Just Cause

27.09.2006 PCXbox
09.05.2012 PS3
30.10.2018 XOne
Avalanche Studios
V kůži agenta CIA Rica Rodrigueze se ve hře vydáváte na velmi komplikovanou misi. Rico má za úkol svrhnout vládu špatného prezidenta na fiktivním ostrově San Esperito a urovnat vše do absolutního pořádku. Titul Just Cause se značně inspiroval velikánem Grand Theft Auto. Hráčskému publiku totiž nabízí především obrovský otevřený svět k prozkoumávání, nejmodernější zbraně, techniku a povedenou vizuální stránku. Krom aut je zde kladen i velký důraz na pohyb ve vzduchu, takže nechybí několik typů helikoptér i letadel.

Velkou roli ve hře rovněž hraje padák a dech beroucí kaskadérské kousky hlavního hrdiny. Můžete za jízdy vyskočit na kapotu a efektně přeskočit na opodál jedoucí automobil anebo něco podobného udělat i ve vzduchu - jen s rozdílem, že budete přeskakovat z letadla, nikoliv z vozu.

Hra se dočkala i pokračování Just Cause 2.

Právě jsem to dohrál a musím napsat, že to není moc dobré, nebo je taky možné, že mi prostě nesedla hratelnost. I když bugy a další věci, no nevím, každopádně pojďme se na to podívat blíže.

Když jsem hru nainstaloval a spustil, byl jsem nadšen a to dost. Krásná grafika, velká opravdu obrovská rozloha, množství vozidel, padák, akrobacie, to všechno bylo skvělé a já jsem si bláhově myslel, že této hře udělím hodně vysoké hodnocení. Jenže pak přišla studená sprcha a já jsem zjistil, že není všechno zlato, co se třpytí. Takže:

1)ROZLOHA- rozhodně největší mínus hry. Auta jsou úplně na nic, protože, když při misi máte jet na nějaké vzdálenější místo, jeli byste tam autem (či motorkou) dvě hodiny a bůhví, jestli by jste tam vůbec dojeli, protože stačí třeba ťuknout do auta a už po vás jde policie. A JAK! Režim na ostrově musí být opravdu přísný, když za poškrábání laku po vás vojenské helikoptéry hned pálí rakety. Navíc nabourat není vůbec těžké, protože auto se před vámi objeví zničehonic a vy to do něj prostě napálíte, uhnout nejde. Navíc mimo cestu se jede dost špatně, páč jsou tam stromy a skály. Auta jsou tedy celkem na nic, i když jich je hodně a každé má jinou ovladatelnost. No, ta ovladatelnost nic moc, poněvadž nejde jet rychle moc dlouho. Nejlepší vozítko ve hře jsou jisto jistě vrtulníky, hlavně ty vyzbrojené. Jsou rychlé, dostanete se s nimi všude a hra je díky nim o dost jednoduší. Jistě, jsou zde i letadla, ale s těmi se skoro nedá přistát. Ještě k těm autům, nechápu smysl toho, že máte u safehousu garáž, do které si můžete schovat auto, když u každého safehousu nějaké to auto, motorka, či helikoptéra stojí. Garáže jsou tedy zbytečné.

2)MISE A VEDLEJŠÍ MISE- vedlejší mise jsou furt to samé, ze začátku jsem je plnil, ale pak člověk nějak ztrácí motivaci. Ne že by z nich nic nebylo, to ne, dostanete za ně další safehousy a vybavení, jenže po čase jsou prostě nudné. Další typ vedlejších misí, Liberation, je pokaždé úplně to samé. Vedlejší mise stojí fakt za hovno. Ale co ty hlavní? No, jak se to vezme. Pokud máte vrtulník, ze začátku je to bum prásk a je konec. Mise jsou různorodé a je jich celkem dost, ale není to žádná sláva.

