Need for Speed: Most Wanted

15.11.2005 PCPS2XboxNGC
22.11.2005 X360
22.05.2012 PS3
EA Canada
V devátém díle série silničních závodů jste stíhaný týpek, který má trable ze zákonem, libuje si v tuningu aut a v nelegálních závodech. Na začátku hry musíte porazit svého největšího rivala Razora. Ten vám brání, abyste se posunuli na první místo v blacklistu (listina prestiže závodníků) a ovládl tak město. Jenomže při onom důležitém závodu vám vypoví službu auto a vy prohrajete. Musíte tedy klíčky od auta předat Razorovi. Tím přijdete o auto a aby toho nebylo málo, tak se posunete na poslední příčku v blacklistu. Nyní musíte dobýt svou ztracenou prestiž. Abyste mohl vyzvat člena blacklistu a porazit ho, musíte mít splněné tři věci. Za prvé, odjetý požadovaný počet závodů. Za druhé, dostatečný počet bodů za stíhání policií a za třetí musíte mít splněny další úkoly. To je například zničení určitého počtu policejních aut a jiné záškodnictví. Jako posledního budete porážet Razora a až mu to nandáte, budete zase králem silnic.

Hra je čistá arkáda plná tuningu, rychlých aut a spoustou policie. Každý milovník rychlých aut si přijde na své.

Jumas: Něco mi to připomíná. Hmm. Asi jsem hrával ty mikromašinky předtím. Rollcage je určitě lepší. :)

S Undergroundem nejlepsi dily.Todle bylo fakt povedene,zabavne a hlavne tady sem mel opravdu pocit SPEEDu,ktera salala z monitoru.Krasne dlouhe silnice kde se to diky rychlemu stroji a nitro dalo roztocit do pekelnych otacek.Honicky s policii prekonaly [dh-hra]need-for-speed-iii-hot-pursuit[/dh-hra] a honicky s nimi byly nezapomenutelne,ikdyz obcas prekazky ktere ste porazeli nekdy policii nezastavili.Velka a zajimava lokace,auta a krasna grafika to jen podtrhovala.Samozrejme povedeny tunning a hudba.Ovsem co me nejvice na teto hre bylo,ze me oblibene BMW sem mel jen v prvnich par zavodech a pak bylo zabaveno a clovek musel zacinat s pleckama....coz by ani tak nevadilo,ale na BMW sem si mohl sahnout az po dohrani hry,coz uz nemelo smysl.Jizda od zacatku do konce,jedna z nej zavodnich her.

Pro: honicky s policii,grafika,velmi vysoka rychlost a mijeni aut o setinky metru s otevrenou hubou s hlaskou ty voe nebo jen "ohhh":D

Proti: arkadovitost,model poskozeni,BMW

V Most Wanted se do Need for Speed, po vzoru mnou ne příliš oblíbených dílů Hot Pursuit 1 a 2, znovu vrátila policie, což byl asi jeden z hlavních faktorů, proč jsem ze hry nebyl dvakrát nadšený. Počínaje tímto dílem známá série závodních her postupně začala ztrácet mé sympatie, až jsem se o ni přestal zajímat úplně.

Úvod je vcelku netradiční. Hned zkraje prohraju nadupané BMW a následně jsou přístupné jen čtyři vozy, ale peníze mám jen na tři z nich. Nejlépe z nich vypadal asi Chevrolet Cobalt, ale výběr je to tedy příšerný. V Undergroundech bylo na výběr asi z pětice vozů, tak proč jsou teď jen tři netuším. Alespoň, že se dá propracovat k několika supersportům, jako je Chevrolet Corvette, Dodge Viper či několik modelů Porsche, v čele s mým oblíbeným 911 Turbo.

Ujet policii je v pozdějších fázích hry zbytečně moc složité a hlavně se honičky neustále opakují, což je značně otravné. Postupem času jsou navíc nekonečně dlouhé. Využívání různých vychytávek, jako je shození střechy benzinky, je sice efektní, ale po čase stereotypní. Stoupat na Blacklistu mě vcelku bavilo, avšak ne natolik, abych hru dokončil.

Pro: úvod, Porsche 911 Turbo, stoupání na Blacklistu

Proti: počáteční výběr vozů, nekonečné honičky s policií

Najlepšie NFS novej generácie? Asi áno. Takto si predstavujem pravú arkádu, ktorá je zábavná a tak skoro neomrzí. K tomuto dielu som pristupoval s menšou skepsou, pretože ešte pred Most Wanted som skúsil Carbon a ProStreet. Z týchto dvoch dielov som bol poriadne sklamaný – a úvod MW mi veľa optimizmu do žíl nevlial. Takto rozkúsovaný, s nejakými in-game videami, ktoré vlastne ani nedávali nejaký zmysel – toto nie, EA, toto nie.

