Mutant Year Zero: Road to Eden

strategie > tahová strategie *
04.12.2018 PCPS4XOne
25.06.2019 Switch
Hra Mutant Year Zero: Road to Eden kombinuje taktické prvky ze série XCOM, po jehož vzoru probíhá boj na tahy, s pohybem po mapě v reálném čase, který připomíná sérii Commandos. Stejně jako v Commandos, i zde hraje velkou roli stealth – nepřátelům je možné vyhýbat se či je přepadnout ze zálohy a zmenšit tak jejich počty pro případný následující boj.

Děj nás zavádí do doby, kdy lidstvo jako takové už téměř neexistuje, a hráč se ujímá jednotky mutantů, se kterou postupně odkrývá příběh hry. Ten se odehrává jednak v Arku, což je něco jako domov mutantů, který slouží jako hráčova základna, kde si může nakoupit či vylepšit zbraně, a pak se část hry odehrává v tzv. Zóně, kam se mutanti vydávají hledat zásoby, jídlo, ostatní mutanty či různé artefakty. Vaši mutanti postupem hrou rovněž nabírají na úrovních a odemykají nové mutace, ať už v podobě aktivních schopností či pasivních výhod.

FildasCZ: Dohrál jsem to a není to špatné, jen od toho člověk nesmí čekat další XCOM. Je to masivně zaměřené na stealth, takže toho…

Určite poznáte ten pocit, keď sa na hru tešíte niekoľko mesiacov, no aj napriek tomu vás pozitívne poteší. To sa mi stalo v prípade Mutant Year Zero, ktorý som si ako veľký fanúšik novodobého XCOMu vyhliadol hneď od jeho oznámenia. S emzáckou sériou od Firaxis má však spoločný akurát ťahový boj a musím povedať, že je to dobré.

Mutant Year Zero je akýsi hybrid medzi stealth hrou a ťahovou stratégiou s RPG prvkami. Hra je poriadne návyková, súboje sú parádne a dosť náročné aj na normálnej obtiažnosti. Oproti titulom ako XCOM je rozdiel v tom, že normálne sa pohybujete v reálnom čase a do už spomínaného ťahového režimu sa prepnete až pred bojom. Navyše tu funguje tzv. mechanizmus prepadu, ktorý vám umožní nečakane napadnúť nič netušiaceho súpera. To je v spojení s tým, že súperov sa oplatí počkať si, keď sú osamote, aby ste to následne veľká taktická výhoda.

Vaše postavy - sympatickí zvierací a ľudskí mutanti, ktorí v trojici prechádzajú atmosferickým post apokalyptickým Švédskom - levelujete, vylepšujete im schopnosti (mutácie), nejaké bonusové atribúty, zbrane a vyberáte nejaké to brnenie a prilbu. Nie je to nič sofistikované, ale myslím, že je to postačujúce, hoci mutácií a vlastne aj samotných postáv, ktorých je iba päť, mohlo byť o čosi viac.

Sklamaný som hlavne z príbehu. Zatiaľ čo atmosféra je skvelá, štylizácia a aj samotný svet hry poteší a postavy si s ich humorom rýchlo obľúbite, za tých cca 25 hodín sa to dejovo nikam neposunie a je to vlastne veľké klišé. Aj cliffhanger na konci, keď sa mutanti dozvedia, že sú iba výsledkom experimentov a tajomný šéf posledného útočiska ľudí na Zemi Elder je vedec, ktorý ich uniesol, som tak nejak predvídal od polovice hry. Počas hrania sa našlo aj niekoľko bugov, ktoré sa dali vyriešiť iba načítaním starších uložených hier.

Suma sumárum, Mutant Year Zero: Road to Eden je veľmi príjemné prekvapenie a prepracovaná hra, ktoré zabaví a potrápi vaše mozgové bunky. Odporúčam.

Pro: Atmosféra, prepracovaný svet, návykovosť, náročnosť, skvelý súbojový systém

Proti: Nič moc príbeh, ovládanie na klávesnici, nejaké tie bugy, mohlo to byť ešte o čosi lepšie