Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Nejlepší hry do karantény dle uživatelů DH

Zasáhla nás druhá vlna koronaviru a tou nejlepší zbraní, kterou proti ní máme, stále zůstává výrazné omezení sociálních interakcí. Na jednu stranu čas jako stvořený pro hraní her, na stranu druhou zcela jistě zátěž pro psychiku každého z nás. Nabízí se otázka, jakou hru v těchto časech zvolit? Poprosili jsme tedy uživatele Databáze, aby nám poslali své tipy na hry, které mají buď pohodovou "feel good" atmosféru, zaručeně přivedou na jiné myšlenky nebo jsou dle nich v současné situaci perfektní z nějakého jiného důvodu. Z tipů jsme poté vybrali 20 + 5 her, které jsou za nás do karantény ideální. Nejedná se o žebříček, kde by hrálo roli nějaké bodování, ale spíše specifický výběr her různých žánrů i stáří, ze kterého by si dle preferencí měl vybrat každý.

Hlavní kategorie

Do hlavní kategorie jsme z uživatelských tipů vybrali 20 her, které podle nás skvěle plní zadání ankety - nabízejí pohodovou atmosféru nebo při jejich hraní snadno zapomenete na okolní svět. Většina z nich navíc může slavit úspěch i u svátečnějších nebo začínajících hráčů hledajících v těchto dnech nové formy odreagování.

Botanicula

PC, iOS, Android | Profil na Databázi

Hry od českého studia Amanita Design si už získaly celosvětový věhlas. Přestože na první pohled vypadají, jako nějaká hříčka pro malé děti, stačí chvilka a i u dospělých vykouzlí tyhle graficky unikátní a zároveň propracované logické adventury úsměv na tváři. A zvláště našinec se spíše než usmívat bude přiblble tlemit při poslouchání nám dobře známých zvuků a citoslovcí. Botanicula je typickým představitelem tvorby studia, která vás vezme do přírody, do světa stromů, rostlin brouků a zlých pavouků. A pokud máte děti, rozhodně si tuto hru zahrajte s nimi, protože tahle hra je prostě "Juchů". (Crash)

Roztomilá, zábavná a nenáročná hra nejen pro děti, která "pohladí na duši" :) (John Mirra)

Určitě lze doporučit i další tituly od Amanity, jako třeba Machinarium nebo novější Pilgrims, které do svého výběru zařadil Jumas:

"Hříčka, která se bez jakýchkoli fanfár před rokem zčistajasna objevila, se nakonec stala Českou hrou roku 2019 a podle mého názoru zcela zaslouženě. Nový koncept, s jakým Amanita na poli point and click adventur přišla, je docela originální a moc jsem si užil všechny průchody hrou, které jsou potřeba ke zkompletování všech achievementů."

World of Goo

PC, Wii, iOS, Android, BlackBerry, Switch | Profil na Databázi

"Jedná se o hru, která vám vykouzlí úsměv na rtech, připraví výzvu, která vás "potrápí" jen trochu a představí vtipný příběh takřka beze slov. Ideální hra proti špatné náladě." (rikuhahl)

"Tenhle kousek asi hrála už spousta uživatelů, ale nenapadne mě snad pohodovější hra, u které není třeba myslet na nic jiného, než jak dostat potřebný počet kuliček do bezpečí. World of Goo určitě jednou ukáži svým dětem, aby zde zažily tolik zábavy, jako já." (Jumas)

"Jak už zmínili ostatní, World of Goo je esencí pohodové hry, a mám na ní skvělé vzpomínky. Od svého vydání na PC v roce 2008 už stihla vyjít také na mobilní platformy, pro které je jako dělaná - asi nastal čas si jí zopakovat! Mimochodem, za zmínku určitě stojí také krásný soundtrack, který nabízí nabízí jak odpočinkové, tak epické momenty." (Memphis)

