Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hrajte jako... Drekt

Pokud chcete poznat známé tváře Databáze her a Herní výzva vám nedodává dostatek podnětů k hraní, pak je tento článek vaše splněné přání.

Jak už kdysi kdosi napsal, nebudu zastírat, že inspirací této akce je Herní výzva Databáze her. A abych nebyl lynčován jako drzý plagiátor, tak přiznávám, že jsem oslovil Crashe, autora a hlavního organizátora Herní výzvy, s nápadem na tematický ročník, inspirovaný charakteristickými uživateli naší stránky. Tomu se nápad zalíbil, avšak jeho použití pro Herní výzvu se mu nezdálo nejšťastnější. Navrhl tedy vytvořit samostatnou akci a využít ji i jako takovou malou galerii uživatelů. Zároveň s díky odmítl jakoukoliv participaci na organizaci tohoto projektu (což je pochopitelné s ohledem na množství uživatelské kreativity při vymýšlení kliček k Herní výzvě) a popřál mi hodně štěstí. Takže tedy k věci.

V každém díle naší série si představíme jednoho nebo jednu z vás, uživatelů Databáze her. V krátkém rozhovoru z něj zkusím vytáhnout nějaké ty pikantní detaily z jeho (nejen) hráčského života, nechám bez cenzury zaznít názor na směřování DH a v jeho závěru nám pak dotyčný oznámí téma či definici, na jejichž základě budete vy, účastníci volit své hry. Jedná se o stejný princip, který již znáte z Herní výzvy. Tentokrát však půjde o jedinou kategorii a vy budete přesně vědět, v čí hlavě se urodila. Takže pokud budete chtít za její výběr někomu spílat, budete vědět, čí profilovou diskuzi zaspamovat. Čtení nespokojených zpráv a výběr tématu však nebude jediná povinnosti zpovídaného. Po uplynutí 3 měsíců mu bude poskytnut přehled her, které jste v rámci akce „Hrajte jako“ rozehráli, dohráli a případně i okomentovali a on vám poskytne svůj odborný a zasvěcený komentář, co že to jste za hráče (a k tomu si ještě budete moci o něco zasoutěžit).

Jak už asi chápete, jedná se o čistě roleplayingovou záležitost, kdy cílem této akce není nutit vás k dohrávání dalších a dalších her, ale možnost lépe poznat další uživatele DH a udělat nějaký ten hráčský krok v jejich šlépějích. A třeba to bude začátek nejednoho krásného hráčského přátelství.

A tak přejděme k našemu prvnímu zpovídanému a tím je...

Drekt je na DH od 24. 07. 2012 a za tu dobu stihl nasbírat více než 4100 bodů a pohybuje se tak v předposlední desítce uživatelů patřících do elitního klubu TOP100. Má 5 přátel, napsal 29 komentářů a získal 27 achievementů. Splnil i některé z tajných, ale stále mu chybí komentář, který by byl získal +30 v hodnocení. Hodnotil 742 her a 681 jich dohrál. Nulu od něj obdrželo 7 her, celkem 28 pak má v černých číslech a 135 v červených. Naopak nejvyšším možným počtem ohodnotil pouze čtyři hry, a hned tři z nich vyšly v roce 2014. Nejvíce se s názorem ostatních rozchází u hry Crusader: No Remorse (1995), které udělil jen 10 %, zatímco celkově má hra krásných 79,6 %. Na druhou stranu, Duty Calls (2011) hodnotí vysoko - 80 %, i když v celkovém hodnocení má hra průměrných 49,3 %.

Sám toho o sobě na svém profilu mnoho neprozrazuje, ale pokud je vám jeho nick povědomý, je možné, že jste zaznamenali, že se jedná o uživatele, který v Herní výzvě 2018 ohlásil jako první splnění všech kategorii a to již 6. března! Pokud to s letošní herní výzvou myslíte vážně, měli byste rozhovoru věnovat náležitou pozornost a zkusit se naučit pár triků od těch nejlepších. Drekt je totiž také vítězem letošních DH Masters, kdy loňského šampiona Fatalityho porazil rozdílem 18 bodů. Podařilo se mu tak úspěšně završit snahu z předchozích ročníků, kdy vždy skončil těsně pod vrcholem. Stejně, na stříbrné pozici, se pak umístil i na Crazy Quake Live turnaji. Zdá se tedy, že jde o herní zlaté (resp. nedávno ještě stříbrné) dítě, kterému vychází, na co sáhne. Jako avatara má však Kal Toraka – zlého boha z knižního světa vytvořeného Davidem Eddingsem. Je to náhoda? I to se dozvíte v našem rozhovoru.

