Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Valve Corporation

USA
Založeno 1996
Dva bývalí zaměstnanci Microsoftu Gabe Newell a Mike Harrington si v roce 1996 založili společnost s ručením omezeným Valve Software, se sídlem v Kirklandu ve státě Washington. Společnost se stává známou hned po vydání první hry Half-Life (1998), která získala přes 50 ocenění „Hra roku“. Half-Life běží na GoldSrc (GoldSource), což je silně modifikovaný Quake engine. Počátkem roku 2000 přenechává Harrington svůj podíl Newellovi. V průběhu téhož roku jsou najati autoři úspěšného modu Counter-Strike, k tvorbě samostatné hry se stejným názvem. Verze 1.0 byla vydána ještě koncem roku 2000.

Velký zájem o on-line hrání Counter-Strike donutí Valve k zamyšlení nad platformou, která by zajišťovala automatické updaty, protipirátskou ochranu a opatření proti cheatům. Se svým nápadem osloví několik společností včetně MS, ale všechny společnosti je odmítnou. Valve vytvoří klienta sama a během beta testu CS 1.6 v roce 2002 jej uvolňuje pod názvem Steam.

V průběhu roku 2003 se Valve Softfare LLC mění na privátní společnost Valve Corporation se sídlem v Bellevue, WA. Pokračuje vývoj nového GoldSource enginu a vzniká Source engine. Společnost si engine pořádně otestuje na předělaném [chybný odkaz na hru] a Counter-Strike Source. V roce 2004 se konečně hráči dočkají vytouženého pokračování Half-Life 2. S vydáním HL2 si začíná Valve uvědomovat potenciál Steam klienta a začíná vyjednávat s ostatními vydavateli a nezávislými tvůrci na digitálním prodeji. První hry třetích stran se na Steam dostávají již v roce 2005 a Steam se stává zanedlouho ziskovým.

Dalším velkým milníkem pro společnost se stává rok 2007, kdy se připojí k distribuci přes Steam i velcí vydavatelé a vývojáři. Koncem roku vydává Valve The Orange Box obsahující Half-Life 2: Episode Two, Team Fortress 2 (které bylo ve vývoji 5 let) a Portal. Další rok se hráči dočkají nové série zaměřené na kooperativní hrání Left 4 Dead. Druhý díl Left 4 Dead 2 vychází hned následující rok a mezi fanoušky to zpočátku vzbuzuje nevoli. Výsledná hra je svou kvalitou však přesvědčí. Do roku 2013 stačí Valve vydat pouze Portal 2 (2011) a Dota 2 (2013). U her začíná být znát patrný odklon od příběhové singleplayer hry k různým obdobám online multiplayer žánrům s podporou free to play.

Steam se stává synonymem pro digitální distribuci her a Valve tento trend silně podporuje. Do klienta přidává novou funkcionalitu (Steamworks, Greenlight, Cloud, Comunity …) a podporu dalších OS. V roce 2012 se začínají víc a víc objevovat zmínky o konzoli od Valve. Na podzim roku 2013 odhalí své záměry v podobě Steam OS a Steam Machine. Do konce roku je vydána první testovací verze Steam OS a rozesláno 300 zkušebních Steam Machine. Mezi tím hráči stále čekají na nový Source engine a hlavně pokračování série Half-Life.

Zajímavosti:
- Návrhy na jméno společnosti byli např. Rhino Scar nebo Fruit Fly Ensemble.
- Společnost byla oficiálně založena v den Newellovy svatby.

Nejlépe hodnocené hry