A Short Hike

PC, Switch | Profil na Databázi

"Minimalistická, ale velmi chytře nadesignovaná jednohubka, kombinující především radost z prozkoumávání všemi barvami hrajícího ostrova a velmi rychlého postupu v podobě nabytých schopností a dovedností hlavní postavy. Společně s krásnou hudbou, vtipnými krátkými dialogy a jasně ohraničeným cílem, kterého dosáhnete za cca hodinku (nebo taky tři, záleží, jak moc se budete poflakovat a hledat všechna skrytá zákoutí), se tak jedná o velmi příjemnou záležitost, po jejímž dohrání prostě budete mít dobrý pocit. Do těchto dní jako stvořené." (Memphis)

"A Short Hike jsem ještě nedohrál, ale okamžitě mě nadchla ta uvolněná atmosféra přesně vystihující turistiku po nějake pěkné krajině bez nějakých dalších starostí." (Dunemaster)

Animal Crossing: New Horizons

Switch | Profil na Databázi

"Všechno v ní je šíleně roztomilé a pozitivní – ostatně proto se stala během jarní epidemie ještě větším hitem než ostatní hry ze série. V poklidu domova můžete budovat svůj malý kousek ráje a všechnu negativnost přenechat těm, co sledují televizní zprávy." (Kunick)

"New York Times vyhlásily Animal Crossing hrou minulé vlny koronaviru, v té době bylo prodáno 13,5 miliónů kusu. Další zajímavost je, že někteří hráči co byli v karanténě Animal Crossing spojili s Doom Eternal, který vyšel ve stejný den (https://www.youtube.com/watch?v=U4lz8MN6MQA)." (Charllize)

Na konzoli Nintendo Switch ostatně můžete najít celou řadu dalších pohodových exkluzivních titulů jako je Super Mario Odyssey ("Táto hra zabaví na naozaj dlho, ešte aj po prejdení. je to parádna odreagovačka a ešte k tomu aj zábavná. Dá sa v tom utopiť naozaj veeeľa času." - nemopbx), Mario Kart 8 ("Povedená hra na odreagování především ve více lidech. Zábavná hratelnost dokáže zaujmout pravidelné hráče i nováčky. Skvělé i pro hraní s dětmi." - jvempire), Luigi Mansion 3 atp.

Factorio

PC | Profil na Databázi

"Takhle hra zabere spooooustu času, a vždycky nabízí další možnost, jak využít volný čas a zefektivnit vaši továrnu. Takže pokud jí propadnete, na rozdíl od ostatních nebudete volat po rozvolnění, ale po dalších týdnech lockdownu a dostatku času na vybudování další výrobní linky." (Kunick)

"Tato hra sice není tak pohodová, ale jen málo která hra Tě dokáže odpoutat od jiných myšlenek, než právě tato. Čas u ní běží rychlostí světla." (Subject13)

Forza Horizon 4

PC, Xbox One | Profil na Databázi

"Pro někoho možná nečekaná volba, ale pro mě je Forza Horizon 4 (a stejně tak Forza Horizon 3) ultímátní hrou na navození dobré nálady. Vzít nabušené auto a jen tak v klidu se projíždět nádhernou krajinou za doprovodu skvělé muziky i po několika desítkách hodin dokáže vykouzlit úsměv na tváři. No stress, no violence, good vibes only." (Ronik)

"Volnost pohybu, téměř nekonečné možnosti na několik měsíců hraní a skvělý soundtrack, který mi už mockrát zvedl náladu." (Kwoky)

Stardew Valley

PC, PS4, Xbox One, Switch, PS Vita, iOS, Android | Profil na Databázi

"Krásně uklidňující, nikdo vás do ničeho nenutí, můžete si jenom tak klidně užívat práce na zahrádce nebo si dělat v podstatě co chcete..." (John Mirra)

"Velice pohodová, odpočinková záležitost na uklidnění." (Starletka)

