Colin McRae Rally 3

Codemasters •  Six by Nine (PC)
25.10.2002
13.06.2003

V Colin McRae Rally 3 hráč usedne do auta v roli slavného jezdce Colina McRaeho. Za úkol má absolvovat šampionát či jednotlivé tratě, řazené do rychlostních zkoušek některé z osmi přítomných zemí. Finska, Švédska, Velké Británie, Španělska, USA, Japonska a Austrálie. V každé je šest základních etap, plus jedna speciální s více závodníky na startu. Za umístění na stupních vítězů lze rozšiřovat vozový park nebo dostupné díly k ladění vlastností závodního vozu. Nechybí zde model poškození, měření jednotlivých úseků závodu formou rozestavěných praporků. Aut je ve hře k dispozici celkem dvacet tři, např. 2001 - Mitsubishi Lancer Evolution VII, 2002 - MG ZR Super 1600, 1984 - Lancia 037 Rally a 2002 - Ford Focus WRC.

Na začátku se určí jméno profilu herního alter ega, zvolí auto, posléze se dá ověřit jeho dovednosti ve zkušební jízdě, nebo rovnou zahájit soutěž a v testovacím dni započít své úsilí. Servisní zóny k opravě způsobených škod na automobilu nejsou dostupné pokaždé, ale vždy až po několika odjetých erzetách, takže je nutné na to brát zřetel. Jízdní model se dá korigovat citlivostí řízení členěnou do tří stupňů. Závodí se ve dne, v noci, při západu slunce, v rozmanité krajině několika kontinentů. Úseky jsou plné zrádných zatáček, mostů, stromů, přihlížejících diváků, kamenů, vysokých srázů, vodní hladiny či zátaras.

Nainstalováno. Nová extra klasika, ta má v sobě oficiální patch, plus je DRM free. Perfektní. Dal jsem do hry pouze Silent patch a language. Stačí v nastavení navolit na češtinu. V první zkoušce jsem dojel šestý. Volant nemám, ale asi by se mi hodil. Už tři Rally hry, kde bych jej využil.

Kvalita se pozná. Auto totálně na šrot, píď mimo trať a zpomalí vozidlo. Mým mizerným stylem řízení to ale celkem jde. Vložil jsem i úpravu na sytost barev, je to přesně to z linkovaného odkazu. Colin McRae Rally 3 s ní vypadá výtečně.

Kariéra je moc dlouhá. Lze v ní řídit jediné tovární auto. Výběr obtížnosti vymaže dostupné typy pneumatik, co jsem měl při předešlém hraní, zřejmě i výkonnější díly na auto. Šířka tratí je na úrovni jednosměrné silnice, takže ve vyšší rychlosti snadno do něčeho narazím. Pokud je vozidlo příliš poškozeno a není servisní zóna, asi, tak Colin nedojede a daná země u něj padá jako nekompletní. A Japonsko a Anglie, stále samý déšť.

Oblíbené mám možná USA, Austrálii, Španělsko či Švédsko. Řecko též řadím mezi výtečné erzety, ale jsou nesmírně náročné. Hra neumí lépe detekovat terén, ta fyzika je moc archaická. Ani nejsem příliš mimo vytyčený úsek, přesto mě to zpomalí, nebo někde zapadnu. Stálo mě to sedm sekund na vítězství v Řecké soutěži - Sezóna 3. S jinými vozidly, deset jich ve Zkouškách mám, tak odjedu tyto země.

Tím pro mě hra asi skončí. Hodnocení v rozmezí 65 až 70 procent. Dohráno a sepsáno.

Colin3 je nejhorším dílem celé série, nebyl vyloženě špatný ale očekávání po legendárním druhém dílu nenaplnil. Vinu nese především nevyladěný jízdní model a sním související hratelnost, někteří hráči třetí díl považovali spíše za simulátor motorových člunů.
Pokračování přineslo novou celkem pěknou grafiku a slušný model poškození.

Jako fanoušek prvních dvou dílu jsem hru odjezdil, ale už se k ní nikdy nevrátil na rozdíl od prvních dvou dílů.

Pro: Colin 2 se dočkal pokračování

Proti: Hratelně horší jak předešlé díly

Pohodová rally - dvě slova, která jednoduše popisují CMR3. Ke hře jsem přistupoval trochu opatrně, když jsem si tu přečetl, kterak je to nejhorší hra série. Mně ale naopak přijde, že trojka strčila dvojku hravě do kapsy.

