A Bird Story

adventura > interaktivní film
07.11.2014
Freebird Games
A Bird Story je dojemná 2D adventura, jejímž ústředním tématem je přátelství mezi člověkem a zvířetem. A ano, mají ji na svědomí titíž autoři srdceryvného To The Moon.

Sledujeme příběh budování pouta mezi opeřencem a plachým chlapcem. Stačilo jedno malé sejití z rutinní cesty ze školy a život nabral nových otáček. Jednoho dne se hoch stane svědkem živočišného bezpráví, kdy se jezevec chystá smlsnout si na drobném ptáčkovi. Bez zbytečného otálení okamžitě zasáhne a šelmu zažene. Bohužel si okřídlenec poranil křídlo. Klučina se ustanoví jeho opatrovníkem, alespoň do té doby, dokud se dvounožka neuzdraví. Čím více toho spolu zažijí, tím silněji umocňují vztah nerozlučné dvojky i navzdory odsuzování ze strany nejbližšího okolí.

Protagonistovy zážitky se po veškerou herní dobu mísí s jeho nezměrnou fantazií, to nás tak celou dobu nechává na rozpacích. Jelikož se jedná o interaktivní vyprávění, narazíme tu i na řadu nevšedních miniher, např. lámání chleba, skákání do kaluží či házení vlaštovkou. Forma dialogů je vedena pomocí bublin s obrázky, které se vznáší nad hlavami aktérů.

Události A Bird Story se stanou jedním z hnacích motorů druhé epizody To The Moon, resp. dalším z pacientů dua Dr. Wattse a Dr. Rosalene bude právě mladík z této historky, pochopitelně věkově starší.

Podpořte Databázi a kupte si hru přes Heureka.cz

Hraní Bird Story pro mě bylo už od začátku atypické. Důvodem bylo, že jsem celou dobu hrála tuto hru současně s Kwokym, se kterým jsem si zároveň vyměňovala své dojmy.

Už v úvodním menu mě rozněžnila melodie, jejíž podobné variace nás doprovázeli celou hrou. Hudba a zvuky zde hrají důležitou roli, jelikož zde není písma ni mluveného slova.

Spíše než jako hráč jsem se v této hře cítila jako pozorovatel. Ovládání postavy se zde chopíte vždy krátkodobě a lze konat pouze tak, jak hra sama určí. Příběh vypráví o malém chlapci sužovaném samotou, jenž se prostřednictvím náhody a soucitného činu skamarádí s ptákem. Přiznám se, že toto téma je pro mě dosti sentimentální (Jako malá jsem měla doma andulku a to byl tak milující tvor, že na něj s láskou vzpomínám dodnes), proto jsem se do hlavní postavy dokázala vcítit více, než by to bylo za jiných okolností.

Roztomilé a občas vtipné scénky však bohužel nedokázaly zabránit mírnému zklamání z předvídatelnosti celého příběhu. Přijde mi, že vývojáři se natolik snažili přikládat důraz na určité detaily (hlavně osamělost chlapce zde byla velice zdůrazněna), že nápaditosti vyústění hry už nebylo věnováno tolik energie. Dále jsem se potýkala s pár nejasnostmi např. Kdo byla ta druhá paní s ošetřovatelkou, která chlapce pronásledovala? Co bylo na vzkazech, které chlapec nacházel doma? Kde měl rodiče?, na které jsem nenašla odpověď a musela jsem si je tudíž domyslet sama.

Jsem zvědavá, jaký dojem napíše do komentáře Kwoky. Slyšela jsem v sluchátkách v jednu dobu takové šustění, tak snad osvětlí, zda to byl kapesníček k otření slzy, či chyba ve spojení :).