Katamari Damacy

PS2, PS3, PS4, PC, Switch, Xbox One | Profil na Databázi

"Katamari Damacy je velmi těžké si okamžitě nezamilovat. Sálá z něho až nakažlivá pozitivní energie, vzniklá kombinací avantgardní centrální myšlenky, pestrobarevné grafické stylizace a energického soundtracku, plného chytlavých melodií, které vám zaručeně zůstanou uvězněné v hlavě. Apokalypsa nikdy předtím nebyla tak radostná!" (Ronik)

Alternativu ke Katamari Damacy nabízí i Jumas v podobě Tasty Planet: "Taková light PC verze Katamari Damacy ve 2D provedení, v níž jde pouze o jediné, a to pohltit všechny menší předměty, než je "hlavní hrdina" Gray Goo. Začíná se na úrovni virů, a tak je Tasty Planet ideálním prostředkem k virtuální likvidaci koronaviru."

Mashinky

PC | Profil na Databázi

"Hra v ktorej sa dajú stráviť desiatky a kľudne aj stovky hodín a je to podľa mňa úplne chill hra. K tomu sú tu aj mestá lokalizované do Česka a Slovenska, čo prináša príjemné spestrenie, keď si vozíte ľudí a materiál do Vášho mesta. Pekná grafika je super bonus spolu s pohľadom z vlaku. Keď si chce náhodou človek oddýchnuť od stavania, tak sa môže len vyvážať na vlakoch a kochať sa okolím a meniacim sa ročným obdobím." (nemopbx)

Pokud rádi budujete a tvoříte, určitě taky můžete dát na Crashovo doporučení na Cities: Skylines: "Postavit dům, zasadit strom a zplodit syna, to prý dělá pravého muže. Syny zde plodit nebudeme, ale domů i stromů můžete v Cities: Skylines postavit resp. zasadit nespočet. Vaším cílem je totiž postavit a udržovat celé město. Hra je vlastně neuvěřitelný relax. Hrát můžete svým vlastním tempem, klidně si celý večer upravujte design jedné křižovatky a nebo za tu stejnou dobu nechte vyrůst půl velkoměsta. Hra se dá kdykoliv zapauzovat, takže vás nic nehoní, a v klidu si další rozvoj můžete promyslet. Různé funkce a budovy se odemykají postupně, takže se i plynule učíte a nejste zahlceni hned ze začátku množstvím nastavení. A ten pocit, když vám postupně funkční město roste pod rukama, je skutečně povznášející."

Tearaway / Tearaway Unfolded

PS Vita, PS4 | Profil na Databázi

"Titul, který mě napadne ve spojení s "feel good" jako první, je rozhodně Tearaway. Pro našince by měla být tahle hra o to zajímavější, že především svou audiovizuální stránkou může připomínat tvorbu studia Amanita Design. Barevný herní svět celý z papíru doprovází rozličná hudba tvořená na širokou škálu hudebních nástrojů jednoduše neustále baví a nabízí s každou novou úrovní úplně jiný zážitek, v čemž nezaostává ani samotná hratelnost přicházející neustále s něčím novým. Navíc vybízí hráče k jisté tvořivosti a jde o titul, který si opravdu užije snad každý člen rodiny. Pro rodiče může být o to zajímavější, že posbírané papírové modely ve hře tvůrci nabízejí k vytisknutí a lze si je tak složit doma s dětmi. Marně bych pátral v paměti, zda jsem někdy hrál veselejší hru." (Fritol)

Among Us

PC, iOS, Android | Profil na Databázi

"Populárna multiplayerová sci-fi variácia na párty klasiky ako Mestečko Palermo, Werewolf alebo Town of Salem, prípadne si hru môžete predstaviť aj ako komickejšiu variantu na film The Thing. Skupina hráčov sa snaží nájsť medzi sebou záporákov v prestrojení pred tým, než ich tí povraždia. Súčasťou hry sú aj slovné meetingy, kde sa hráči musia na základe podozrení a aktivít ostatných dohodnúť, kto je podľa nich vinníkom. Hádky a vzájomné obviňovanie môžu začať! :)" (Tulareanus)

Among Us byl vydán v roce 2018, ale masové popularity se dočkal až v druhé polovině roku 2020, zejména díky mnoha známým Twitch streamerům a YouTuberům, kteří jej hráli v době pandemie. Mimochodem, uživatel Tulareanus dává dohromady DH skupinu pro hraní, pokud byste Among Us chtěli zkusit (na Steamu je za pouhých 3,99€), určitě se ozvěte do diskuze u hry.

