Portal 2

logická > nezařazeno *
akce > 1st person akce
19.04.2011
Valve Corporation
Portal 2 je pokračování slavné logické hry Portal od společnosti Valve Software z roku 2007.

Ve hře se znovu ujmete role hrdinky prvního dílu Chell, ta byla po několik set let uložena ve stázi, zatímco se celé Aperture Science rozpadalo a chátralo vlivem času. Nicméně Chell je ze stáze probuzena a opětovně se musí postavit nástrahám Aperture a hlavně navrátivší se umělé inteligenci GLaDOS, která znovu přebírá moc nad celým komplexem.

Chell ale tentokrát nebude ve hře sama, jako průvodce jí bude sloužit Wheatley, což je jedna z takzvaných Spheres. Wheatley se Chell rozhodne využít k vlastnímu osvobození, sám je totiž nepohyblivý. Jako váš průvodce bude tedy plnit hlavně dvě role, zaprvé bude téměř neustále komentovat dění ve hře, zadruhé občas hackne nějaký ten portál či předmět a tím vám pomůže v dalším postupu.

Hra dále přinese několik vylepšení, například takzvané gely (modrý, oranžový a bílý). Tyto substance, které mění fyzikální vlastnosti povrchů vám budou pomáhat s řešením některých hádanek. Například modrý způsobí, že objekty na ní se budou chovat jako na trampolíně, zatímco oranžový zas dovolí Chell nabrat mnohem větší rychlost než normálně. Na bílém je možné vytvořit portál.

Ovšem největší devizou hry je kooperativní multiplayer. V něm se ujmete role jednoho ze dvou němých robůtků, oba mohou vytvářet portály a oba mohou procházet portály toho druhého. Celý co-op je oproti singleplayeru mnohem rychlejší a svižnější. Vyskytují se zde úrovně, kdy jeden hráč musí běžet nebezpečnou cestou, zatímco druhý hráč z ní za chodu odstraňuje překážky nebo jinak chrání prvního hráče za komentáře GlaDOSu. Důležitá je vzájemná komunikace obou hráčů.

Hra samotná pak má být přibližně dvakrát delší než původní Portal. K dispozici je i volně stažitelné DLC Portal 2: Perpetual Testing Initiative.

Podpořte Databázi a kupte si hru přes Heureka.cz

Gordon
Gordon

Steve: Zrovna tohle nejde líp specifikovat. dřív jsem to taky řešil až jsem se na to vykašlal.

Yaaay. Co napsat, co napsat. Obtížnost stoupá velmi pozvolna, na začátku jsem měl až pocit, že se se mnou jedná jako s retardem (zmáčkni tady tohle, zmáčkni támhle tamto), ale ke konci mi to občas až chybělo... hm... I když jednička je přece jen něco těžší - puzzly v Portalu 2 ad1 jsou o něco míň komplexní, ad2 jsou méně náročné na koordinaci pohybů, načasování a přesnost.

Loadingy. Pozdějš už je to celkem ok, ale první sadu testů člověk každou chvíli civí na loading screen a říká si, jestli by bylo vážně tak těžké dát na jednu mapu ty test chambers třeba dvě.

Čeho si taky člověk docela rychle všimne, je humor a ukecanost všech.. e... "postav". Koule blbě kecá, Glados trousí sarkastické poznámky, atd. atd. Působí to už ale místama trošku nuceně, scénáristům dalo asi zabrat zaplácat tím patřičně celých 6 a něco hodin kampaně.

Ono vůbec je vidět, že se do toho nasypalo mnohem víc peněz - ať už na rozmanitějším prostředí (třebaže absence uniformní čistoty prvního dílu dělala puzzly trochu nepřehlednější), nebo na množství skriptovaných eventů a jiných animací, na celkové ukecanosti, délce.. no vůbec na všem. Jen mě trochu mrzí, že z druhého dílu už nečiší ty nové svěží nápady a celé je to hrané docela na jistotu, na efekt.

Tím ale nechci říct, že by nové prvky v puzzlech byly jen tak do počtu - svoji roli plní celkem slušně a myšlení s portály je tak zase o něco složitější. Megalomanské puzzlo-kombinace všech možných prvků tu ale (naštěstí?) nejsou.

Challenges. Na ty jsem se docela těšil, v prvním díle jsem si je docela užil a bylo fajn plnit maximální limity a... tady nejsou. Místo nich tu je co-op. Ale ten si prosím pěkně můžou ve Valve narvat někam.

