Hraní Bird Story pro mě bylo už od začátku atypické. Důvodem bylo, že jsem celou dobu hrála tuto hru současně s Kwokym, se kterým jsem si zároveň vyměňovala své dojmy.

Už v úvodním menu mě rozněžnila melodie, jejíž podobné variace nás doprovázeli celou hrou. Hudba a zvuky zde hrají důležitou roli, jelikož zde není písma ni mluveného slova.

Spíše než jako hráč jsem se v této hře cítila jako pozorovatel. Ovládání postavy se zde chopíte vždy krátkodobě a lze konat pouze tak, jak hra sama určí. Příběh vypráví o malém chlapci sužovaném samotou, jenž se prostřednictvím náhody a soucitného činu skamarádí s ptákem. Přiznám se, že toto téma je pro mě dosti sentimentální (Jako malá jsem měla doma andulku a to byl tak milující tvor, že na něj s láskou vzpomínám dodnes), proto jsem se do hlavní postavy dokázala vcítit více, než by to bylo za jiných okolností.

Roztomilé a občas vtipné scénky však bohužel nedokázaly zabránit mírnému zklamání z předvídatelnosti celého příběhu. Přijde mi, že vývojáři se natolik snažili přikládat důraz na určité detaily (hlavně osamělost chlapce zde byla velice zdůrazněna), že nápaditosti vyústění hry už nebylo věnováno tolik energie. Dále jsem se potýkala s pár nejasnostmi např. Kdo byla ta druhá paní s ošetřovatelkou, která chlapce pronásledovala? Co bylo na vzkazech, které chlapec nacházel doma? Kde měl rodiče?, na které jsem nenašla odpověď a musela jsem si je tudíž domyslet sama.

Jsem zvědavá, jaký dojem napíše do komentáře Kwoky. Slyšela jsem v sluchátkách v jednu dobu takové šustění, tak snad osvětlí, zda to byl kapesníček k otření slzy, či chyba ve spojení :).
Herní výzva 2018 - 4. Hru nezastavíš!

Na doporučení v diskuzi jsem křupnul tuhle jednohubku jedno nudné odpoledne v práci a ještě že je konec a já jen tak tak neusnul, protože takový kýbl nudy jsem fakt nečekal. Příběh osamělého chlapce, který si rád hraje s ptákem (bez dvojsmyslů) je sice nápad zajímavý, ale na plné pochopení všech detailů musí být člověk vypálenej jak bambus, protože co se vám občas naskytne za podívanou, to chce pořádnej model.

Největší slabinou celé hry je neskutečně pomalé tempo a téměř nulová interaktivita. Kromě občasného stisku směrové klávesy jsem spíše koukal na walkthrough, a tak jsem po pár minutách naprosto přestal sledovat, co se ve hře děje a čudlal si u toho něco na mobilu.

Potěšila mě alespoň příjemná a roztomilá grafika a hlavně krásná hudba, která sem opravdu sedne. Ve výsledku jsem rád, že je to za mnou, i když to zas tak špatné nebylo. Mohlo to být ale daleko lepší...

Pro: Hezká a roztomilá grafika, krásná hudba.

Proti: Neskutečná nuda a pomalé tempo.

Pri takto krátkej hre (steam ukazuje 1,3 hodiny) môže byť spojler akákoľvek informácia týkajúca sa príbehu, ktorý je dosť podrobne rozpísaný aj v profile hry (možno by aj stálo za to si ho nečítať a nechať sa prekvapiť). Preto budem stručný. Príbeh osamelého chlapca ma zaujal a rád som sledoval jeho počínanie. Nechal som sa unášať hrou. Nič iné vám veľmi ani neostáva, pretože v hre nie je žiadny text a interaktivita tam tiež nie je takmer žiadna (Pokojne by som ako primárny žáner dal interaktívny film).

To najlepšie na tejto hre je pre mňa hudba. Tá je rovnako výborná ako v To The Moon a už od prvých tónov klavíra som vedel, že dopadne na jednotku. Preto bola veľká škoda, že koniec prišiel tak skoro. Čaro tejto hry by sa asi postupne pri dlhšom hraní vytratilo, ale aspoň 3 hodiny by som s hrou rád strávil.

Okrem smutných chvíľ, ktoré sú podľa mňa ten hlavný žolík Freebird Games, sa tu nachádzajú aj humorné momenty, a musím sa priznať, že mne sa ten roztomilý humor proste páčil.

Čo ešte pri tak krátkej jednohubke dodať? Ak sa vám páčil To The Moon (mne teda rozhodne!) tak sa vám pravdepodobne bude páčiť aj Bird Story. Ak ste To The Moon nehrali, siahnite radšej po nej, je dlhšia a budete z toho mať ucelenejší zážitok než z tohto titulu, ktorý slúži "len" ako prequel k pripravovanému pokračovaniu Finding Paradise.

Pro: hudba, roztomilé scény, dojímavý príbeh

Proti: krátkosť, čakanie na Finding Paradise bude ešte ťažšie

Krátká hodinová až dvouhodinová jednohubka od tvůrců To the Moon. Rukopis autorů je víc než znatelný, a tak se zde vydáváme ve šlépějích odstrkovaného osamělého kluka, který jednoho dne zachrání zraněného ptáka ze spárů jezevce. Ano, jde o příběh mladého klučiny a jeho ptáka, nesmějte se.

Časem se samozřejmě spřátelíte, provádíte různé aktivity, ale všechno míří k jasně danému konci.

Stejně jako To the Moon je i A Bird Story protkaná spoustou surrealistických pasáží, kdy jednu chvíli jdete v reálné rovině, zatímco za moment očividně procházíte různými sny.
Celkově však jde o příjemnou záležitost, na opakování to však moc nevidím.

Pro: Příjemná oddychovka, fajn hudba

Proti: Předvídatelné, na znovuzahrání to není

Jako pro mnohé, i pro mě bylo Bird Story spíš zklamáním po výborném To the Moon. Minimalistický styl bez jakéhokoliv textu zde byl spíš na škodu. Nudil jsem se od začátku do konce, ještěže to bylo velmi krátké. Škoda, ale nad Freebird Games nelámu hůl, dám určitě šanci jejich dalšímu počinu.
Ve hře hraji za chlapce, který díky menší zacházce v lese, při cestě ze školy, zachrání zmrzačeného ptáčka a snaží se ho vyléčit. Postupem času ho chce naučit i létat. Hra sice byla bez jediného textu či slova, ale vše bylo výborně zachyceno dialogy formou obrázků a celkovým ztvárněním hry. Místy byl příběh i dojemný. V rámci hry je i mnoho zajímavých miniher (skákání do kaluží či lítání na papírové vlaštovce).

Do hry jsem se tak vžil a užil si jí, že mě až na konci trošku mrzelo, že už hra skončila a nepokračuje dál.

Nejvtipnější pasáž hry pro mě byla, když jsem se vrátil opět do školy a za učitelkou přišla veterinářka, ke které jsme na začátku hry přišel s ptáčkem, aby mu ošetřila poraněné křídlo. Následně jsem ptáčka od ní ukradl, neboť jsem se s ním nechtěl rozloučit. Ve škole probíhá vtipná honička, kde se mě učitelka s veterinářkou snaží chytnout.

Již se těším až si od stejného vývojářského studia zahraji i hru To the Moon.