Supraland

PC + PS4, Xbox One, Switch (od 22. října) | Profil na Databázi


"Logická metroidvania z pohledu první osoby, ve které pomocí získaných zbraní, předmětů a dovedností postupně prozkoumáváte rozmanitý svět dětského hřiště. Spousta velmi chytře nadesignovaných hádanek, naprosto pohodová atmosféra a svět plný humorných narážek a odlehčených situací, které vykouzlí úsměv na tváři." (Memphis)

Pokud jste v žánru first-person logických her nováčky, určitě dejte na další doporučení, tentokrát na o něco známější hry:

Portal 2: "Mistrovský kousek videoherní zábavy. Ukazuje, že i ty nejlepší hry se mohou obejít bez krve a násilí. Ukazuje, že i minoritní žánr logických her může zaujmout a prorazit mezi to nejlepší. Stoprocentně zažene jakékoliv vaše chmurné myšlenky, protože humor je zde brilantní. A navíc, pokud vám aktuálně chybí sociální interakce, tak si ho zahrajte v kooperaci ve dvou, protože v tomto módu je Portal 2 ještě lepší, než v singlu. A klidně si střihněte i jeho předchůdce Portal, zabere jen pár hodin a není o nic horší." (Crash)

The Talos Principle: "Krásná a náročná logická hra, která donutí hráče naladit myšlenky na svou vlnu. A příběh obsahuje i řadu filozofických myšlenek, díky kterým si hráč může chvíli lámat hlavu nad smyslem života." (Kwoky)

Persona 5 Royal

PS3, PS4 | Profil na Databázi

"Nikdy jsem neměl u žádné hry tolik pocit, že jsem obklopen přáteli. Asi si netřeba nalhávat, že to je asi cíl této série. S hrou se hráč bude jen těžko loučit, avšak než se do té fáze dostane, čeká ho tak 100h. A ač jsou zápletky mnohdy temné, tak ti "přátelé" okolo vás tomu dodávají 100% feel good atmosféru." (SilentWolf, uvedl také Persona 4 Golden ze stejného důvodu)

South Park: The Stick of Truth

PC, PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One, Switch | Profil na Databázi

"Pro milovníky seriálu povinnost. Tenhle nekorektní humor dokáže pozvednout na náladě a pobavit i v této době. Myslím že je na čase, abych se vrhl na pokračování." (morlun)

Just Dance (libovolný ročník)

Série na Databázi

"Trocha pohybu a endorfinů se hodí každému a když je venku pošmourno, je třeba sportovat z pohodlí domova. Ne každý má VR, aby si mohl zamáchat u Beat Saberu, nebo Ring Fit, aby to mohl roztočit na Nintendo Switch. A proč zároveň nesplnit jednu z kategorií letošní Herní výzvy?" (Kunick)

Trine 2

PC, PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One, WiiU, Switch | Profil na Databázi

"Je to tou pohádkovostí. Nechat se přenést společně se třemi sympatickými hrdiny do kouzelného světa plného barev, a to vše navíc za doprovodu výborného soundtracku, je podle mně dobrý lék na trudnomyslnost. A myslím tím celou sérii, ne jen jeden konkrétní díl (pokud bych ale musel vybrat, tak jednoznačně Trine 2)." (morlun)

Hru si navíc můžete užít i s kamarády v co-opu až pro 3 hráče.