Co se týče zjednodušování ovládání, zpozoroval jsem jen pár relativně příjemných prvků, jako že při dlouhém skoku směrem na portál vás hra lehce směruje, abyste se do portálu snáz trefili, podobně při tvoření portálu na kritických místech je tento patřičně natočen a zarovnán tak, aby to dávalo smysl. Rozhodně teda za vás (až na totální začátek) hra puzzly neřeší, jen už prostě neklade takový důraz na přesnost vašeho hopsání a míření.

A jinak.. co říct... bylo to fajn, konec byl docela wtf, imho i na poměry Portálu to už bylo lehce přes čáru. Což mi připomíná - střílení portálů na velké vzdálenosti... proč? Kdo má ty daleký bílý plochy hledat?

Portal 2 je větší, hezčí, delší, zajímavější, ukecanější. Portal 1 zůstává lepší logickou hrou, která víc srší přirozenou originalitou a humorem - ve dvojce už z toho trochu smrdí marketingový kalkul, ale pořád je to výborná záležitost.

Druhému Portalu jsem moc nevěřil, protože jsem si myslel, že to bude jen další vynucené pokračování s cílem vyždímat peníze. Nakonec musím říci, že se jedná o dost velké překvapení a dle mého názoru o jednu z nejvymazlenějších hříček za poslední dobu, protože z ní přímo čiší nadšení tvůrců a smysl pro detail. Valve opět nezklamali!

Hra jako obvykle jede na Source enginu, který jsem měl docela problémy rozeznat, protože prošel pořádnými změnami. Grafická stránka je naprosto dostačující, textury jsou velmi ostré a stejně hra mi běžela naprosto plynule po celou dobu hraní, přičemž spadla pouze jednou jedinkrát. O tomhle si drtivá většina konkurence může nechat zdát. Vyzdvihnout musím pasáž ve tmě, kdy mi Wheatley svítil na cestu. Hra světel a stínů v této lokaci byla úžasná.

Logické hádanky byly vcelku jednoduché a díky kombinaci různých prostředí nepřicházel stereotyp. Snad jen v 8. kapitole byly některé místnosti o nervy, jinak je ale obtížnostně Portal hra spíše lehčí. Já osobně jsem měl radši akčnější a lineárnější části, než ty s rozsáhlejšími hádankami.

Ale co tvoří hru tak originální a lákavou, jsou rozhodně dialogy. Tento typ humoru mě NAPROSTO sednul. Místy jsem se i nahlas zasmál. Portal 2 je hra HODNĚ ukecaná, občas jsem až nestíhal číst titulky. Co věta to perla! Takhle inteligentní a vtipné dialogy nemají ani nejlepší současné komedie.

Celou story završil maximálně originální a velmi vtipný závěr s novou písničkou v čele. Rozhodně Portal 2 určitě zařadím mezi hry, na které budu rád vzpomínat. 90%

EDIT: Dohrán coop. Vcelku krátké a lehké to bylo. Také jsem čekal lepší rozuzlení. Jinak nemám výhrady. Stejně zábavné a napěchované hláškami, jako základní hra. 85%

Mimochodem, všimli jste si jisté podobnosti s filmem Cube?

"I'm in space... spaaaaaceeeeeeee"

Pro: špičkové dialogy a humor, hratelnost, skvělá a odladěná grafika, nižší obtížnost,originální a velmi vtipné zakončení, česká lokalizace, Want You Gone

Proti: nic významného

Líbil se vám první díl portálu? Ano? Tak to si dvojku určitě zamilujete. Portal 2 si totiž vzal to nejlepší z jedničky a přidal k tomu spoustu dalších novinek, díky kterým se u této hry rozhodně nudit nebudete. Ale pěkně popořadě...

Celá hra se odehrává v budoucnosti. Roboti se už dávno rozšířili i do běžných domácností a firmy vyrábějící je inkasují velké balíky peněz. Mezi ty největší patří i společnost Aperture Science. Společnost se zabývá i vývojem nových technologií, které je potřeba i řádně otestovat. Návrh a realizace testů už je plně automatizovaná, takže zde nejsou potřeba žádní lidé. Díky nešikovnosti jednoho robůtka a pomstychtivosti dalšího se z vás stane testovací objekt také. Testovaných technologií je hned několik. Především portálová zbraň, která vám umožní na speciálních povrch umístit portál, který vede do dalšího vámi umístěného portálu. Ve výbavě máte dále speciální boty, které ustojí jakýkoliv pád. Dále se zde testují různé druhy gelů s dost specifickými vlastnostmi, nějaké paprsky se zajímavou vlnovou délkou, atd.

Během testů a hlavně mimo ně vás velkou část hry doprovází robot Wheatley. Ten vás několikrát zaručeně rozesměje. Jeho blbost je totiž neuvěřitelná. Vtipné nebo zajímavé dialogy vás budou doprovázet celou hru a i díky nim je příběh Portalu 2 tak dobrý. Ano, hra má slušný příběh, který vás vtáhne do hry a pustí fakt až na konci. Jednotlivé testy nejsou nijak těžké, ze začátku spíše moc lehké. Jsou hlavně ale pořád zábavné a to se u logických her hned tak nevidí.

