The Banner Saga 3

strategie > tahová strategie *
RPG > nezařazeno
26.07.2018 PCPS4XOneSwitch
Konec se blíží. Temnota pohltila téměř celý svět a poslední baštou života se stalo hlavní město lidí Arberrang. To je však obléháno rasou děsivých Dredgů a navíc se potýká s nedostatkem zásob a místa pro uprchlíky. Existuje ještě naděje? Možná. Čarodějka Juno se svým učedníkem a varlskou legendou Iverem cestují skrze temnotu s cílem odvrátit konec světa. Musejí však pospíchat, nejen pro dobro všech lidí ve městě Arberrang, ale také proto, že mají v patách nebezpečného nepřítele.

The Banner Saga 3 je závěrečný díl fantasy ságy inspirované severskou mytologií. Po hratelnostní stránce hra nenabízí žádné velké změny. Příběhové sekvence plné nelehkých rozhodnutí jsou prokládány tahovými strategickými souboji, stejně jako tomu bylo minule, ale pár novinek tu je. Noví nepřátelé a spojenci, vícefázové bitvy a systém udělování titulů, které vašim bojovníkům poskytují nové schopnosti a vlastnosti.

Hra byla v roce 2017 úspěšně zafinancována přes Kickstarter, kde vybrala dvojnásobek požadované částky.

Jab: Občas jsem mohl hrát i do pěti. Ale dohrál jsem to už před několika dny. Včera jsem se ještě pokoušel napsat komentář, ale zůstalo jen u…

Předchozí díly Banner Sagy patří v mém osobním žebříčku mezi mé nejoblíbenější hry vůbec. Příběh o nadcházejícím konci světa, kde se však do popředí netlačí neohrožení rekové, či vyvolení, kteří mají spasit svět, ale obyčejní lidé, kteří se snaží přežít za každou cenu. A že je cena často příliš vysoká vám bude hra zas a znovu připomínat svými nelehkými rozhodnutími, které musíte jako vůdce karavany podstoupit. Budete svědky, jak lidé v tváří v tvář zániku stále bojují o moc, jak stále dávají průchod své nenávisti, jak stále intrikují. V kombinaci s nádhernou kresbou a melancholickou hudbou mě příběh opravdu často dostával do kolen. Proč jsem tedy dal třetímu dílu o celých 25% miň? Nepovedl se snad? Ne. Po technické stránce fakt ne.

Zdejší chyby pro mě totiž byly natolik "immersion breaking", že jsem si hru nemohl řádně užit a jediná emoce, kterou jsem během hraní cítil, byla rozezlenost. Když vám totiž hra padá co 5-10 minut, nemáte vlastně moc chutí se do hry pouštět znovu, protože by to znamenalo (kvůli zdejšímu automatickému ukládání), že musíte znovu projít úsekem, který už máte za sebou. Jednu příběhovou část zakončenou soubojem jsem třeba hrál 4x! To mělo za následek i to, že přestože jsem první i druhý díl prošel do dvou dnů, třetí díl jsem hrál přes dva týdny, což můj už tak pokažený zážitek ještě o to víc rozbředlo. Navíc jsem při hledání řešení mého problému (který jsem btw nakonec nenašel) objevil ještě jeden bug a to ten, že hra u některých hráčů sem tam blbě importovala rozhodnutí z předchozích dílu. A samozřejmě to byl i můj případ, kdy mi zemřela hlavní postava kvůli rozhodnutí, které jsem po menší rešerši na stopro v prvním díle učinil správně. Naštěstí stačila jen menší úprava save souboru, ale i tímhle jsem nakonec zabil asi půl hodiny. Já chci hry hrát, né spravovat!

Když se od toho ale pokusím odprostit, není zakončení asi nejhorší. Pokračuje v nastavených kolejích a vše se celkem uspokojivě vysvětlí i skončí, přestože bych se nebránil nějakému epilogu, kde mi ukáží, co se stalo s hrdiny, se kterými jsem strávil přes 50 hodin. Za nějaký rok si to dám ale určitě celé znovu, tak snad už bude vše v pořádku a já nakonec zvýším hodnocení.

8. bod herní výzvy 2018 (hardcore)