Hades

PC, Switch | Profil na Databázi

"Nová akční rogue-like od oblíbených Supergiant Games na první pohled možná úplně nepasuje do tohoto seznamu, ale opak je pravdou - naprosto návyková hratelnost, ve které si hlavní hrdina Zagreus probíjí cestu z podsvětí ovládaného jeho otcem Hadem, dá zcela zapomenout na starosti všedního dne. Skvěle responzivní soubojový systém, krásné audio-vizuální zpracování a především velmi chytrý design hry, kdy vás každý nový pokus o únik kromě nového vybavení a odemčených schopností odmění i kouskem příběhu ve formě vtipně napsaných dialogů - to vše dává motivaci se ke hře stále vracet a zkoušet to znova... a znova.... a znova..." (Memphis)

Yoku’s Island Express

PC, PS4, Xbox One, Switch | Profil na Databázi

"Hra, kde se sice všechno kazí, ale zdejší obyvatelé vám padnou do okamžitě do oka. Navíc zde není žádná frustrace a hra tak příjemně odvíjí. Samozřejmě též svojí roli hraje tropické prostředí a pohodová hudba." (Dunemaster)

West of Loathing

PC, Switch | Profil na Databázi

"V téhle hře je humor úplným základním kamenem, takže bych řekl že se perfektně hodí. Navíc je to RPG, takže vydrží vážně na dlouho. Nevýhoda by mohlo být jednoduché vizuální zpracování, které asi nesedne každému a taky že není čeština." (Kuba1911)

The Operative: No One Lives Forever

PC, PS2 | Profil na Databázi

"Bezstarostné 60. roky, atmosféra starých bondoviek, špióni, humorné dialógy, nadsádzka a predovšetkým neodolateľná hlavná hrdinka prekonávajúca všetky prekážky s gráciou sebe vlastnou. Pestrofarebná a krásne naivná pohľadnica zo stratených čias." (Bragi)

"Téměř dokonalá parodie na nejen na "Bondovky" ale i vůbec na špionské, potažmo akční filmy i hry. Navíc to má velmi slušnou hratelnost, ale nevýhodou je stáří." (Kuba1911)Není tak špatně, aby nemohlo být hůř...

Tato kategorie obsahuje uživatelské tipy na 5 her, které vám mohou dát současnou situaci do perspektivy a třeba i navodit pocit, že na tom možná ještě nejsme tak špatně. Pokud však temnější motivy aktuálně nevyhledáváte, raději se jim vyhněte.A Plague Tale: Innocence

PC, PS4, Xbox One | Profil na Databázi

"A Plague Tale: Innocence: Tato hra vám ukáže, že dnešní situace je vlastně jen drobný mráček na celkem pěkném životě nás všech. Nabízí silný příběh, uvěřitelné hlavní postavy a dechberoucí scenérie. Ideální do dnešních pochmurných dní." (rikuhahl)

This War of Mine

PC, PS4, Xbox One, Switch, Android, iOS | Profil na Databázi

"Pokud jste zavření doma a hledáte hru, která by vás pohltila, mohu za sebe doporučit jednu z mých oblíbených - This War of Mine. Její atmosféra by se dala krájet a pokud jí dáte šanci a neodhodíte ji po prvním nezdaru, odvděčí se vám zážitky, na které budete vzpomínat ještě dlouho. V kombinaci s několika DLC nebo se zdarma uvolněným obrovským updatem Final Cut je o zábavu postaráno na pěkných pár večerů. Sice pak budete mít depku jako prase, ale vzhledem k situaci ve skutečném světě je nutné si začít zvykat... :D" (Karasman)

How to Survive

PC, PS4, Xbox One, PS3, Xbox 360, WiiU | Profil na Databázi

"Akú hru si vybrať do izolácie? Predsa takú, ktorá sama pojednáva o izolácii. Na rozdiel od bytu (prípadne domu) je hlavný hrdina uväznený na zdanlivo opustenom ostrove a na rozdiel od Covidu tu straší nákaza, ktorá mení všetko živé na zombies. Nezostáva vám preto nič iné ako vyrobiť provizórne zbrane a dostať sa z tohto pekelného miesta. Či už sám alebo v kooperácii s ďalším hráčom, zábava je to zaručená." (PRIVATE MARTIN)