Grafika hry není vůbec špatná a rozhodně drží krok s nejnovějšími hrami. Navíc díky ne zas tak rozšířenému Source Enginu jde alespoň o něco nového a neokoukaného. Po technické stránce je hra celkově skvěle odladěná. Problematické portály a různé tekutiny zde fungují opravdu tak jak by fungovat měli a přitom HW nároky nejsou nijak vysoké. Možná jsou malinko vykoupené častými loadingy, kterých je ve hře vzhledem k hrací době opravdu hodně. Ještě mám menší výtku k animacím hlavní hrdinky. Ty jsou totiž dost ubohé.

Portal 2 se tedy skutečně povedl. Zápory hry se hledají špatně a naopak těch skvělých věcí, které tuhle hru katapultovali mezi nejlépe hodnocené je hodně. Škoda malé znovu hratelnosti. Deset hodin hraní uběhlo jako voda a plnit znovu testy, které už znám se mi nechce. Velkou naději vkládám i do multiplayeru, který jsem ještě neměl možnost vyzkoušet, ale z videí nevypadá vůbec špatně...

Pro: DIALOGY, skvělé animace robotů a okolního prostředí celkově, nové featury pro portály, příběh, antivědecká atmosféra, skvělá grafika s poměrně malými nároky na hardware, hudba, multiplayer, bezchybný systém portálů, bonusová videa, kvalitní český překlad

Proti: animace hlavní hrdinky, striktně předurčené cesty, časté loadingy, délka hry, až moc lehké testy v první polovině hry, hrubé stíny

Láska na první pohled a jasný top v mém žebříčku nejlepších her.

V první řadě si mě získal skvělý humor a úžasné postavy (odvážná Chell, sarkastická GLaDOS, ukecaný Wheatley, excentrický Cave Johnson, rozličné Personality Cores...), všechny s božským dabingem. Oproti jedničce je druhé pokračování mnohem delší a propracovanější, s novými vychytávkami a prvky (gely, lasery...), i když obtížnost možná lehce klesla. Dále musím pochválit originalitu, příběh, grafické zpracování a hudbu. I co-op se velmi povedl (jen pozor při výběru správného partnera, taky se u toho můžete solidně pohádat), stejně tak potěší možnost si stáhnout, popřípadě vytvořit další mapy.

Nenapadá mě nic, co bych měla vytknout. Snad jen, že není další pokračování.

Pro: HUMOR, DABING, postavy, originalita, grafické zpracování, hudba, co-op, vlastní mapy

You look ugly in that jumpsuit. That's not my opinion; it's right here on your fact sheet. They said on everyone else it looked fine, but on you, it looked hideous. But still what does an old engineer know about fashion? Oh, wait, it's a she. Still, what does she know about - oh, wait. She has a medical degree. In fashion. From France.
GLaDOS

Portal 2 je jedna z najlepšie hodnotených hier všetkých čias a vôbec sa tomu nečudujem. Tá hra má viacmenej všetko. Cez vydarené dialógy, nezabudnuteľné postavy (GLaDOS, Wheatley), podarené hádanky, nápadité úrovne, humor, kvalitnú kooperatívnu samostatnú kampaň, dobrú gradáciu a jeden z najlepších herných koncov.

Kampaň pre jedného hráča potešila. Síce by som bral trochu ťažšie úrovne, ale takto to bolo aspoň dynamické a nezdržoval som sa príliš dlho rozmýšlaním, ako ďalej. Častý humor plný sarkazmu potešil veľmi a potešilo ma, ako dobre je to celé napísané. Úrovne ponúkajú stále niečo nové a udržovali ma v neustálej pozornosti. Veľmi sa mi páčil záverečný súboj a koniec hry. Kampaň pre dvoch hráčov som prešiel 3x (z toho jedenkrát s Mazarom). Bolo veľkým prekvapením, ako veľmi si na nej dali tvorcovia záležať, že je to vlastne plnohodnotná samostatná časť hry, ktorá je podobne zábavná a dlhá ako singleplayer.

Portal 2 v sebe jednoducho obsahuje perfektný balík zábavy. Rozhodne je to jedna z najlepších hier, aké som kedy hral a viacmenej mi nenapadá nič, čo by som hre vytkol.

Pro: zábava, dobre napísané rozhovory, perfektný záver hry, fajn hádanky, kooperácia, nápady

Proti: možno by to mohlo byť ťažšie, inak sa na tom chyby hľadajú veľmi ťažko