Half-Life: Alyx

23.03.2020 PC
Valve Corporation
The fight against the Combine begins.

Od incidentu ve výzkumném komplexu Black Mesa uběhlo již mnoho let a mezihvězdné impérium Combine od té doby utužuje podmanění planety Země. Soustavné genocidium, násilné transfery obyvatel a teror policie Overwatch se stejně jako nechvalně proslulé potlačovací pole bránící lidstvu v reprodukci staly běžnými součástmi života za mimozemské okupace. Naděje na změnu je mizivá, přesto i v tak chmurném čase existují tací, kteří se nehodlají vzdát bez boje. Jste Alyx Vance, dcera vědce Eliho Vance, odbojářka a poslední naděje na zvrat bezútěšné situace lidstva...

Half-Life: Alyx je sólovým zážitkem na míru technologii virtuální reality. Díky VR se hlouběji ponoříte nejen do přestřelek, interakce s prostředím a řešení logických hádanek, ale také do samotného příběhu, který je zasazen někam mezi události prvního (1998) a druhého (2004) Half-Life. Pomocí VR můžete například zvednout lahev, prohodit ji oknem a odlákat tím nepřátele. Stejně tak se lze při střelbě vyklánět z krytu či využívat objekty v prostředí. Znamená to i prohrabování regálů během hledání užitečných předmětů typu nábojů nebo léčiv. Navzdory cílení na specifickou ovládací periferii nabízí Alyx vše, co byste očekávali od plnohodnotného titulu včetně délky trvání srovnatelné s ostatními hrami z HL univerza.

Je to tak a doufám, že to nedopadne jako s Avatarem. Myslím tím jediný kloudný film (o scénáři nemluvím) a dál nic.

Na nový Half-Life se čekalo nejen tak dlouho, až o tom začaly vznikat memy, ale dokonce tak dlouho, až i ty memy přestaly být vtipné. Dalo se tedy předpokládat, že Valve se značkou čeká, na příležitost, kdy bude moci posunout herní zážitek na zcela novou úroveň, s příchodem VR se jim to skutečně podařilo!

Half-Life: Alyx jsem zadal jako nejočekávanější hru roku 2020, a mé očekávání naprosto splnila. Obvykle rozjíždím headset jen jednou týdně na pár hodin, protože VR není tak návykové a člověk běžně nevydrží hrát celý den, ale po vydání Alyx jsem od vydání nadšeně spouštěl každý večer.

Hned na začátku vás příjemně překvapí, jak je vše oproti jiným VR hrám odladěné. Interagovat můžete téměř se vším, a problému s tím obvykle spojených je zde vážně minumum. Žádné nastavování výšky apod, a přesto vše funguje, jak má, a nemáte žádný problém něco chytnou, nebo schovat za zády.

Na začátku dostanete Gravity Gloves, což je vychytávka zrozená přímo pro VR. Přitáhnout si s nimi můžete na dálku jakýkoli menší předmět, což působí nejen Jediovsky skvěle, ale taky se díky tomu nemusíte pořád pro něco ohýbat, nebo natahovat, takže na ně brzy nedáte dopustit.

Dále máte po ruce všestrannou hackovací udělátko Alyx™, díky kterému si můžete hrát na elektrikáře, nebo odemykat Combinovské zásobárny v podobě 3D puzzlů podobné těm v Toran.

Střelný arzenál je poněkud slabší, vystačit vám musí pistol, brokovnice, samopal a dva typy granátů. Zbraně jde ale vylepšovat, takže i prvotní pistolku můžete pořádně vytunit a zabíjet s ní i nejtužší nepřátelé. K vylepšení musíte sbírat Resins, které jsou různě poschovávané po lokacích, což vás společně s hledáním nábojů vede k jejich většímu prozkoumávání a prohrabávání.

Obtížnost se mi občas zdála nevyvážená, někteří nepřátelé nepředstavovali žádný problém a dávali vám spoustu času prostě jim jen uhnout do strany, s vojáky to už bylo mnohonásobně tužší (každopádně pořád by byl nějaký ten nonVR mód obtížnostně hra pro mimina).

Co se technického zpracování týče, hned na začátku mě hra kupodivu upozornila že nesplňuji základní požadavky (nějak jsem zaspal dobu kdy 8 GB RAM je již nedostatečných), přesto běžela hned od začátku krásně. Po updatu 1.1 mě sice začala degradovat textury, což předtím nedělala, ale i tak běžela plynule a žádný pády, nebo jiný problém jsem nezaznamenal. (EDIT: A zrovna se dívám že vyšel update 1.2, který tohle opravuje, takže i podpora skvělá)

Poslední kapitoly byly Half-Lifovsky epické, až si u toho vzpomenete na nejlepší momenty předchozích dílů. A ano, konec opravdu navazuje na konec epizody 2, a jestli přímo nepotvrzuje, minimálně nabádá k pokračování.

V souhrnu Alyx není až tak převratně originální hra. Vše, co používá jsem už viděl v jiných VR titulech, ale rozhodně to byl nejucelenější zážitek s kombinací těch nejvhodnějších známých mechanik pro VR, odladěná tak jak nebývá zvykem. Aktuálně VR Top!