Deus Ex

PC, PS2, PS3 | Profil na Databázi

"Hra, v ktorej akoby sa zhmotnili pre dnešnú dobu tak príznačné konšpiračné teórie. Svet ochromený pandémoiu, nadnárodné korporácie, manipulácie verejnej mienky, teroristické útoky, A k tomu hutný kyberpunkový príbeh jedného kybernetickými implantátmi vylepšeného renegádskeho agenta protiteroristickej organizácie. Klasika, ktorá ani po 20 rokoch nestráca nič na aktuálnosti." (Bragi)

Plague Inc.

PC, PS4, Xbox One, Switch, iOS, Android, Windows Phone | Profil na Databázi

"Tuhle hru jsem nehrál, ale je to podle mě ideální kandidát na to, jak trávit čas v současné situaci. Žádní jiný titul se do dnešní doby snad nemůže hodit více, než hra, která je založená na šíření viru." (Jumas)


A je to... vybrali jste si? Pokud se váš tip do článku nedostal (což samo o sobě neznamená, že byl špatný, pouze jsme v článku upřednostnili hry, které byly zmíněny vícekrát popř. přispěly k rozmanitosti seznamu), nebo jste se ankety nestihli zúčastnit a rádi byste ostatním doporučili nějaké jiné tituly, určitě budeme rádi, když se podělíte v diskuzi pod článkem. Pokud jste na Databázi noví a chcete to do konce roku s hrami ještě pořádně rozjet, určitě se podívejte na Herní výzvu, která vám může poskytnout další motivaci vyzkoušet nové zajímavé hry.

Videohry mohou být v těchto časech nepochybně skvělým odreagováním a formou úniku, každopádně ale nezapomínejte na to, že při péči o své duševní zdraví byste neměli spoléhat jen na ně. Ostatně pěkně to společně se svými doporučeními shrnul uživatel SilentWolf:

"Nicméně bych určitě v článku zmínil, ať lidi nepodceňují pohyb a zkusí si doma třeba podle youtube pár minut zacvičit. A ať se aktivně třeba v něčem sebezdokonalují. U her je fajn vypnout, ale je to teď ideální doba pro všelijaké 30denní výzvy apod... sledujte naučné podcasty, naučte se jazyk, vařit, kreslit, programovat, odnaučte se jíst cukr, naučte se stojku na hlavě... whatever. Třeba se nám teď jedny dveře zavřely, ale přijde mi to jako ideální půda pro to, otevřít po té izolaci nějaké další dveře, které bychom bez covidu nikdy neotevřeli."

Přeji vám všem pevné zdraví!