3)GRAFIKA A HUDBA-hudba v této hře jako nebyla. Hudba 0%. Grafika byla hodně hezká, ze startu obrovské nadšení. Jenže, textury vypadávají, skály občas vypadají, jak pomačkaný papír. Sem tam jsem se i klasicky zasekl a když jsem měl přistát na jedné nejmenované lodi, prostě jsem jí propadl, jako by tam nebyla. Pak na té lodi v jiném případě zmizeli vojáci, ale vesele po mně pálili a to dokonce, podle trajektorie střel i přes zeď! Vojáci mizí a objevují se běžně.

4)SPECIÁLNÍ FÍČURKY-tak padák je bezvadná věc, o tom žádná, používal jsem ho stále. A akrobacie? Bez ní by se hra ani nedala hrát. Skákat ve vzduchu mezi vrtulníky, vykopnout z nich řidiče, nechat je spadnout a poslední si nechat, paráda.

Just Cause je průměrná hra a proto průměrné hodnocení. Ostrovy jsou prázdné, jsou na nich asi tři "města", což je pár krabic, mezi kterými je cesta. Zbraní je hodně, ale moc jsem je nepoužívak, spíše vrtulníky a grapling hák. Vozidel je přehršel, ale já používal s 80% vrtulníky, z 12% lodě a pouze ve zbytku auta a motorky. Jediné co stojí za vyzdvihnutí, je padák a akrobacie.

Pro: Padák, akrobacie, grafika, prostředí

Proti: Moc velká rozloha, která je prázdná. Všeho je zbytečně moc. Téměř není hudba. Bugy. Problémy s grafikou. Vedlejší mise. Hlavní hrdina (metrosexuál).

Městská akce Just Cause, která nachází svou inspiraci v sérii GTA, se odehrává v exotickém ostrovním státečku San Esperito a v roli nepřemožitelného Rica Rodrigueze, jenž pracuje pro CIA, jsem zde měl provést revoluci završenou svržením zkorumpovaného prezidenta.

Na první pohled mě zaujala obrovská rozloha, která později byla spíše na škodu, protože i když už jsem měl splněno pár hlavních a vedlejších misí a posbíráno pár skrytých bedýnek, docházelo k situacím, kdy jsem vůbec netušil kde se nacházím a až při pohledu na mapu přišlo zjištění, že jsem na úplně opačné straně státu.

Pohyboval jsem se převážně v džungli, kde sice nejsou žádná vozidla, ale mohl jsem si sem auto, motorku, vrtulník nebo loď (tu samozřejmě jen u vody) nechat přivést vrtulníkem. Ten mě také mohl dopravit k místu zadání některé z příběhových misí. Většina hlavních misí je zábavná, ale vedlejší mise, kterých je opravdu hodně, se pořád opakují, kdy je potřeba zabrat nějaké území pod nadvládou vojáků a vyvěsit tam revolucionářskou vlajku, nebo jsem musel vystřílet celou mafiánskou haciendu.

Hodně jsem využíval akrobacii, kdy se dalo při řízení auta efektním pohybem dostat na jeho střechu a skočit na auto druhé, které jsem následně ukradl a podobně se daly krást i vrtulníky ve vzduchu. Mohl jsem také využít hák a připoutat se k nějakému jedoucímu autu, přičemž jsem za ním pomocí padáku plachtil ve vzduchu.

Just Cause je hlavně o střílení, a to jak vojáků a mafiánů, tak i civilistů. Máte zde opravdu velkou volnost, ale problém je, že většina obrovské rozlohy je prázdná, a tak se můžete jen kochat krásami přírody. Přesto musím ocenit originalitu exotického prostředí a pár dalších zajímavých prvků, díky kterým hra vybočuje z průměru.