CMR3 je v lecčem mnohem dál, než předchůdce. Grafika poskočila o neuvěřitelný kus dopředu, nemá cenu to ani popisovat, to se musí vidět! Přechod na DX9 je znát - leskne se silnice, odrazy na autech jsou dokonalejší, množství polygonů je nesrovnatelně větší...

Zvukově je to také lepší, přeci jen zní motor lépe.

A samotné hraní? Toto pokračování se vydalo cestou větší realističnosti. Užijete si nejen samotné závodění, nýbrž i přehlídky vozů při zahájení rally a dalších animací. Jdou přeskočit, což se hodí, protože se omrzí. Další věcí je například to, že když startujete rally jako první, tak logicky nevíte, jaké budou časy jezdců, co vyrazí po vás. A tak jedete celý závod, aniž byste tušili, jak si stojíte. Stejně tak výsledek závodu se nedozvíte bezprostředně po něm, ale až před následujícím závodem. Rovněž vítám, že se nemusím zabývat opravami auta. Tohle je práce mechaniků, ne řidiče.

Hru jsem hrál s volantem. Výchozí nastavení deadzone je neuvěřitelně velké, takže do nastavení určitě zavítáte. Nedoporučuji ale omezovat rozsah a tím zvyšovat strmost. Před závodem lze totiž strmost nastavit v servise. Bohužel při každé nové rally se nastavení vynuluje. K servisu bych měl ještě jednu poznámku. Položkám by docela slušelo vysvětlení, protože já opravdu u lecčeho nevěděl, co tím vlastně nastavím a jak se to projeví. Bohužel se ve hře objevila i jakási forma tuningu. Nemám to rád normálně a v rally hře mi to vadí obzvláště. Je škoda, že není možnost během závodu onen závod restartovat. Když budete chtít, vyjedete do hlavního menu a po načtení šampionátu onen závod stejně pojedete od znova. Takže restart tam fakticky je, jen složitý.

Jízdní model se mi líbil. Sice trvalo skoro celou australskou rally, než jsem si přivykl, o to lépe jsem pak ale prosvištěl všechny ostatní. Model mi přijde o mnoho čitelnější, než v druhém díle, auto lépe sedí a chová se předvídatelněji. Na asfaltu mu má akorát tendence poněkud více ustřelovat zadek, ale většinou se vám to podaří jen tehdy, pokud volant otočíte opravdu hodně. Poškození se opět nemusíte bát, auto skoro nejde zničit. Líbilo se mi také, že oslnění sluncem znamená skutečně oslnění, tedy že nevidíte prakticky nic, ačkoliv samotný efekt, který hraje všemi barvami, byl poněkud podivný. Velmi musím pochválit kameru, která je nyní mnohem blíž a není tak vidět volant, který už stejně jeden vidím na stole. Díky tomu je zážitek více reálný. Jedním ze záporů je, že ve hře nejdou srazit dopravní značky, a dokonce ani obyčejné plastové patníky. Stejně tak náraz do balíku se slámou udělá zvuk jak náraz do zdi a na poškození auta bude mít nejspíš stejný vliv. Celkově je ale závodění velmi zábavné a rozhodně lepší, než v předchozím díle.

Splitscreen je fajn, ale nic, co by člověka udrželo nadlouho.

Na konec jsem si nechal to nejlepší. Jsou tím tratě. Mnohokráte se mi stalo toto, tratě jsou prostě nádherné. Pořád vás něčím překvapují, neustále na nich vidíte něco nového a když zrovna ne, tak i ona několikrát viděná příroda stále nenudí. Nevzpomínám si na jinou hru, kde bych byl z tratí tak unesen a lačně zapínal závod za závodem, abych se pokochal následujícími tratěmi. Všechno to bylo umocněno šíleným 8×AA + FXAA a 60 FPS. Na rozdíl od dvojky, tady problém s výkonem nebyl.

Takže abych to shrnul, CMR3 je velmi povedenou rally s překrásnými tratěmi, zábavným jízdním modelem a jen několika málo nepodstatnými nedostatky. Řadím ji tak mezi nejlepší hry svého druhu.

Rozsáhlou galerii obrázků naleznete zde.

Pro: Krásné tratě, jízdní model, kamera, zábava

Proti: Tuning, chybí vysvětlení položek v servisu, nejdou srazit značky a patníky