Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hellblade: Senua's Sacrifice

Ninja Theory •  QLOC (Switch)
08.08.2017
11.04.2018
10.04.2019
09.08.2021
kompatibilní
77
219 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Senua, prepare yourself for Ragnarök, for it is nigh...

V Hellblade imaginace autorů smísila mytologii starých Skandinávců a Britanů, aby byl na pozadí výsledku odvyprávěn příběh Senuy, keltské bojovnice trpící schizofrenií. Již tak málo přívětivý svět bezútěšné reality se proto prolíná s běsy hrdinčiny mysli za zřídkakdy ustávajícího nabádání jejích niterních hlasů. Smrt by pro ni byla vysvobozením a přestože si je vědoma fatality lidské smrtelnosti, nechce za žádnou cenu připustit, aby její oběť byla zbytečná. Mladá žena je na osudové pouti tedy neochvějně odhodlána postavit se veškerým svým démonům čelem.

Stěžejní součástí hry od studia za Heavenly Sword (2007), Enslaved (2010) a DmC (2013) jsou opět souboje koncipované způsobem, abyste spoléhali především na rychlost a mrštnost, jelikož se v hrubé síle Senua nemůže rovnat hřmotnějším nepřátelům. Tenzi takovýchto střetů umocňuje i neexistence jakéhokoliv informačního panelu o hrdinčině zdraví. To už musíte odvodit sami, například ze zabarvení obrazovky či ze Senuina výrazu ve tváři. Hack 'n' slash charakterizované vývojáři jako "střední AAA titul" beží na Unreal Engine čtvrté generace.


Poslední diskuzní příspěvek

Dohráno a naprosto chápu tu kontroverzi na Vortexu ohledně recenze druhého dílu. Pokud je jen o něco horší než jednička, tak si víc než 6/10 fakt nezaslouží. První díl je za mě maximálně 67 %. Ani to není první případ, kdy se příliš vysoké hodnocení řešilo na Vortexu. Možná se jim opravdu nedá věřit a to píšu jako někdo, kdo je má dost rád.

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 95
Hellblade sleduju od prvního teaseru na E3 někdy před třemi lety, pokud se nepletu. Tou dobou se ještě zdálo, že to má něco společného s Heavenly Sword a nikdo vlastně ještě donedávna netušil, jak se to bude hrát. Hry od Ninja Theory ale zbožňuju, tak jsem neměl obavy, že by se něco podělalo. Očekávanou third person akci jsem sice dostal, ale dosti atypickou.

Na hře je opravdu vidět, že byla dělaná s láskou, aniž by jim do toho kecal vydavatel či je nějak tlačil čas a peníze. Vývojáři si, řekl bych, splnili sen a při hraní je to dosti znát, protože věřte nebo ne, nic podobného jste s největší pravděpodobností nehráli. Podstatná část gameplaye je chůze a naslouchání hlasům, nabízí se zde tak označení walking simulator, řízlý akční rubačkou se Souls-like nádechem. Souboje jsou tak sice rychlé, ale zráveň jsou vlastně vcelku tuhé.

Atmosféra je pravděpodobně to nejlepší na celé hře. Zpočátku vás vyděsí s jistou formou permadeath Jak to s tím ale je, jste si určitě stihli někde přečíst a následně vás děsí na každém kroku. Nepoužívá k tomu laciný jump scare či jiné hororové klišé. Jedna z hlavních featur je zde frustrace, ač to může znít divně. Je to ale tak, nevím zda to funguje u každého, ale já měl po celou dobu hry strach, nervy v kýblu a gamepad se topil v potu. Je to strach z neznáma, ze selhání, z temnoty. Tomu všemu dopomáhá bezchybné ozvučení v čele s hlasy a tím, co říkají, jelikož vám neustále podrývají sebevědomí. „She's lightning the torch to keep the darkness away. It's not gonna help her.“

Čeho si jistě jedno bystré oko všimne, je nepřítomnost HUD. Hlasy zde totiž obstarávají všechno. V soubojích užitečně pomáhají místo nějakych ukazatel, health baru apod. Když je nepřítel skoro vyřízený, tak to poznáte jednak na jeho vzhledu a chůzi, ale hlasy vám taky řeknou věci typu „Finish him“ nebo „He's behind you“ pokud zrovna útočí nepřítel, kterého nevidíte. Stejně tak to platí u vás a své zdraví tak poznáte při pohledu na Senuu či zbarvení obrazu. Pokud bloudíte i přes velkou linearitu, tak se o navedení na správnou cestu opět postarají hlasy a zvuky. Geniální řešení a využití velké přednosti hry, řekl bych.