Pro: exotické prostředí, pár hlavních misí, doprava vozidel, akrobacie, hák a padák

Proti: příliš velká a prázdná rozloha, opakování vedlejších misí

Zajímavý počin, který na první pohled upoutá. Dokonce by se mohlo zdát, že tahle hra by mohla být konkurencí třeba pro GTA. Pravda je ale trochu jiná.
Co Just Cause nemůžeme upřít je krásná grafika. Proletět se vrtulníkem v zálivu při západu slunce je nádhera. Krásná modrá voda ozářená oranžovým světlem slunce, při březích lákavé pláže a v pozadí kopce zarostlé hustými lesy. Bohužel, to je skoro vše, co se dá pochválit.
Mise jsou nudné, stále podobné. Auta se chovají nepřirozeně. Rozloha hrací plochy je tak velká, že ani sami vývojáři nemůžou vědět, co kde je. Takto velká plocha má akorát za následek nezajímavé a stále stejné prostředí. Když je někde pár ulic (rozuměj "město"), tak je dost ošklivé a neživé.
Navíc je zde absolutní absence jakýchkoliv interiérů.
Hlavní hrdina je vyzbrojen padákem a hákem (což hodnotím jako originální), ale stejně to na zábavnosti moc nepřidá.
Po pár hodinách hraní nemá Just Cause co nabídnout a stává se nudnou záležitostí. Jediný důvod, proč si tu hru zapnout pak už může být jen relaxace při projížďce na lodi v krásném exotickém zálivu nebo vyhlídkový let vrtulníkem - ale i tato činnost po pár minutách omrzí.

Pro: Krásná grafika a ztvárnění exotické přírody, šílenost pro odreagování.

Proti: Nepoutavá hratelnost, relativní nuda, velká hrací plocha plná ničeho, špatná auta, hloupé mise.

Tak tadytahle hra mi bude v hlavě ležet ještě hodně dlouho... Ze začátku to totiž vypadalo jako "přehypovaná" střílečka a.k.a zkopírované, šílené GTA. Po pár hodinách hraní kdy jsem dostal tzv. Grapling Hook, tak mně hra začla bavit mnohem více, když se vám navíc odemknou možnosti Heavy Dropu tak to už je úplně jiné kafe.

Dost chvály přejděme na ostrou a necenzurovanou kritiku :D :

Hra vás bude ze začátku nudit ale po několika hodinách když si jí osvojíte tak se od ní neotrhnete a v podstatě zjistíte že hra je příšerně krátká! :( Ano je to tak hra má pouhých 21 misí a to docela krátkých. Dokonce v jedné misi máte za úkol pouze ukrást obrněnou dodávku s pěnězi, postup je až moc jednoduchý: U silnice si počkáte na dodávku a až bude u vás tak se na ní zaháknete pomocí Grapling Hook přitáhnete se defaultně Shiftem, vykopnete řidiče, ovládnete dodávku, zbavíte se pár mafiánů, dojedete na místo určení a to je vše. Až moc jednoduché pro nás hardcore pařany :)

Z Grapling Hooku nebuďte moc nadšeni protože ke konci vás už bude spíše nudit a jeho použití vás bude nejspíš otravovat, stejně tak jako čekání na Heavy Drop a Extraction. Nikdy vás však ale neunaví skok z letadla či helikoptéry a následný volný pád který můžete sami řídíit...

Moje celkové dojmy jsou spíše nadprůměrné ale hru můžu doporučit...

VIVA LA REVOLUCION!

Pro: Volný pád, řídění letadla a helikoptéry, příběh

Proti: Ke konci spíše otrava než zábava...

Hra mě zklamala. Přesvědčila mě o tom, že je špatné nejen to, že nepřátelé mají nulovou inteligenci, ale taky když jí mají velice nadprůměrnou.
Zde stačí něco malého provést, narazit při jízdě do cizího auta apod. a strhne se mela, ze které není úniku. Když zastavím a postřílím všechny poldy, kteří jsou nablízku a rozjedu se dál, můžu si být jistý, že během chvilky mám na krku další. Jako kdybych měl někde na sobě čip a podle něj mě vždycky a všude najdo. Ale VŠUDE!
To mi tak otrávilo, že jsem to odinstaloval.
Dal jsem tomu 40% za to prostředí a za to, že je ve městech živo. Hra tím působí pěkně přirozeně.

Pro: krásné prostředí, život ve městech

Proti: AI, hratelnost