EVE: Burst Error

Eve burst error

C's Ware •  HimeyaSoft (Saturn)
1995
24.01.1997
1999

Jedna z prvních her japonské společnosti C's Ware, která byla přeložena do anglického jazyka a vydána v zahraničí. Původní platformou bylo PC-98, kde tato vizuální novela byla vydána již v roce 1995, později se dostala i na Segu Saturn a operační systém Windows. Hra je klasickou japonskou adventurou, kdy většinu času sledujete statické obrazovky střídané videi a čtete texty, ve kterých je možno volit z několika možností. Původní verze vydaná v Japonsku obsahuje řadu nevhodných scén na rozdíl od pozdější verze publikované mimo zemi vycházejícího slunce, ve které byly všechny tyto scény upraveny. Nicméně i tato zahraniční verze je prošpikována sexuálními narážkami a vulgarismy, a kvůli tomu hra získala rating M, jenž je určený pouze pro dospělé publikum.

Hru je možné hrát za dva hlavní hrdiny, soukromého detektiva Kojiroha Amagiho a tajnou agentku Marinu Hojo. K jejímu dohrání je dokonce nutné mezi těmito postavami přepínat, protože jak se jejich příběhy proplétají, tak si vzájemně umožňují další postup ve hře. Kojiroh Amagi je špičkový soukromý detektiv, který dříve pracoval pro renomovanou detektivní kancelář. Tu ovšem musel opustit poté, co objevil podvodné jednání majitele této kanceláře a dostal ho do vězení. Nyní má svou vlastní kancelář, ale potýká se s nedostatkem zákazníků a financí. Na obzoru se ovšem objevila zvláštní zakázka na nalezení ztraceného obrazu, za který jeho majitel nabízí překvapivě vysokou sumu. Podobně jako Kojiroh je i Marina Hojo na rozcestí své kariéry. Ačkoliv ji zdobí takřka stoprocentní úspěšnost v řešení případů, kvůli jejím neortodoxním postupům a po posledním nepodařeném případu byla suspendována ze svého místa tajné agentky první třídy a přesunuta do zahraničí. Ovšem i u ní se zdá, že se karta obrací k lepšímu. Její bývalý šéf ji povolává zpět do Japonska a pověří ji úkolem ochránit dceru velvyslance jednoho středovýchodního království, který se obává teroristického útoku na svou rodinu.

Těžko se mi hledají správná přídavná jména pro to, abych přiblížil tuto vizuální novelu. Určitě by mohla padat slova jako úžasná, výborná, famózní, ale to by byly jen takové vlastně nicneříkající výkřiky...

Zamotaná a dlouhá
Příběh je docela slušně spletitý a vztahy mezi jeho hrdiny se nakonec ukáží více než propletené. Nicméně je potřeba zdůraznit, že hra k odkrývání příběhu přistupuje velmi pozvolna, takže nehrozí zavalení informacemi a situace, že byste nevěděli kdo je kdo. Na druhou stranu na to jak je hra dlouhá, velmi dobře pracuje se zápletkou a skutečně až do závěru vlastně netušíte, kdo tu vlastně kope za jaký tým, a kolik těch týmů vůbec je a ani si nejste jisti, zda víte o co se vůbec hraje. Nakonec snad neprozradím moc, když řeknu, že v samotném závěru budete muset sami odhalit identitu hlavního záporáka, jinak se k úplnému konci hry nedostanete...

Dospělá ač místy infantilní
Možná je to obecný rys manga stylu, ty postavy prostě působí dětsky a dokonce i dialogy u některých zvláště ženských postav skutečně byly infantilní. Nicméně po rozlousknutí celého příběhu, by se pro to dalo najít i jakési vysvětlení. Faktický stav věci tak možná nejlépe ilustruje chování mé rodiny, která při občasném nahlédnutí na můj monitor si s posměšnými úšklebky ťukala na čelo. Tím jsem ale popsal jen obal, jakmile totiž ten bonbónek začnete rozbalovat, zjistíte, že uvnitř se skrývá velmi dospělý příběh, plný sexu, násilí, špionáže, politiky a boje o moc. Pro děti tahle hra rozhodně není!

Odklikávací a přitom zákysová
Asi bych měl uvést, že to byla moje první velká vizuální novela. Má představa, že se tedy bude v první řadě jednat o odklikávání dialogů se sice potvrdila, nicméně několik překvapení se objevilo. Velmi zajímavě je zde totiž provedena hra za dvě postavy. O tom kdy za jakou postavu budete hrát, totiž nerozhoduje hra, ale vy sami. Skoro celý příběh tak lze prožít z pohledu obou hlavních hrdinů. A nejenom, že to lze, vy to tak dokonce musíte udělat, protože v několika okamžicích se s jednou postavou dostanete do slepých uliček, ze kterých vám nepomůže nikdo jiný, než vy sami, ovšem při hře za tu druhou postavu. To že vám ovšem takovou situaci hra nijak neindikuje, by ještě nebyl takový problém. Trochu mě překvapilo, že zákysové situace nastávají i jindy. Ale problémem a mojí největší výtkou ke hře je to, že se nejedná o nějaké hádanky nebo logické problémy ale o hledání té správné volby ve stromu dialogových možností, a úplně brutální je to, když se hra odbrzdí až poté, co jednu a tu samou volbu musíte odkliknout vícekrát. Člověk tak neví, jestli se má přepnout do druhé postavy, nebo co je vlastně špatně, a dynamika příběhu je v tu chvíli na bodu mrazu.

Nerad bych ovšem skončil komentář negativně, a tak si dovolím jen uvést, že těch více než 50 hodin nelituji.

Odpočívej v pokoji Mayako...

Pro: Propletený příběh, plný zvratů; Zajímavá implmentace hry za dvě postavy

Proti: Zbytečné zákysy