Scanner Sombre

26.04.2017

V pořadí šestý plnohodnotný titul studia Introversion Software je zážitkovou hrou, která se hlásí k odkazu explorativních adventur jako Gone Home či Dear Esther. S těmi Scanner Sombre sdílí nejen pohled z vlastních očích, ale zejména vyprávění skrze prostředí a omezenou podobu interakce, jež se v tomto případě opírá zejména o využívání LIDAR skeneru. Právě díky jeho asistenci je možné se orientovat v naprosté tmě jeskynního komplexu, v jehož hlubinách se hráč bez vysvětlení probouzí. Veden nejasnou motivací, která se vyjasňuje s postupným prozkoumáváním cesty a monology protagonisty, se dotyčný vydává na nebezpečnou cestu za skromným poznáním minulostí sebe sama, ale i místa, v jehož útrobách se z neznámých důvodů octl.

Po vzoru Gone Home hra zpočátku ponechává v nejistotě, jakým směrem se plánuje žánrově ubírat. Hráč tak bude konfrontován jak s dramatickými událostmi, jež prokreslují nebezpečnou fascinaci hlavního hrdiny historií a objevováním zapomenutých a nepřístupných jeskynních oblastí, tak i se zneklidňujícími úkazy na pomezí horroru.

Po dokončení hry je možné si ji zopakovat v modu New Game+, v němž jsou ihned přístupná veškerá vylepšení pro skener, které šlo sesbírat při předešlém průchodu.

Herní výzva 2018 #4

Scanner Sombre je celkem zdařilá walking simulátor jednohubka, která ale víc než jako hra působí jako tech demo. Koneckonců jako tech demo pro účely výstavy EGX Rezzed taky začala, ale kladné přijetí jeho originálního konceptu Introversion přesvědčilo rozpracovat ho do podoby plné hry. Problém je ale v tom, že i tak je výsledkem prostě taková devadesátiminutová procházka jeskyní, na jejímž konci si nejspíš řeknete "hmm, to šlo" a přesunete se k další hře.

Mě osobně prvotní nadšení z používání LIDAR skeneru omrzelo asi ve třetině hry, ačkoliv velmi solidní atmosféru si hra drží po celou dobu (hlavně díky skvělému ozvučení) a občas dokáže být i celkem děsivá. Výsledný zážitek je ale nemastný neslaný. Od daného žánru nečekám žádnou komplexní hratelnost, ale i příběh je na poměry walking simulátorů velmi slabý, až neexistující. Zůstává tak jen atmosféra a inovativní nápad.

Je to dost? Je to málo? Mě to přijde jako dost nedostačující, pokud se ale k Scanner Sombre dostanete z nějakého bundlu a zaujme vás ze screenshotů, tak směle do hraní, je to koneckonců jen hodinu a půl dlouhé. Pokud ne, tak samotná hra nenabízí nic, co by vás přesvědčilo názor změnit.