Druhé bystré oko se všimne zase hlavní hrdinky, která je výborně animovaná a ještě lépe vypadá. Nemám na mysli nějaký sexy vzhled, což samozřejmě nepopírám, ale ta pravá krása Senuy spočívá v detailech a mimice. Je mi jasné, že se nelze takhle drbat s každou postavou ve velkých hrách, ale doufam, že tohle bude v budoucnu samozřejmost.

Hudba, na které se podílel i Andy LaPlegua je samozřejmě výborná, což každý, kdo hrál DmC asi tušil. Většina skladeb sice není zrovna uzpůsobena na klasický poslech, ale ve hře funguje na jedničku. Především u soubojů a výborných bossfightů, které sice nejsou nikterak promyšlené jako právě ve zmíněném DmC, ale styl a atmosféra jim opravdu neschází. A samozřejmě nechybí aní krásná závěrečná písnička, která mi teď nějaký týden bude hrát dokola.

Na gamebreaking bug, který se po vydání řešil, jsem nenarazil, ale pár záseků v kamenech, které vyústily ve smrt či opakované loadovaní, jsem zažil. Hra mi běžela na nejvyšší nastavení na vesměs stabilních 60FPS, s malými propady především u skrytých loadingů.

Závěrem nesmím zapomenout na příběh. Ten si každý prožijte sami. Řeknu jen jediné. Hellblade dokazuje, že hry jsou pro vyprávění příběhů mnohem lepší medium než knihy či filmy, jen si toho společnost ještě není uplně vědoma a vývojáři toho málo kdy využijí. Jsem tedy rád za každou vlaštovku a lidem z Ninja Theory děkuji za tenhle skvělý zážitek.


+48
  • PC --
Baví mě to hrát? Ne.
Baví mě to sledovat? Hellyeahblade!

HSS je takovým walking simulátorem ve třetí osobě, který kombinuje adventurní prvky a bojovku. Bohužel, tím jediným, čím si mě hra získala, je její technické zpracování. Zvuky jsou absolutní nirvána a graficky se je také na co koukat. Herecký výkon hlavní protagonistky mě zarazil do židle a její utrpení jsem jí věřil víc, než jakékoli jiné herní postavě.

Bohužel, po hratelnostní stránce je to nudné chození lineárními koridory, které jsou semotamo opepřené strojovým soubojem. Ano, vypadají naprosto úžasně, nepřátelé jsou vymodelování neskutečně uvěřitelně a ta čirá špína, strach a síla z nich úplně stříká. Ale je to nuda. Jakmile hráč nejde určitý vzorec chování a naučí se uskakovat, stává se ze soubojů otravná mechanika, která akorát nabourává herní zážitek.

Ani severská mytologie nedokáže zaujmout a kdyby to místo mě hrál někdo jiný, asi bych se na něj vydržel dívat s větší chutí, než být sám součástí mizerné hratelnosti v okouzlujícím audiovizuálním pozlátku.
+42
  • PC 85
Přiznám se, že u téhle hry jsem měla vzhledem k tématice trochu vyšší očekávání, i když se snažím takto ke hrám nepřistupovat. Na hru jsem se opravdu dost těšila a byla zvědavá, jak si tvůrci poradí se zobrazením psychózy.

První, co se mi hodně zalíbilo, bylo technické zpracování. Zde myslím především úžasné animace pohybu hlavní postavy a její mimika. To se tvůrcům opravdu povedlo. Herecký výkon Meliny Juergens, a to, jak se na roli připravovala, musím vyzdvihnout. Díky tomu je ztvárnění bolesti, jak té fyzické, tak zejména psychické, uděláno výborně a hlavně uvěřitelně. K tomu dopomáhá i perfektní dabing a zvuky všech postav, které ve hře promluví či se objeví. Od hlasů, které Senua slyší, přes zvuky nepřátel, až po namluvení postav vystupujících v příběhu. Není divu, že části, kde se hráč orientuje dle zvuku, fungují na jedničku.