Memphis

Diskuze ke článku

U Forzy máte napsáno, že je na Switch. Jsem to hned začal hledat a fakt asi není :-)
@Fritol (22.10.2020 07:54): No samozrejme konkrétne hry do "feel good" budú vždy individuálne, ale taká tá indie/hippe "osobné starosti" atmosféra dontnod hier pripomínajúce čiastočne sundance festival filmy pre veľa ľudí "feel good" znamená. Tak ako napr. aj Oxenfree, hoci niekto zas môže namietať, že tam sú pre neho "strašidelné prvky".
Nemyslím si, že "feel good" u hrania hier, aby sme sa odreagovali od reálneho sveta je prežitok, lebo to stále pre to robíme a pritom zároveň súhlasím, že už nie sme len pri super mariovi a sonicovi a hry naozaj chcú predať nejaké správy, pocity, postoje svojim hráčom a to je super. Ale neuberá to na odreagovaní, práveže to, že za nejakým hopsaním, rpgčkovaním či luštením rébusov je niečo viac, prehlbuje imerziu odpútania sa od svojho vlastného všedného dňa. Čo je napr. zaujímavé je, že som čítal na internete (napr. na reddite) každú chvíľu o tom ako séria Dark Souls pomohla ľuďom s depresiami. Neviem síce presne ako, ale chápem, že ak pristúpiš na pravidlá hry (a ak v nej chceš dobre fungovať, tak musíš), tak je tam tiež tá imerzia obrovská, kde kým nepadne boss, musíš zabudnúť na okolitý svet. :) Melancholia (a i depresia) je súčasťou bežného života a tak ako už neveríme veľakrát "autenticitu" mnohým starým filmom, tak aj hry potrebujú už širšiu paletu emócii na to, aby sme sa vedeli ponoriť, je to logický vývoj. Preto hoci možno "feel good" pôsobí len ako Pokémon alebo Kind Words (lo fi chill beats to write to), potrebujeme ten emocionálny presah.
Já tohle rozhodně oceňuju... Aktuálně jsem schopná hrát jenom čtvrté Sims, kde stavím domky, kavárničky a květinové záhonky.. Totální degradace...
@Kunick (22.10.2020 14:53): Můj point byl v tom, že se diskuze zde točila okolo pohodovosti her, her ze kterých máš dobrou náladu, proto jsem zmínil Subnauticu, protože i přesto, že je to v určitém ohledu děsivá hra, je strašně pohodová, protože když hráč prozkoumá oné děsivé části, zjistí že třeba po čase nejsou vůbec děsivé. Kromě toho je ta hra velmi nenásilná, nemáš tam žádné zbraně vysloveně na eliminaci nepřátel, nemáš tam ani nepřátelé, pokud víš, jak si od nich držet odstup, jedinou zbraní je tam nožík, který slouží hlavně také jako nástroj.
@Gordon (22.10.2020 14:46): Je pravda, že nadpis před posledním oddílem by mohl být zvýrazněný poněkud víc (osobně bych přidal pár prázdných řádku, před i za něj), ale myslím, že pokud někdo článek čte opravdu pozorně, tak tučný nápis "Není tak špatně, aby nemohlo být hůř..." nepřehlédne.
@Tulareanus (22.10.2020 00:33): To si imo "feel good" vykládáš moc po svém. Většina lidí si pod tím představí prostě radostné, vtipné a ideálně i nenásilné hry. Viz článek. Máš pravdu, že téměř každá hra je ve své podstatě feel good a je mi jedno, jestli vypnu u Botaniculy nebo u Zaklínače, nicméně zrovna příklad Tell Me Why mi taky nepřijde moc na místě. Jsou hry, kde to tak úplně neplatí. Jasně, máš tam nějaký sociální aspekt, ale "úloha hier je, aby sme sa cítili feel good" je přežitek. U Tell Me Why nebo LiS jsem určitě nechtěl hrát abych se cítil dobře. Vždyť ty hry jsou čistá deprese. :D Stejně tak si nedokážu představit, že někdo dojde utahaný z práce, nasraný na šéfa a na lidi, sedna k televizi a zapne Last of Us 2 třeba. Některé hry dnes už prostě nejsou o tom, aby člověk hrál, ale chtějí prostě něco předat.

Osobně mám depresivní hry, ale i filmy nebo knihy v oblibě dost, ale nevyhledávám je proto, že bych se chtěl uvolnit nebo něco, ale protože prostě smutněji pojaté příběhy prožívám víc. Sedět doma v depce z lockdownu, tak tohle téma asi vyhledávat nebudu.

Se sociálním aspektem máš jinak pravdu, nicméně to by muselo zadání ankety vypadat jinak aby se to promítlo. Mě to po přečtení taky nenapadlo.
@Tulareanus (22.10.2020 00:33): Animal Crossing byl vždy fenomén. Několik předchozích dílů mělo prodeje pres 10M, jenže Nintendo tu nikdy nebylo tak etablované a tak se nejen téhle serii nevěnovalo tolik pozornosti.
@Fritol (21.10.2020 08:14): Tak Animal Crossing tam patrí, o čom značí aj to, že práve vďaka karanténe sa tá jeho posledná reinkarnácia z neho stala taký fenomén. "Feel good" je pri hrách imho až redundantný pojem, pretože úloha hier je, aby sme sa cítili feel good a ak človek nehrá nejaké naozaj zlé alebo frustrujúce hry, tak nevidím dôvod, prečo by skyrim alebo yakuza nemali byť feel good. Ale ak berieme ten termín za slovo v užšom význame, tak som čakal nejaké hry typu Tell my why a iné hry, podobné (ale nielen) dontnodu, ktoré vytvárajú ten sociálny aspekt s NPC postavami.

