Dark Seed II

31.12.1995
29.08.1997
18.09.1997

Dark Seed II je pokračování velmi temné, hororově filmové adventury ze staré školy, která čerpá z paralel ovlivněných invencí spisovatele Lovercrafta a výtvarnými pracemi H. R. Gigera. Hlavním hrdinou zůstává Mike Dawson, kterému se v předešlém díle podařilo utéct ze zajetí mimozemské rasy, takzvaných Prastarých, kteří mu do hlavy nasadili neznámý organismus, “temné semeno“. Kvůli přetrvávajícím problémům s nočními můrami se vydává na cestu do svého rodného městečka za svou matkou a doufá, že zde najde pomoc. Děj, odehrávající se rok po událostech 1. dílu, začíná nabírat na obrátkách vraždou jeho kamarádky ze střední, Rity, ze které je obžalován. Podaří se Mikovi očistit své jméno? Najde odpovědi na otázky, které jej sužují? Mají jeho noční můry a Ritina smrt něco společného?

Stejně jako tomu byl již v prvním díle, i zde se děj odehrává ve dvou paralelních rovinách. Každý krok, který je během hry učiněn, má za následek dopad a reakci v plně interaktivním městě, ve své normální i temné formě a naopak, přičemž velký důraz je zde kladen na rozhovory, hádanky a různé puzzly. Pro zvýšení obtížnosti je zde implementována možnost okamžitého skonu v návaznosti na postup hráče.

Znáte takový ten pocit že sledujete výborný film a pak přijde konec, na který koukáte s otevřenou pusou a hlavou se Vám honí "tady se někdo posral". Tak přesně tohle se mi stalo u Dark Seed 2. Ale popořádku.

Dark Seed 2 je výborná adventura, mnohem lepší než první díl. Minimalistická grafika jedničky je pryč, místo toho tu je standartní grafika roku 1995 s naklíčovanými herci a v temném světě konečně mohl H.R. Giger rozvinou svou úchylnou fantazii. Jako doprovod je nervní antihudba, která se výborně hodí. Rozplizlé 3D filmečky se tedy těžce nepovedly, ale budiž. Lapálie se spuštěním pod Windows 3.11 řeší balíček z jedné abandonware stránky, takže v pohodě.

Hratelnost je výborná. Zůstalo pohodové ovládání třemi ikonami (prohlédnout, použít, odejít), díky bohu zmizely všechny časové šílenosti z jedničky, takže je Dark Seed 2 klasická adventura. Těžká jak blázen, ale férová. Od začátku máte otevřenou poměrně širokou paletu lokací, spoustu času strávíte pokecem s postavami, na některé místa se dostanete až po posunutí v příběhu. Po nějaké části se dostanete do Temného světa, který stejně jako v prvním díle ovlivňuje ten skutečný a podobá se mu. Na většinu věcí se dá přijít, ani není potřeba zkoušet všechno na všechno, spíše se trpělivě vracet za postavami a zjišťovat co se stane. Za zrcadlové bludiště a závěrečnou honičku bych teda někoho nakopl, ale jinak super. Hra je o dost delší než první díl.

A příběh? Parádní. Mike Dawson se vzpamatovává z událostí prvního dílu a vrací se do rodného městečka. Radost mu kazí to, že jeho přítelkyně Rita byla brutálně zavražděna, všichni ve městě ho nenávidí a on je hlavním podezřelým. Při pátrání zjišťuje, že Rita byla pěkná štětka, která to táhla s půlkou lidí ve městě a že každý má nějaký škraloup. I to samotné vystačí na parádní temný thriller.

Ještě lepší je parádní Temný svět, kde zjišťujeme, že místní zrůdy jsou v podstatě normální "lidi", kteří by rádi žili pokojným životem. Jenže čelí invazi Prastarých, kteří si dělají zálusk i na svět lidí. Je to docela hutný horor, ve kterém nechybí prastaří Strážci, nezničitelní poslové, magické předměty, spousta monster a znepokojivých scenérií. Člověk připadá úplně maličký proti Lovercraftovskému zlu a přitom ví, že ho musí zničit.

No a pak přijde konec. Hrdina odhalí celou pravdu o městečku, Ritě, svojí matce. Po šíleném závodu porazí monstrum pronikající do našeho světa, zlikviduje kosmickou loď Prastarých a objeví se u psychiatra. Ten je mrtvý a vypadá to, že vše bylo jen v Mikově hlavě. Jack, který mu pomáhal je jen výplod jeho fantazie/druhé já z temné strany, který ho zabije, načež je hrdina prohlášen za sériového vraha. Nejenže to nedává smysl, obě varianty popírají většinu z dění obou dílů, ale ještě je to absolutně antiklimatické a do hry podobné konce zkrátka nepatří.

Každopádně nehodnotím film, ale hru, takže Dark Seed 2 je výborně vypadající hra, která se dobře hraje a má výborný příběh, takže 80%. Nebýt absolutně stupidního konce, dal bych více.

Pro: Skvlěá grafika hlavně v Temném světě, férová hratelnost, jednoduché ovládání, parádní příběh v obou realitách.

Proti: Dementní konec, ošklivé animace.

Hra, kterou už navždycky budu mít v paměti jako tísnivě děsivou s neuvěřitelně depresivní a podmanivou atmosférou. Pravděpodobně za to mohl hlavně H. R. Giger svojí výtvarnou prací ale i samotný příběh na dobré pohodě moc nepřidá. Renderovaná herci před namalovaným pozadí navíc vytvářejí jakousi dodatečnou atmosféru tísnivosti, která je celé hře vlastní....

Hru jsem bohužel nikdy nedohrál, protože mi kdysi dávno odešla i s harddiskem ale nikdy na ní nezapomenu...a opravdu nevím, jestli bych měl odvahu se do ní znova pustit...

Pro: Atmosféra, jednoznačně atmosféra....