Severská mytologie mi je blízká a vždy jsem ráda, když se o ní něco dozvím. Proto se mi zde líbily tzv. Lorestones, které mi přibližovaly příběhy z ní. Prostředí mi dost sedlo. Vše bylo temné, depresivní a ponuré. Jen občas jsem si říkala, že je škoda, že bylo místy dost uzavřené a nenabízelo více výhledy do okolí, co se týče venkovních prostor. Atmosféře pomáhala i nádherná hudba, kdy se mi nejvíce líbil skandinávský chorál (nevím, co přesně to bylo), který se občas spouštěl v bojích.

Co mě po celou hru příliš nebavilo, tak byly hádanky. Ty mi přišly vlastně vcelku zbytečné, jak kdyby tam byly jen proto, aby to hráče v jeho postupu zdrželo a natáhlo to herní dobu. Nebyly vůbec těžké, jen někdy vyžadovaly zbytečný čas, než člověk našel odpovídající symbol a mně tohle odtrhávalo od samotného příběhu. Co už mě bavilo více, tak byly ty zkoušky, které jsou na konci hry. Zvlášť ta část, která se odehrává skoro v úplné tmě, mě bavila i děsila zároveň.

Podobného charakteru pro mě byly souboje. Kdyby tam nebyly, tak by mi to příliš nevadilo. Na druhou stranu je chápu, jako ztělesněný symbol boje hlavní hrdinky, a tak by ta hra byla možná o něco ochuzená, kdyby tam vůbec nebyly. A aspoň jsem si mohla užít dobrý pocit z dobře načasovaného odražení nepřátelského útoku.

Hra mě bavila a jsem ráda, že jsem si tenhle příběh mohla se Senuou prožít a větu z konce - Because a life without loss is one without love. - si budu pamatovat ještě dlouho, protože to ve mně, stejně celá hra, vzbudilo krásné, i když smutné emoce.

Pro: animace a mimika postav, hudba a dabing, prostředí, příběh, hlasy

Proti: hádanky, boje

+36
  • PC 90
Úvod do deja
V koži Senue, sa vydáme na jej osudovú púť, v svete severskej mytológie s počiatočným cieľom prekonať svojich démonov a zachrániť dušu jej milovaného

Plusi hry
➤prostredie: mne osobne sa prostredie severu a jeho mytologické časti veľmi páčily. Aj ked bol Hellblade z vačšej časti len walking simulátor tak ma bavilo prechádzať sa po tichích a niekedy aj mierne strašideľných miestach ktoré nám hra ponúkla, samozrejme na celkom vysokej grafickej úrovni a to vytvorilo idéalnu hru na screenshoty.
➤Senua: bolo veľmi zaujímavé sledovať ako sa postupne odkrýva príbeh hlavnej hrdinky, ktorá to nemá v hlave zrovna v poriadku. Jej odvaha a odhodlanie mi bolo veľmi sympatické, ale musím povedať že v niektorých častiach vôbec nevyzerala na severskú bojovníčku ale skôr na mladú vysokoškoláčku.
➤súboje a nepriatelia: súboje sú v tejto hre niesú časté, a sú len takým malým doplnkom hry. Mňa osobne bavili aj ked boli až moc jednoduché. Stretneme sa tu z piatimi typmi nepriateľov a s troma bossmi.
➤rozprávači a prevadzači hrou: neskutočne krásne nadabovaný a následne prevedený do hry. Práve týto ´´rozprávači´´ vytvárajú veľkú časť tej neskutočnej atmosféry, akú má táto hra.
➤severska mytologia: prostredie severskej mytológie mi nikdy nebolo tak blízske ako napríklad gréckej, ale musím povedať že hra práve severskú mytológiu využila na výbornú. V hre budete objavovať stlpy z ktorých sa budete dozvedať rôzne legendy o bohoch a udalostiach severu. A práve tieto príbehy sú daľší skvelý detail a veľmi ma bavilo ich počúvať.
➤hudba: tu stačí len dodať že úžasne zapadá do udalostí v hre.
➤je to proste psycho: na hre spolupracovali odborníci v oblasti psychózi a v hre je to naozaj poznať. Hra je naozaj celé tak trochu psycho a to je na nej tak krásne a temné :)