Kunick

P.S. dolů do komentářů pak klidně pište, koho bych měl vyzpovídat v příštím díle. Jméno ale nestačí, podpořte svou volbu i nějakým tím argumentem.

ROZHOVOR

Ahoj, Drekte. Jak správně oslovovat 107 let starého šampiona několika disciplín?

Ahoj. Drekte je správné oslovení (5. pád skloňování podle mužského životného vzoru pán myslím).
Žádné další honosné oslovování netřeba.

Tvůj profil na Databázi Her překypuje obrázky Tvých oblíbených her. Případný návštěvník na něm však nenajde takřka nic konkrétního o Tobě (pomineme-li, že jsi Brňák). Nechceš se nám na začátek alespoň trochu představit?

No nevím, na internetech se úmyslně snažím zůstávat v anonymitě. Ale tak prozradím o sobě třeba to, že se krom hardcore hráče považuji i za Indie game designera a developera. A ono to jde docela dohromady, jen už pořádně nevím, jestli toho hraji tolik, abych měl inspiraci pro vývoj, nebo naopak vytvářím hry, abych nějak zužitkoval všechen ten čas ztracený hraním :-D.

Jinak ale ne – žádnou hru jsem ještě oficiálně nevydal. Mám totiž docela problém s perfekcionismem, a na vše tak vysoké nároky, že je většinou nesplňuji ani já sám. To se odrazilo i na tom, že než jsem stihl dokončit svůj projekt, došly mi finance, takže oficiálně jsem teď spíše zaměstnán jako backendový programátor webových aplikací.

Tak nakonec jsi toho na sebe prozradil docela hodně. A ta nedokončená hra mě opravdu zajímá! Nastíníš nám o ní víc?

Raději ne. Možná někdy příště. Třeba až to někdy vydám, tak dám na DH vědět :-).

A nelákalo Tě oslovit některého ze šikovných uživatelů Databáze s nabídkou ke spolupráci na dokončení? Je škoda nechávat práci jen tak ležet v šuplíku.

Heh, no pokud se tu najde někdo, kdo by měl zájem o hodně práce za málo peněz, nechť se mi klidně ozve! :-D Největší sháňku mám vždy po graficích, jeden čas jsem i sháněl někoho na pomoc při psaní příběhu (ale ukázalo se, že takoví lidé se hledají velmi těžko), a klidně bych přibral i nějakého programátora, který se aspoň trochu vyzná v Unity.

Tak snad se někdo ozve. Nicméně si neodpustím ještě jednu osobnější otázku: Co přesně znamená Tvá přezdívka a proč sis jako avatara zvolil Toraka, člena pantheonu z románů Davida Eddingse?

Přezdívka nemá původ v ničem, byl to originální výtvor, který jsem vytvořil tak, že jsem počítal písmenka a skládal je k sobě, dokud nevyšlo něco, co mi znělo cool.

A s avatarem asi zklamu, protože upřímně nevím, kdo to má být, ani jsem nikdy Davida Eddingse nečetl. Jen jsem měl kdysi složku s povedenými fantasy obrázky, a když jsem si vybíral avatar, tenhle se na to sedl prostě nejlíp.

Nicméně odkaz na Tvůj profil na Databázi knih ve svých odkazech máš. Předpokládám tedy, že jsi nejen vášnivý hráč ale i vášnivý čtenář. Vraťme se však ke hrám, potažmo Databázi Her. V létě dovršíš sedmý rok od tvé registrace. Dokážeš si ještě vzpomenout, co Tě sem přivedlo a jak ses o DH dozvěděl?

Za Drekta na DH můžete vinit Matthiase (i když ani on sám o tom neví :-D). Nějakých těch 6 a půl roku zpátky si napsal na blog článek o různorodých databázích a knihovničkách. V té době jsem měl jen CSFD, ale líbilo se mi, že si můžu hodnotit a dělat seznamy toho, co jsem viděl, a chtěl jsem tedy něco takového pro hry a knihy.

Matně si vzpomínám, že jsem na DH narazil už chvíli předtím, ale nepřišla mi tak přehledná jak CSFD. Teprve až Matthiasův článek mě přesvědčil, že za to stojí, a tak jsem se sem registroval.

