Spider-Man and Venom: Maximum Carnage

16.09.1994

Spider-Man and Venom: Maximum Carnage je klasická "side scrolling" 2D bojová hra, vydaná společností Acclaim Entertainment na 4. generaci herních konzolí. Titul vychází ze stejnojmenného komiksu, jehož částečně animované stránky nahrazují cutscény.

Na začátku hry je možné hrát pouze za Spider-Mana, druhá postava Venoma se odemkne až po dosažení určitého milníku ve hře. Oba hrdinové mají široký repertoár útoků a liší se svými bojovými styly. Zatímco Spidey je rychlejší, ale způsobuje menší poškození, Venom je pomalejší, ale silnější. V boji je také možné hojně využít pavučinu, například ke svázání protivníka nebo ke zhoupnutí. Jednotlivé útoky se pak dají řetězit v komba a nechybí ani speciální pohyby, kterými lze zasáhnout větší množství soupeřů naráz.

Po úrovních jsou různě schované životy nebo předměty přivolávající na pomoc další kladné postavy ze světa pavoučího muže, jako jsou Captain America nebo Black Cat. Záporné postavy jako Demogoblin nebo Carrion, včetně hlavního Carnage, se ve hře vyskytují vetšinou jako bossové, někdy i ve větším počtu. Běžnými protivníky jsou pak pouliční rváči, motorkáři a další, jejichž odolnost a vybavenost se s postupem hrou zvyšuje. Příběh je úzce propojen s původním komiksem a Carnage, kterému se podařilo utéci ze speciálního vězení, se v něm s pomocí ostatních padouchů snaží zničit a ovládnout město.

• SegaMD 90
Tuhle hru jsem miloval jako kluk. Dohrát jí byla taková výzva, že už ani nevím kolikrát jsem se o to snažil.
Pokud jste četli můj komentář k druhému dílu, tak víte proč jsem se k této hře vrátil. Prostě nemohu uvěřit, že druhý díl navazuje na můj klenot z dětství. Který jsem si snad v hlavě nepřibarvil.

Po velkém zklamaní z dvojky jsem se musel vrátit k prvnímu dílu a zjistit jestli si pamatuji Maximum Carnage, tak jak si ho pamatuji.
Úvod hry hned dal vědět jak se věci mají pouze start a jste ve hře. Žádně Options nastavení životů, obtížnosti či Continue. Hra začíná pěknými komiksovými obrázky kde je Carnage odvážen do blázince. Z kterého během chvíle udělá kůlničku na dříví, pomůže osvobodit Shriek a jde si podmanit město.

Hru začínáte jako Spider-man ale v pozdější fázi hry máte možnost si vybrat buď Spider-man nebo Venom. První level mi ukázal, že jsem si oproti druhému dílu nic nepřibarvil. Grafika na 90léta vypadá skvěle, pohyb postavy je hezky rozkreslený. Vše je jak si pamatuji, k tomu ztráta života hned prvním levelu a pokračování se zbylou energii do druhé levelu, žádné doplnění energie mezi levely, na to se tady nehraje! Rychlá vzpomínka, že v druhém levelu polezu po stěně baráku a přitom na mě bude Shriek pálit. Jojo je to tak, ten level jsem nenáviděl a po právu, ztráta dvou životů!! Zkrátím to, skončil jsem ve 4 levelu s jedním continue.
Maxomim Carnage je velmi obtížná hra, pokud nevíte kde skrývaní srdíčka s energii, continue, speciální pomocnici, tak vůbec nemáte šanci.
Boj je velmi rychlý a je třeba si dávat bacha na jakéhokoli obejdu. I když pohybu je málo je třeba rychle kombinovat. Za Venoma se mi hraje líp sice je pomalejší ale více ubírá. Boss boje jsou dost nahraně mé nervové soustavy, obzvlášť Carnagem. Chce si to nasyslit speciální pomocníky, Black Cat, Cloak, Dagger a mnoho dalších.
Mezi jednotlivými levely stále ukazuje děj v komiksové podobě, který dokresluje celistvost hry.

Verdikt: Absolutně nechápu, jak mohlo stejné studio vydat tak dvě rozdílené hry. Maxium Carnage jen oprášilo svůj lesk a slávu!! Za to na druhý díl radši zapomenu.. Pokud máte dobré nervy a chce si dát správný Spider-manovský oldshool ve formě Street of Rage, Maximum Carnage je správná volba!! Jsem rád, že jsem si hru pamatoval takovou, jaká opravdu je!! 90%
Pokud máte na Steamu Street of Rage 3, tak stačí v workshopu stáhnou mód a máte Maxium Carnage!!

Pro: Grafika, Komiksový děj, Venom, Obtížnost

Proti: Moje staré nervy, které už to nedavají