The Operative: No One Lives Forever

The Operative: No One Lives Forever - Game of the Year Edition

akce > stealth akce
09.11.2000 PC
17.04.2002 PS2
V No One Lives Forever (NOLF) si zahrajete za špiónku Cate Archer, která je členkou tajné organizace jménem UNITY dohlížející na světový mír. V poslední době dochází k záhadným vraždám agentů UNITY a Cate je najata, aby zjistila kdo za nimi stojí. Vše vede k nové teroristické frakci H.A.R.M. kterážto se, jak to tak bývá, snaží o ovládnutí světa.

Už podle zápletky si můžete domyslet, že NOLF je inspirován béčkovými špionážními filmy 60. let a příběh se nese ve velmi odlehčeném duchu. Hrát za špiónku má svoje výhody, můžete využívat nejnovějších technologií a vychytávek, které pro vás, po vzoru filmů třeba s Jamesem Bondem, chystají vědci vaší organizace. Kromě klasických zbraní budete používat sluneční brýle s kamerou a infračerveným viděním, multifunkční vybuchující rtěnku, zapalovač propalující zámky, robotického psa či záchytnou kotvu. K tomu přidejte velmi originální levely (stav beztíže, potápění, vesmírná stanice atd.) a dostáváte opravdu netradiční střílečku. Hra obsahuje spoustu humoru, narážek a pro tichošlápky poměrně silné stealth prvky, které však, až na pár výjimek, není třeba využít ke zdárnému dokončení hry.

Necelý rok po vydání původní hry vytvořili vývojáři Monolith Productions vylepšenou verzi označenou Game of the Year Edition, v níž byl přidán jeden nový level a navýšen počet hráčů v multiplayeru na 16. V roce 2002 pak přišlo pokračování s názvem No One Lives Forever 2: A Spy in H.A.R.M.'s Way a o rok později ještě vyšel prequel k druhému dílu pod názvem Contract J.A.C.K.

Težko hledat chyby na této téměř dokonalé FPS v které najdeme jak vyborný příběh, skvělý level design i chytré nepřátele, ale to co je hlavním tahounem cele hry je humor od čehož se odvíjí desítky rozhovorů nepřátel, přátel i loutek :-) a řeknu Vám že u každého se budete nesmírně bavit a jen s překonáním zabíjet ony aktéry malé komedie, kterou jste si vyslechli za rohem. Vinu na tom má i výborný dabing. A vězte že hra je jimi prošpikována takřka celá a nejen to je i plná vizuálních vtípků, narážek a dělání si srandy s tématu ( hra je dalo by se říct parodie na bondovky kdy hrajete za agentku Cate Archer ) víc prozrazovat nebudu....běžte a zahrajte si ji, stojí za to :)

Pro: hratelnost, humor, level design, gadgety, dlouhá hrací doba, zbraně, dabing

Proti: horší grafická prezentace

Atmosféru špionážních filmů ze 60. či 70. let vystihla tahle hra skvěle. A zatímco v bondovkách se ty krásné ženy objevovaly jen občas, tady je jedna podceňovaná kráska hlavní postavou poměrně propracovaného příběhu, prošpikovaného humornými narážkami na všechno možné. Právě příběh a atmosféra hry, kterou doplňuje výborná hudba, jsou velkou předností The Operative: No One Lives Forever.

Nicméně ani hratelnost nezaostává daleko za příběhový pozadím. Sice jsem se do hry dostával pomaleji, ale ve druhé polovině mě to skutečně chytlo a nepustilo až do konce. Kombinace stealth a akčního přístupu mě dost bavila. Začnete pěkně potichoučku a nenápadně prolézat level, ale když už nevíte jak dál, tak prostě bafnete jednu z mnoha zbraní a vykosíte všechny v dosahu. Obtížnost je slušná, hrál jsem to na těžkou a naběhnout doprostřed nádvoří a střílet na všechny strany, nebyl většinou dobrý nápad. Ale když si dáte trochu majzla, sem tam si někoho přilákáte za roh hozenou mincí, jindy zase někoho odpravíte potichu odstřelovačkou, tak až na pár výjimek hrou celkem snadno projdete. Je tu i pár zajímavých bossfightů, samozřejmě Dark Souls to není, ale stereotyp to docela rozbije, stejně tak variabilita prostředí, protože jako správná superšpiónka se podíváte do mnoha rozmanitých lokací.