Takže změn jsi zde zažil už hodně a další určitě brzo přijdou. Pokud bys měl tu moc a mohl změnit anebo přidat nějakou věc, funkci nebo třeba jen ji pozměnit, co by to bylo?

Už roky říkám, že rozdělení žánrů na DH je v dnešní době již nedostatečné a chtělo by to přidat nějaké nové kategorie. Na to je mi roky odpovídáno, že to vyřeší veřejné štítky, takže s tímhle by se už mohlo něco dělat…

Jo a taky bych tu rád mezi platformy viděl i Android a iOS, i když mobilním trhem tedy spíše pohrdám, pár dobrých kousků se tam taky najde.

A když jsme u toho vzpomínání, jaké byly Tvé první herní kroky? A případně pro fanoušky železa mezi námi, klidně popiš i nějakou historii tvých herních platforem, ať si můžou zavzpomínat spolu s Tebou.

Začínal jsem na 486 a klasických DOSových hrách. Jestli jsem měl v té době nějako hru nejraději, tak to bude asi Fury of the Furries. Na konzole jsem nikdy moc nebyl, ale poté jsme měli i takové ty vietnamské kopie na žluté cartridge. NES to myslím byl, protože si krom Maria pamatuji, že jsem si zastřílel třeba i Duck Hunt. No a dále jsme přeskočili na Pentium 4 a první verze Windows, kde jsem poprvé přišel na kloub 3D hrám. Tady už si ale na nějakou nejoblíbenější asi nevzpomenu.

Podobně to asi mělo hodně zdejších uživatelů, ale snad žádný z nich se Ti nevyrovná, když přijde na naše poloprofesionální hraní. Ať už na Crazy Quake Live turnaji nebo v již tradičním DH Masters. Nejprve bych Ti jako úřadujícímu šampionovi rád poblahopřál. Jako Tvého častého protihráče mě zajímá, co je tajemstvím Tvé univerzálnosti. Někde jsem zaslechl informaci, že se na každou jednotlivou akci pečlivě připravuješ? A jak bys své výsledky zrekapituloval?

Příprava je rozhodně polovina úspěchu. Kwoky často vybírá hry, které nikdo moc nehrál, takže kdo si najde čas a začne trénovat předem, má nad ostatními bezesporu výhodu. Ale jindy je zas hra zveřejněna až v den zahájení turnaje, takže jsou na tom všichni stejně a pomůže leda mít široký záběr hraných her, tedy hrát toho hodně a skutečně všechny žánry, aby vás nic nepřekvapilo.

Ale neřekl bych, že se mi nikdo nevyrovná. Ve hrách, kde jde hlavně o reflexy, si mě mnozí namažou na chleba (Fatality, Holy Meatball, i další), mnohem víc si věřím ve hrách, kde je zapotřebí logika. Třeba tahové strategie, tam mě zas pro změnu (sice těsně, ale) již 2x porazil Psyx. Vyhrál jsem tedy spíš kvůli té univerzálnosti a tím, že jsem se zúčastnil všech turnajů.

A co si o DH Masters myslíš celkově? Jak bys nalákal naše čtenáře, aby se příštího ročníku zúčastnili?

DH Masters je super, mám na to jen chválu. Kwoky si na tom dává opravdu záležet, jeho přístup je profesionální.
No a ostatní bych nalákal tím, že je to opravdu turnaj pro každého. Zúčastněte se, i když třeba neaspirujete na první příčky, aspoň máte skvělou možnost si zahrát různorodé hry s ostatními uživateli DH!

Zároveň jsi loni dosáhl i prvenství v Herní výzvě. Předpokládám, že jak Crash, tak celá databáze byla zaskočena, když jsi splnění výzvy ohlásil již 6. března. A mě zajímá jediné – jak? Podělíš se s námi o tipy a rady jak Herní výzvu řeší profesionálové? Určitě tak uděláš radost i Crashovi, který pravidelně poslední hodiny a dny roku tráví kontrolou účastníků.

Myslím, že mnohem víc byl Crash zaskočen, když jsem dokončil úplně první ročník Herní výzvy 2016 již 22. ledna :-D. Letos to už v tom březnu dokončilo více lidí, někteří na rozdíl ode mě i s komentáři (Red a iggythegrifter jen pár dní poté), já pak ještě některé hry měnil podle toho, k čemu se mi chtělo/nechtělo psát komentáře (v tomhle jsem moc vybíravý), a nakonec tak všechno dopsal až v prosinci :-D.

