Mad Rally

Syrenka Racer

04.05.2006

Mad Rally je arkádová závodní hra, vyvinutá polským studiem TMReality. Usednete v ní celkem do sedmi různých polských vozů, se kterými se projedete na devíti tratích a ve čtyřech existujících režimech. V kariéře jako hlavním režimu celé hry postupujete trojicí spletitých sezón a odemykáte si v nich nová vozidla. Přičemž si vybíráte ze stromu dostupných tras tu, jíž sami chcete momentálně jet. Vaším úkolem je se nějak prodrat až na konec kalendáře. Co nezvládnete zvolit napoprvé, to absolvujete ve druhé či třetí fázi zmíněného rozvrhu. A v Závodě na čas musíte na určené trati zajet co nejrychlejší čas. Dále tu najdete režim Turista - fungující jako volná jízda a nakonec klasický závod, bez progrese a odemykání nových aut.

Jízdní model je poměrně obtížný. Štěstím je, že stačí být druhý či třetí. První sezóna dokončena, ve druhé je to už složitější. Citlivost řízení dána na max. Celkem znatelný rozdíl, ale nepříliš platný. Hra jde ok, jen bylo nutné dát kompatibilitu na WinXP SP2 a spouštět ji jako správce. Zprvu mi totiž po chvíli zamrzala. Je to slovensky přeložené. Na Surtepu to stále mají. Ty Extrémní závody.

Sezón je čtveřice. První tři splněné. Závodů je šestnáct, ale dají se projít kompletně na čtyři pokusy. Mad Rally má klasický spouštěč, kde lze navolit libovolné rozlišení. Poměr stran odpovídá dobře. I když jsem už takto pokročil, je to suverénně nejtěžší, co za poslední rok mnou hráno. Se zdejším jízdním modelem dělá problém každá zatáčka.

Časovka je obyčejný trénink. Žádné limity v ní nejsou. Jakmile je ale na trati hráč zcela sám, je to pohoda. Soupeři totiž měli tendenci mě srážet, vybočit či vysmýknout z dráhy, přičemž neudělali chybu a jeli precizně. Lokace jsou stavěny tak blbě, že jen ve dvou případech, na začátku a na konci, to šlo hrát absolutně bez nervů.

Vybraná příležitost k ježdění je v nabídce označená, když na ni uživatel klikne. A to i po opětovném zapnutí hry. Odpadá tak pamatování si, kde pokračovat dál. To moc jiných her neumožňuje. Něco tomu ještě dám, i pohled z kokpitu tu je.