Mínusi hry
➤hádanky: veľmi jednoduché a často opakujúce sa. Za mňa osobne to bolo z vačšej časti len zdržovanie už tak krátkej hry. Ale čo sa týka hádaniek tak sa našlo aj pár svetlých momentov, napríklad labyrinth.
➤dlžka hry: 5 hodín je za mňa strašne málo na hru ktorá si udržiava stále pomerne vysokú cenu, ale určite viem pochopiť to, že autori mali problém vymyslieť už len 5 hodinovú takto skvelú hru, takže im to nedávam za zlé. Len je škoda že hra netrvala dlhšie.
➤cena: za plnú cenu hru určite nedoporučujem kupovať. Bohužial Hellblade je hra kde tá cena nikdy rapídne neklesla a aj ja som sa dlho presviedčal než som ju nakoniec kúpil za cca 13€. Ja osobne nelutujem ale niekto by určite mohol.


!! Záverečné zhrnutie !!
Hellblade: Senua's Sacrifice je veľmi špecifická hra, ktorá ale nieje pre každého a užijú si ju hlavne hráči ktorý hladajú niečo výnimočné a neokúkané. A to vám táto hra určite ponúkne. Krásne prostredie, skvelú atmosféru, zaujímavý príbeh, hrdinku ktorá ma psychické problémy a veľa iného. Pokiaľ sami nemáte nejaké výrazné psychické problémy tak si túto celkom krátku hru užijete. Na hre spolupracovali aj odborníci na ľudskú psychózu a to je v hre naozaj poznať. Divné pocity vás budú sprevádzať prakticky celou hrou. Pokiaľ vás zaujíma severská mytologia tak sa určite dozviete pár zaujímavých informácii a miestami si vypočujete aj kvalitnú hudbu. Za mňa najvačšie mínusi hry sú cena, ktorú som ešte nevidel padnúť pod 13€ a dĺžka hry, ktorá je 5 hodín a to je za mňa v porovnaní s cenou veľmi málo. Ale dokážem to autorom určite odpustiť pretože vo mne hra zanechala skvelý zažitok a určite by som prijal aj daľšiu podobnú hru. Takže autorom držím palce aj pri budúcich projektoch.
A na koniec už len citát od môjho obľúbeného autora:
„Najstaršou a najsilnejšou emóciou ľudstva je strach. Najstarším a najsilnejším druhom strachu je strach z neznámého.“ (H.P.Lovecraft)

➤Čas strávený v hre: 5 hodín
➤Achievementy: 14/14
➤Obtiažnosť súbojov: vysoká

HODNOTENIE: 90/100%

Pro: prostredie, Senua, dabing, mytológia, súboje

Proti: hádanky, dĺžka a cena hry

+33
  • PC 90
Původně jsem si hru chtěla zahrát jen s odkazem na severskou mytologii, kterou mám ve hrách ráda. Ale po bližším prozkoumání a zjištěním příběhů a mechanizmů na kterých je hra založena, to zní udělalo mistrovské dílo. A propojením se schizofrenií jednotlivé rysy nabírají úplně jiné, smysluplnější rozměry.

Z počátku hraní mě plně doprovázel temný pocit vyvolávaný proměňujícími se hlasy, které celou dobu Senuu doprovází a a vám jako hráči pomáhají se orientovat. Doprovázející hudbou, která skvěle dokreslovala temnou atmosféru. Naturalistickými bojovníky a samozřejmě především příběhem s jednotlivými scénami.

Pak už jsem si celkem zvykla a plně si vychutnávala příběh, nádherné grafické zpracování a potýkání se s jednotlivými bossy a otevírání runových bran.

+32