Games, tentokrát ve spolupráci s automobilovou tuningovou komunitou Speedhunters.

montana
montana

Jono, člověk by řek, že s tou roční přestávkou přijde opravdu aspoň nějaký náznak změny. A ono vůbec nic. Všechny ty Ghost hry vypadají…

Zoufalost nad zoufalost. Hra krome grafiky nenabizi nic noveho. Pozadavky prestrelene, stupidni hiphopove prostredi, nemoznost preskocit filmecky, silene koridorove zavody s navodem pro uplne tupce. Ve srovnani s NFS Porsche 2000 totalni odpad. Jestli mezi dnesnimi mladymi skutecne frci hudba obdobna te ve hre, panbuh s nami. Hra vyzkousena v ramci trialu na Origin a po 15 minutach odinstalovana. Serie pro me umrela po vydani NFS: Hot Pursuit 2. RIP NFS, toto je neskutecny brak za nekrestanske penize!!!

Pro: pouze grafika

Proti: vse ostatni, zejmena stupidni hip-hopove prostredi (subjektivni nazor)

Čím víc jsem to hrál, tím míň mě to štvalo, až jsem si na to zvyknul a nakonec si to ježdění docela užil...

Need for Speed se tváří filmově a příběhově. Po vizuální stránce se mu to daří. Grafika je pěkná, navíc šikovně propojená s hranými scénami. Když se v garáži odehrává scéna s živými herci, v pozadí se může objevit vaše vytuněné auto - a to působí hodně dobře. Když ale odhlédneme od vizuálu, ona filmovost se začíná vytrácet. Příběh, dál-li se to tak nazvat, je složen jen z těch hraných scén v garáži či hospodě. Banda tydýtů si povídá o věcech, které nikoho nezajímají způsobem, který je nezáživný.

To třeba takové The Crew, byť příběh mělo taky dost mělký, mělo aspoň nějaký ten říz. Navíc v The Crew se příběh částečně odehrával za jízdy - tady jsou ale kecy a závodění dvě zcela oddělené složky.

Ale dost keců, hlavní je závodění. A musím říct, že v jádru není špatné. Řízení aut příjemně balancuje mezi arkádou a simulací a je poměrně realistické. Auta se chovají odlišně a i při vlastnoručním poladění to je hodně znát. Takže samotné ježdění je bezva. Co je ale horší je skladba závodů - na můj vkus moc driftu (hlavně otravný “driftovací vláček”) a málo klasických závodů. Taky obtížnost je taková zvláštní a neodhadnutelná. A mimochodem, ve hře by podle všeho měl být obsažen i drag. Za celou dobu hraní jsem na něj ale ani náznakem nenarazil. Nechápu to a je to škoda. Když to shrnu: pocit z ježdění je bezva, pocit ze závodění je slabší.

Tuning aut se tváří hodně realisticky, ale velkou legraci jsem si s ním neužil. Jen jsem měnil barvičky. Každopádně motor a řízení jde ladit hodně do detailů.

Co hru sráží nejvíc je ale všechno okolo. Po zapnutí jsem si připadal jak v jiném vesmíru - takhle divné ovládání jsem snad ještě neviděl. Iritující třeba je, že mapa nejde posouvat a ovládat myší. Pak mě napadla spásná myšlenka - gamepad! Tak jsem ho vytáhnul a najednou to všechno bylo překvapivě intuitivní. Ta hra je prostě dělaná pro gamepad a nedomyšlená pro klávesnici. A co je taky dost hrozné, je absence pauzy! Prostě to nejde zapauzovat.

Dlouho jsem si přál, aby přišel nový Need for Speed, který by byl důstojným nástupcem mého oblíbeného Undergroundu 2. Tenhle díl to ještě není…

Herní výzva 2017, kategorie 8. "Pokračování příště!"

Pro: V jádru bezva ježdění a závodění, realistický tuning

Proti: Nejde zapauzovat, ovládání, moc driftovacích disciplín, příběh, nenašel jsem drag