@Jumas (21.10.2020 17:55): Tak ja som hovoril o väčšine hier, nie o všetkých, samozrejme, že je ich tam aj pár dlhších.
@Tulareanus (21.10.2020 01:24): Jak píše Fritol, šlo především o tu pohodovou atmosféru, ale s tou délkou máš pravdu, to mě ani nenapadlo. Každopádně z těch opravdu dlouhých her tam máš Personu 5 Royal, Stardew Valley, Factorio nebo zmiňované Animal Crossing: New Horizons. A taky si můžeš zahrát všechno a to ti dá pěkných pár stovek hodin :)
Ja myslim ze se da hrat cokoliv. Hry obecne odvadeji pozornost jinam. A nekdo se muze dobre citit treba u hrani Resident Evila 7 s VR brejlema na hlave. Hlavne co nejvic drepet doma a nikam moc nelozit :)
@Jumas (21.10.2020 00:19): Pravda, to je jediná hra, kterou jsem neznal. :)

@Tulareanus (21.10.2020 01:24): Tak ono to zadání bylo ve stylu "feel good" her, takže podle toho i ten seznam vypadá, za mě v pořádku. Ač s tebou souhlasím. Je fajn, že je tu aspoň Animal Crossing. To jestli někoho bavilo první vlnu a chtěl by trochu změnu, tak by měl mrknout po sériích Rune Factory, Harvest Moon a Story of Seasons.
@Fritol (20.10.2020 19:37): Tiež ma to sklamalo. Ale najviac ma sklamala tá "logika zaradenia mnohých hier": karanténa a covid je tu na dlhú, bližšie neurčenú dobu -> odporúčané hry dohrateľné za jeden večer. Ok...

Chápem, že si to evidentne každý vysvetlil až priveľmi po svojom, ale mne príde logické, že do karantény patria buď hry, ktoré nahradzujú chýbajúci sociálny aspekt alebo hry, ktoré sú imerzívne a ten ich ponor je na dlhšiu dobu. Keby napr. posledné TES nemalo toľko rokov, tak je to ideálny kandidát, lebo to sú desiatky hodín virtuálnej turistiky.
@Fritol (20.10.2020 19:37): Tak já zmiňoval Tasty Planet, což je sice hra s reprezentativním hodnocením, ale jako provařený titul bych to nebral. Je i dvojka a koukal jsem, že i trojka. Jednička je už taky na Steamu, což původně nebyla, takže je teď daleko dostupnější. Jinak ano, Amanita hry a World of Goo provařené jsou, ale jsou super :)

@Kunick (20.10.2020 22:53): Já to přidával a jako pohodová hra mi to teda nepřijde, spíš naopak. Na jiné myšlenky asi přijdeš, ale nebudou moc hezké :)
Článek pěkný a měl by mířit asi spíš ven z DH, takže snad se objeví na DH socialních sítích aspoň (A imo by bodlo i zaplatit reklamu, ten titulek je docela clickbait). Jinak jsem však trochu zklamaný, že lidi posílali vesměs jen provařené tituly a nic nového jsem se "nedozvěděl". Doufal jsem, že se tu objeví nějaké zapadlé a originální kousky bez reprezentativního hodnocení.
Ja chcem pripomenúť to Among Us. Bolo by super, keby sa nás nazberá aspoň 6, aby sme si spolu mohli zahrať a popritom môžeme aj pokecať na discorde.