No a tajemství rychlosti je jen jedno – nehraji jen samé AAA hry, ale snažím se spíše vybírat mezi Indie tituly a ty lze většinou dohrát za pár hodin. Takže zatímco někteří teprve končí Witchera 3, můžou se jen divit jak to, že já už mám hotovo.

Zdá se tedy, že k úspěchu vede hlavně dřina a poctivý trénink – nepotěšil jsi mě. Podle Tvých odpovědí ale tak nějak tuším, kterým směrem se bude ubírat téma Tvého kola „Hrajte jako“. Co ses tedy rozhodl našim uživatelům naservírovat?

Strašně nerad píšu komentáře ke hře, kde už nějaký jiný komentář je, zvlášť pokud mám naprosto stejný názor. A letos je výzva úplně stavěná tak, že do ní pasují sice skvělé tituly (za všechny třeba Talos Principle a Braid), které sám doporučuji, ale které již mají komentářů dost.

Proto je moje kolo podobné jako číslo 8. z loňské výzvy "V zemi nikoho" - dohrávejte hry, u kterých není žádný komentář, případně jako v HC i hru sami přidejte. Jo ale pozor, nejsem hodný jako Crash a neberu v potaz den rozehrání hry – uznávám jen skutečně první napsaný komentář.

Navíc jsem se rozhodl to trochu i zasponzorovat, a proto člověk, který takových her nacpe do „Hrajte jako“ nejvíce, dostane po ukončení mého kola libovolnou hru v hodnotě 20 Euro (V případě více lidí se stejným počtem se bude o výhru losovat).

Děkuji za štědrou pobídku, myslím, že některé soutěživé uživatele jsi právě ulovil. A taky děkuji za rozhovor, uživatele DH určitě pobaví. Ale abychom to úplně nenatahovali. Teď a tady máš možnost vzkázat uživatelům Databáze her, cokoliv jen chceš. Takže, co to bude?

Jednu maličkost bych rád zmínil: Na Nový rok jsem udělal takový vtípek na lidi, co si už hodinu po půlnoci stěžovali, že ještě není zveřejněna nová výzva a předčasně zveřejnil fejkové kategorie" na svém profilu.

K mému údivu se mi však skutečně ozvali někteří uživatelé, že je to dobrý nápad, a že do toho jdou. Proto jsem se to rozhodl zoficiálnit – více informací najdete na mém profilu.

Jak se zapojit?

1. kolo "Hrajte jako..." v režii Drekta probíhá od dneška do 10. května 2019.

Cílem kola je dohrát a napsat komentář ke hrám, které zatím žádný komentář nemají.

Svůj průběh evidujte v "Doplňujících informacích" u Herní výzvy, po skončení kola Drekt z těchto údajů vybere nejaktivnějšího uživatele, který se stane vítězem kola a vyhraje libovolnou hru v hodnotě 20€ a 50 DH bodů.

Diskuze ke článku

Těch by bylo!
90210, Phoenix, leebigh, Drolin, Richmond, ugraugra, Jumas, Gunár, Charlize... Určitě bych mohl pokračovat. Je tu opravdu několik lidí, kteří se dobře čtou nejen v herních tématech.
@GodOfTheSick (11.02.2019 18:23):
@Kwoky (11.02.2019 22:48):
@Jumas (13.02.2019 22:45):

myslím, že jsem našel řešení! :) nedílnou součástí Hrajte jako... je i následné okomentování Vámi zvolených her, právě zadavatelem. A protože rozhovor jste už četli a jeho jmého znáte, je to zároveň i ideální příležitost mu položit otázky.

Takže pokud máte otázky na Drekta, posílejte mi je prosim do DH pošty. NEGARANTUJU, že odpoví na všechny ale šance tam určitě bude. Případná otázka bude samozřejmě publikována i s nickem tazatele.
Dobré by byly také rozhovory s Richmondem nebo StriderCZ. Jinak souhlas s Phoenix, PavelU a mazar1234.
Každého hned napadají místní trollové, ale rozhovory s takovými jedinci většinou za moc nestojí a přinášejí zklamání. Já bych se zaměřil na skutečně zajímavé uživatele, nadšené hráče, kteří mají přehled a nahráno v určité oblasti. Čili za mě Phoenix, M.a.t.t., mazar1234, PavelU, a samozřejmě největší bourák na DH - Walome!

