Duty Calls

Duty Calls: The Calm Before the Storm

02.02.2011

freeware

Duty Calls je střílečka z vlastního pohledu, která vznikla jako reklamní hra na Bulletstorm. Autoři si zde dělají legraci z klišé v moderních vojenských střílečkách, zejména pak ze série Call of Duty. Kritice je zde vystaveno levelování postavy, veledůležité briefingy, za vlasy přitažené dějové zvraty, nulová volnost pohybu, zobrazování krve "na monitoru" a výbušnost okolního prostředí.

Hra je velmi krátká, dohrání zabere přibližně 5 minut. Během tohoto krátkého času musí hráč projít ruským bojištěm, zastřelit několik hloupých nepřátel a získat zpět zmizelou jadernou bombu. Po splnění mise se spustí upoutávka na Bulletstorm, a snaží se ukázat kontrast k tomu, co hráč právě prožil.

Hra je postavena na Unreal Engine 3 a vyšla pouze pro platformu PC.

U téhle hry jsou jenom dva druhy hráčů - ti, které tuta hra pobaví a ti, kteří berou Call of Duty až moc vážně. Ano, uznávám, ta hra je strašné lejno. Dohraje se sotva za 10 minut, nepřátelé střílí pouze ve dvou naskriptovaných situacích (!!!), zbraně jsou také dvě, úrovně jsou doslova koridory... ale já se od začátku do konce nepříčetně křenil. Tlemil jsem se u briefingu (blá blá blá nukleární zbraň blá blá blá tajná základna blá blá blá), tlemil jsem se u prvního nepřítele (rádoby drsný hlas: I am an enemy.), tlemil jsem se u prvního výstřelu (boring), tlemil jsem se u cutscén (nemůžeš mě zabít, pokud se z nějakého důvodu hra nehodí do bullet timu *hra se hodí do bullet timu* ...a sakra *jeep exploduje po dvou kulkách*), tlemil jsem se u zakrvácené obrazovky (SO REAL!!!), tlemil jsem se u povyšování (master sergeant shooter sergeant important person of sergeants extreme!), tlemil jsem se naprosto u všeho. Ano, právě jsem vpodstatě popsal celou náplň hry. Ano, dá se to zahrát tak jednou. Ale pokud nejste zapšklý pravověrný fanda nových Call of Duty, tak se na jedno zahrání výtečně pobavíte.

Pro: HUMOR!!!

Proti: To samé co v Call of Duty, akorát vyvedené do extrému

Tak tohle je opravdu bomba. Žádný díl Call of Duty jsem doposud nehrál a ani to v plánu nemám, ale na tuhle pětiminutovou pecku by se u mě originál jen stěží chytal. Nemohl jsem lépe vyzkoušet svá nová sluchátka od Ježíška, než poslechem parádních hlášek v této hře.

Úkol? Bla bla bla, koho to zajímá. Každé zabití přináší povýšení až na über seržanta doprovázené komentářem, který nechybí ani u popisu realistického autohealu. Při cutscéně parašutista prohlásí, že na něj teď nemohu střílet, ale po jejím skončení ho ihned sejmu. K ovládání nepotřebuji ani desítku kláves, a to počítám i tlačítka myši.

A konec? Ten nemá chybu. Nejvyšší šéf teroristů mi za nic na světě nechce dát atomovou bombu, ale když jsem ho o to požádal, tak mi beze všeho vyhověl. A vlaječky USA, trčící z mých prstů na úplný závěr už mě dorazily úplně.

Je to strašně krátké a stažení spolu s instalací trvá asi stejně dlouho, jako samotné hraní. Kdyby tato parodie měla alespoň hodinu, určitě bych hodnotil daleko výše, ale na druhou stranu autoři shrnuli všechny nedostatky moderních stříleček a bůh ví, co by se dělo dalších 55 minut.

Pro: hlášky, ovládání, příběh

Proti: krátké

Nepamatuji si, že by nějaký tým dokázal vzít takhle za gule konkurenci, mít je sevřené v pěsti a ještě se jí vysmát. Takže také přihodím klacík do ohníčku, který někoho nehřeje tolik, co toho druhého. Videa na Bulletstorm, ale ukazují, že tu budeme mít po dlouhé době zajímavou, čistokrevnou střílečku. Mě už taky nebaví stále střílet majitele turbanu, zneškodňovat bomby, mít v každé kapse stopadesát zásobníků a všechny zabít jednoduše, jen s jiným kvérem. Duty Calls si tohle bere na paškál a já to oceňuji. Hodnotit to nebudu, pro mě to není hra, je to jen dobře udělaná reklama. Jen si vážně přeji, ať to nepose*ou!

Btw. jak už zmínil Thellwin, radši mrkněte na video, ušetříte si instalaci a čas u ní strávený.

Tohle se snad nedá hodnotit ani jako hra. Spíš je to interaktivní reklama, která je ovšem docela vtipná a občas dost trefná. Po hratelnostní stránce je to sice blbost, ale tak to má i být. Mezi menší plusy řadím ještě docela slušnou grafiku a efekt zpomalených letících kulek. Jinak 5 minutová záležitost. Za originalitu 40%

Pro: výborná reklama...

Proti: ...ale samozřejmě špatná hra ... ... a navíc je to velký jak kráva

Nevím co tímto počinem chtěli autoři přesně hráčům sdělit. Hra, tedy pokud by se tato miniatura dalo takto označit, nabízí (jak už mnozí napsali) opravdu velmi rychlý speedrun s cca 10 nepřáteli v tunelu, kde i samotný pojem “tunelu“ je v kontextu jiných her proti tomuto širokou loukou. K tomu si připočteme ne zcela vtipné zpracování, kde humor supluje několik málo hlášek, a pro mě trochu nepochopitelnou reklamu na konci...

Podle mne existují i lepší způsoby jak lákat pozornost na herní tituly aneb v tomto konkrétním případě velikost souboru neodpovídá jeho zpracování.