Pri takto krátkej hre (steam ukazuje 1,3 hodiny) môže byť spojler akákoľvek informácia týkajúca sa príbehu, ktorý je dosť podrobne rozpísaný aj v profile hry (možno by aj stálo za to si ho nečítať a nechať sa prekvapiť). Preto budem stručný. Príbeh osamelého chlapca ma zaujal a rád som sledoval jeho počínanie. Nechal som sa unášať hrou. Nič iné vám veľmi ani neostáva, pretože v hre nie je žiadny text a interaktivita tam tiež nie je takmer žiadna (Pokojne by som ako primárny žáner dal interaktívny film).

To najlepšie na tejto hre je pre mňa hudba. Tá je rovnako výborná ako v To The Moon a už od prvých tónov klavíra som vedel, že dopadne na jednotku. Preto bola veľká škoda, že koniec prišiel tak skoro. Čaro tejto hry by sa asi postupne pri dlhšom hraní vytratilo, ale aspoň 3 hodiny by som s hrou rád strávil.

Okrem smutných chvíľ, ktoré sú podľa mňa ten hlavný žolík Freebird Games, sa tu nachádzajú aj humorné momenty, a musím sa priznať, že mne sa ten roztomilý humor proste páčil.

Čo ešte pri tak krátkej jednohubke dodať? Ak sa vám páčil To The Moon (mne teda rozhodne!) tak sa vám pravdepodobne bude páčiť aj Bird Story. Ak ste To The Moon nehrali, siahnite radšej po nej, je dlhšia a budete z toho mať ucelenejší zážitok než z tohto titulu, ktorý slúži "len" ako prequel k pripravovanému pokračovaniu Finding Paradise.

Pro: hudba, roztomilé scény, dojímavý príbeh

Proti: krátkosť, čakanie na Finding Paradise bude ešte ťažšie

Prožil jsem zásluhou této hry velmi zajímavou hodinu. Jednak proto, že jde o zajímavý kousek a jednak díky tomu, jak jsem ke hře přistoupil. Domluvili jsme se totiž s Lauronou a hráli A bird story současně ve stejnou chvíli. Vnesli jsme tak do čistě singleplayer zážitku také trochu multiplayerový prvek, a to zejména tím, že jsme se při hraní bavili přes TeamSpeak..., což vydrželo asi 5 minut, než Lauroně umřel mikrofon. Pak jsem své dojmy říkal už sám, Laurona pouze psala.

Vyzdvihnout musím perfektní hudbu, která veškerý děj dokresluje opravdu s citem. Hudbu ze hry jsem si hned po dohrání uložil zvlášť a pustím si ji někdy cestou vlakem, až budu koukat z okna na padající kapky.

Aby to nevyznělo nějak depresivně, tohle není smutná ani depresivní hra! Naopak, já jsem se poměrně často uchichtával. Někdy i prostě proto, jak moc roztomilé to v danou chvíli bylo. Příběh je velmi prostý, ale zpracování dovoluje roztočit fantazii na plné obrátky. Hra nabízí řadu otazníků, z nichž některé zodpoví a jiné nechá nevysvětlené. Váš dojem při hraní tak může být hodně ovlivněný vašimi vlastními zážitky, zejména z dětství.

Co bych hře vytknul, tak je malá interaktivita. Většinou koukáte na nějakou příběhovou animaci, pak stisknete pět kláves a zase koukáte. To je trochu škoda, uvítal bych více nějakých miniher. Zase na druhou stranu je díky těm animacím hra dostatečně pomalá, člověk má čas přemýšlet a vstřebávat a vytvořit si tak ten výsledný zážitek. Rozhodně doporučuji hrát na jeden zátah, je to odhadem tak na 50 minut.

Na konci jsem neplakal, jak někteří naznačovali. Spíš naopak jsem cítil úlevu, trochu radost, možná i štěstí. No jo, jsem takovej blbeček romantik :)

Nepochopil jsem, proč veterinářka tak zaútočila, když jsem donesl ptáka na kontrolu.

(sarcasm) Morální poselství této hry je zřejmé - ve škole budete zajímaví až poté, co všem ukážete svého ptáka.(/sarcasm)

Pro: Prostor pro fantazii a domýšlení, skvělá hudba, celé je to hrozně milé

Proti: Až moc koukání na animace