Má to i nějaká negativa? No jak říkám, ze začátku jsem se do toho nějak nemohl dostat, a rychle mě to přestávalo bavit. Ale to časem odeznělo a naopak, ve druhé půlce jsem se na hru už vyloženě těšil. Hra je i na dnešní poměry relativně dlouhá, což ale můžeme brát i jako pozitivum. Asi největší minus se tak netýká samotné hry, ale té neoficiální češtiny. Ten překlad je fakt místy tragický, a to nejenom občasným neohrabným slohem, ale i spoustou překladatelských failů. Přeložit v misi s letadlem "plane" jako "plán", nebo v rozhovoru následujícím po ultimátu od teroristů přeložit "deadline" jako "smrtící linie", to fakt překladatel asi ztratil anglicko-český slovník. Bohužel angličtina je zde docela náročná, takže pokud jí neovládáte alespoň průměrně, tak si bez překladu asi neškrtnete. Což by zase bylo škoda, protože těch rozhovorů tu jsou mraky a navíc někdy je i potřeba správně reagovat.

Hra ale určitě stojí za to.

Pro: Atmosféra, Příběh, Hudba, Variabilní hratelnost

Proti: Tragická čeština + náročná angličtina, Možná i dlouhá herní doba

Zase uzrál čas na nekritický komentář... po druhém dohrání No One Lives Forever potvrdil status jedné z nejlepších (ne-li nejlepší) FPS, jakou jsem kdy hrál. Samozřejmě, je tu spousta designových škrábanců, které výsledný dojem poněkud kazí, ale na druhou stranu, nejsou natolik výrazné, aby je nešlo přejít.

Čím NOLF nad ostatními hrami z žánru vyniká, je jednoznačně příběhová stránka, patří totiž mezi ten zlomek (zlomeček, abych byl přesný) akční produkce, u nějž jsem neměl pocit, jako by byl příběh plácán na poslední chvíli z naprosto tuctových klišé, ale že jeho autor (autoři) měli dostatek času i talentu k sepsání něčeho, co má hlavu i patu. Jistě, ve filmovém zpracování by asi děj z řady nevybočil, marně se však snažím vybavit si z posledních tří let akční hru, kterou "recenzenti" nepucovali pouze prázdnými termíny jako "next-gen grafika", "next-gen hratelnost" (tzn. stará hratelnost v next-gen grafice), ale občas poznamenali i něco opravdu významného jako "propracovaný příběh" anebo ještě lépe "kvalitní charaktery".

A že Cate Archer mezi tou svalnatou-mlčící-tupě-se-tvářící hmotou, do které se slévají hlavní "hrdinové" valné většiny jiných stříleček, vyniká. Už jen fakt, že předobrazem stála skutečná (nádherná) žena slibuje, že realističnost opravdu nezačíná u fyzikálního engine, ba u něj ani nekončí. Realističnost na té nejvyšší úrovni totiž znamená, že máte tu čest vžít se do role postavy, která (pominu-li těžkou nadsázku, kterou celý scénář oplývá) působí jako živý člověk, což její původ právě umocňuje. Samozřejmě tu nechci tvrdit, že je živý model nějakou základní podmínku, je ale docela škoda, že tento trend nebyl následován. V podstatě všechny ostatní postavy (zejména záporáci) pak naopak vypadají jako naprosté karikatury, při jejichž navrhování si nejspíše tvůrci řekli něco jako "Což takhle sebrat ty nejstylovější archetypy špionážních příběhů a udělat je ještě stylovější?" A povedlo se.