Taky by bylo dobré jméno vyvoleného vždy dopředu oznámit, aby mu mohly být zaslány otázky přímo na tělo!
Jsem rád, že konečně navrhujete ve velkém, všechny návrhy poctivě zaznamenávám. Zatím se pár lidí drží na pomysleném vrcholu žebříčku, ale nic není ještě rozhodnuto, takže pište dál!

@Crash (11.02.2019 17:24): takže mám začít od nejstarších :D

@Kwoky (11.02.2019 14:38): není problém :) stačí když se najde dostatek lidí, kteří podpoří Patreon DH a použijí přitom hashtagy #Hrajtejako... a #GiveKunickACookie

@Crash (11.02.2019 09:44): tak na dohrání je času dost, a jak píšeš, jde spíš o to poznat daného uživatele. Navíc podle toho co se řeší ve foru tak má spousta už takřka splněno :D

@Drolin (11.02.2019 09:06): délka se celkem obtížně odhadovala a pocitově mi přišlo, že je těch otázek až dost. Teď zpětně ale souhlasím, že jsem mohl vytěžit Drekta víc. Tak snad v dalším díle.
Tak je to jasné. Rozhovory s každým, interval po týdnu, aby se dostalo na všechny. A Kunick to začne dělat jako fulltime job :)
Ja navrhuju Shoggota a RXQ79rudaxe. A proc? Verim,ze rozhovor s Shoggotem bude svym zpusobem velmi zabavny, neb ma nekdy velmi svetle chvilky ohledne presneho komentovani ruznych situaci a v rozhovoru by jiste vypustil to zvire ven :) No a RXQ79rudax? Sem tam koukam na jeho videa a je to svym zpusobem velmi zajimave. Navic, kdyz se rozhovor dotkne jeho "konicka" tak to bude zajimave jeste vice :) A navic je to celkem hardcore paran :) A oba jiste prijdou s neotrelym vyberem.
Super článek, díky za něj. Já bych nejvíce ocenil rozhovor s M.a.t.t.em nebo Fingonem, protože jejich adventurní přehled je neuvěřitelný. Nebo klidně i 90210.
@Drolin (11.02.2019 09:59): Já sice proti VN nic nemám EVE mě dost bavilo, ale v nejbližší době to na další nevypadá, není čas, musel bych se naklonovat. Primární cíl v adventurách je dokončení Gabriel Knight série, pak se uvidí.
Jsem rád, že se ten nápad líbí, měl jsem trochu obavu, zda nebude blbý, že je tu další akce ala Herní výzva, ale primární alespoň pro mě je tady to představení zajímavých osobností DH, ta výzva k tomu je spíš jen takový bonus, i když díky tomu to vlastně celé vzniklo. Takže přeji Kunickovi dobrý výběr zajímavých lidiček, co budou mít co říct, a ať mu to vydrží. :-)

A taky se přidávám k zástupu lidí, co chtějí rozhovor s Drolinem. Je to rozhodně výrazný uživatel DH s kontroverzními názory nejenom na hry. I když to znamená, že si všichni v rámci "Hrajte jako" zahrajeme vizuální novelu. :-D
Povedené, ale rozhovor mohl být klidně delší! :)

Jinak navrhuji na další rozhovor Solidora, experta na (především) japonské tituly, o které se zde až tolik uživatelů nezajímá, který má jistě co říci.
Díky za super nápad. Ocením rozhovory se všemi uživateli, kteří jsou na DH "vidět", tedy jsou aktivní (komentáře, diskuze). Navrhuji na další rozhovory Gunára a jazze.
To je opravdu zajímavý nápad. Počítají se hry rozehrané až od dne zveřejnění článku nebo letošní? Děkuji.
Parádní nápad Guláši :) Uvidím, jestli nějaké hry vmáčknu i do této výzvy.

+1 za Drolina :D
Určite zaujímavý nápad. Drekt je sympaťák ktorý hry určite vie hrať aj ked ma ešte občas naštve naše finále v Brawlhalle :D
Som zapojený do hernej výzvy, Drektovej výzvy a do tretice skúsim aj túto Hrajte jako výzvu, takže dúfam že to splním všetko :D
"Na to je mi roky odpovídáno, že to vyřeší veřejné štítky, takže s tímhle by se už mohlo něco dělat… "
To už se dřív dostaví pražský městský okruh než tohle.

@90210 (10.02.2019 16:01): +1 pro Indiana.

Další možnost je Drolin, který DH žije a je tu denně, přitom pořád píše. Jeho snem je stát se VIP.