Akonáhle sa však konečne začne pravá hra, keď si kúpite prvé auto a začnete jazdiť, to je paráda. Pocit z rýchlosti, ktorý si síce v prvých fázach hry nejako extra neužijete, je fantastický. Občas sa okolie pri vysokej rýchlosti atmosfericky rozmaže, a to pôsobí kladne. Vynikajúcemu pocitu z jazdy pridáva aj skvelý soundtrack. Techno a hip-hop trikrát nemusím, ale pri takejto jazde mi to paradoxne nevadilo. Dokonca ma niektoré techno vypaľovačky potešili! A čo je vašim cieľom? Dostať sa na prvé miesto zoznamu pretekárov nelegálnych závodov v meste Rockport a pomstiť sa najväčšiemu kápovi, Razorovi. Samozrejme to treba urobiť tak, aby vás nechytila polícia.

Hra ponúka mnoho typov závodov, od klasických okruhov, cez knockouty, šprinty z bodu A do bodu B, dragy (pekná sprostosť, to sa musí uznať), speedtrapy až po tzv. Toolboth mód, teda jazdu na checkpointy. Najzábavnejšie mi pripadali šprinty a knockouty, najmä v neskorších častiach hry, keď sa protivníci naučia podvádzať lepšie, to dá aj trochu zabrať. Áno, ak spomínajú niektorí ďalší, AI súpera vie parádne podvádzať. Situácia, jazdíte pohodlne na čele, náskok pol kilometra, no v nejakých 80% trate spravíte menšiu chybičku - a voala, verte či nie, ale za pár sekúnd vás súperi dobehnú. To je jedno, že dovtedy ste pohodlne navyšovali náskok, zrazu začnú jazdiť bezchybne a pokojne môžte jazdiť takto aj vy, je vám to xxx platné. Ale aby som hre nekrivdil, aj protivníci vedia urobiť hlúpe chyby - mne takto pomohol piaty člen Blacklistu, Webster, keď som si pohodlne narobil 20 (!) sekundový náskok po tom, čo narazil do stromu.

Samostatnou kapitolou sú naháňačky s políciou. Je poriadne vychcaná, najmä v neskorších fázach hry, keď po vás ide nielen množstvo vozidiel, ale aj vrtulníky... Spočiatku je to zábava, no len približne do polovice hry. Najmä povinné úlohy, ako nech trvá naháňačka pätnásť minút a uteč, znič tridsať policajných áut a podobne, to nie je veľmi vtipné a zábavné už tobôž. Výber áut je vynikajúci – nechýbajú v ňom známe značky, ja som si veľmi obľúbil Lamborghini Gallardo, Corvette C6 či starého dobrého Caymana.

Verdikt? Skvelé. Vydrží dlho a je to zábava.

Pro: Grafika, hrateľnosť, arkáda, výber áut, skvelý soundtrack, trvanlivosť, jednoduchosť princípov, tuning

Proti: Naháňačky s políciou sú otravné, protivníci podvázajú, Razor Callahan je neskutočne nesympatický

Po Undergroundu 2 nejlepší díl série. Královsky jsem se pobavil. Na výběr máte 32 aut. Samozřejmě máte pouze omezený počet peněz, takže na začátku máte takový "káry" jako Fiat Punto, nebo Volkswagen Golf. Postupem času bounty naskakuje, odemykají se vám daleko lepší tuning, který se dělí na 3 části PARTS, PERFORMANCE a VISUAL. Nejlépe se mi samozřejmě jezdilo s těmi nejlepšími. Ovladatelnost byla na vysoké úrovni, bylo to rychlý, ujíždělo se poldům. Jak ty mě nasrali. Na začátku sice byly honičky jednoduché a párkrát jsem nemohl uvěřit co to je za blbce. Ovšem jak si odemknete další 2 oblasti Ocean Hills a Downtown, je to o držku. Zvlášť v Downtownu vás nenechají na pokoji. Mají helikoptéru, SUV. Nebo když po mě šla federální policie, tak jsem třeba do něčeho naboural, už mě obklíčilo 6 aut, přijely SUvéčka a byl jsem v prdeli. Co se týče těch ostatních věcí jako třeba grafika na svou dobu je poměrně slušná. Jízdní model je taky dobrý a soundtrack to všechno potvrzuje. Jenže mi vadil model poškození nebo spíš jeho absence. Když si dáte look dozadu máte trochu rozbité sklo. To je tak všechno. Ale Most Wanted patří v mém žebříčku na dost vysokou úroveň.

Pro: grafika, jízdní model, soundtrack, auta, tuning, adrenalinové honičky, rozhlehlé oblasti

Proti: model poškození, po čase stereotyp

Z novodobých dílů NFS je tenhle zdaleka nejlepší.Žádný podělaný ježdění v noci, žádný přehnaný "tunění", drifty a podobný kraviny, zato pořádný honičky s adrenalinovou hudbou v krásném podzimním období.Narozdíl od Undergroundů,Carbonů a ProStreetů jsem neměl problém tenhle díl dohrát, a bavil mě až do konce.Spolu s Flatoutem 2 a GRIDem nejlepší závodní PC arkáda posledních mnoha let.