Návrh úrovní už sice dnes patrně nikoho nenadchne, na druhou stranu jsem snad dosud neviděl lepší vyvážení striktně lineárního a nelineárního designu; hra tedy není zcela tunelová, zejména interiéry jsou mnohdy vcelku rozsáhlé, ale ne tak, abyste v nich hodiny bloudili. Navíc tu opět pracuje scénář, a přestože je hra opravdu nadprůměrně dlouhá, upadnutí do stereotypu zabraňuje nebývalá pestrost (které se mimochodem druhý díl blíží jen stěží); tu hledáte tajné dokumenty v kancelářích s nejvyšší ostrahou, následuje stíhání soka s padákem během volného pádu, pak loď a výuka plavání ve společnosti zřaloků i veselé harpunování dotěrných nepřátelských potápěčů. Mrakodrap, vesmírná stanice (samozřejmě s minibarem ve stylu 60tých let) a pak hodně akční finále v rozsáhlém hradním komplexu. Mezi tím jednak povedené souboje s bossy - byť ten (před)předposlední byl na úplně nejtěžší obtížnost opravdu přemrštěně tuhý - a spousta vydatných kecacích pasáží napěchovaných až po okraj chutnou porcí humoru ("A puppet?").

A to jsem s touto hrou dokonce kdysi váhal, jaký hřích!

Hmmm...
Nejspíše je to tím, že jsem první díl hrál až po druhém, a to s velkým odstupem, ale dvojka pro mě bude vždy o malinko lepší, než její předchůdce. Zaprvé se mi Kačka z druhého dílu líbí víc a zadruhé má podle mě i lepší agentské vymoženosti, které se více využívají.

Přesto se jedná o velmi kvalitní počin a už intro se známou hudbou mě vtáhlo do děje. Ten je sice trochu zvláštní a srandovní, ale právě srandičky jsou hlavní devízou série, a tak o zábavu není nouze. Jsou to hlavně rozhovory důležitých i nedůležitých postav nebo různé dokumenty, vzkazy a kufříky, jejichž obsah je opravdu vtipný a bez kterých by NOLF nebyl takový, jaký je.

Ve většině FPS jsou mise jednotvárné a snadno se mi pletou, ale v NOLF je každá mise jedinečná a většinu si jich budu pamatovat ještě hodně dlouho. Asi nikde jinde jsem neoperoval v tolika dopravních prostředcích, jako je vlak (dokonce 2x), letadlo, loď či potopená loď (se žraloky a potápěči) a na tak zvláštních místech (orbitální stanice, hrad), jako zde. Game of the Year edition dokonce obsahuje ještě jednu bonusovou úroveň Rest and Relaxation, kde se ukáže, že agent nemá volno ani na dovolené.

Ještě musím zmínit pár negativních prvků, které mohly být určitě vyřešeny lépe. Vůbec jsem nepochopil, co ve hře měly znamenat tři ženský „The Elite Guard“, ale když přišlo na věc, s radostí jsem je zlikvidoval. Pak bylo zajímavé, když má Cate holé ruce, tak je v jakémkoli zrcadle vidět, že je pořád připravena k boji, což mi například v baru přišlo dost zvláštní. Vadila mi také ovladatelnost vozidel, ale jak tu již bylo zmíněno, skútr i motorka se zde nevyskytují v takové míře, aby to byl nějaký velký nedostatek.

Nejvyšší obtížnost, v češtině označena jako superšpión, mi dělala potíže jen u jednoho bosse (Volkov), jinak jsem s ní neměl větší trápení. Jelikož ji ale lze během hraní měnit, nebyl to vůbec žádný problém, a tak jestli si první NOLF ještě někdy zahraji, určitě znovu jako SuperSpy.

Pro: Cate Archer, srandičky, agentské vymoženosti, hudba, jedinečnost misí, přiměřená obtížnost

Proti: The Elite Guard, Cate je připravena k boji i s holýma rukama, ovladatelnost vozidel

S postaršími 3D hrami to mám těžké. Já je totiž moc nedokážu zhodnotit, protože mě už tolik neberou, jako některé novější kousky. Vadí mi na nich často jistá technická zastaralost a vlastně i zastaralost herních mechanismů. Pokud tak nemá hlavní slovo nostalgie, nedokážu si je většinou ani moc užít. Avšak je tu hrstka 3D her, které jsem v minulosti nikdy nehrál a které ani po těch letech zas až tak moc nestárnou. Jednou z nich je No One Lives Forever…

Problém zpočátku byl hlavně hru pořádně rozchodit, protože si pochopitelně nerozumí s širokoúhlými monitory. Do rozlišení 1920x1080 se mi hru sice povedlo přes config přepnout, ale vynutit widescreen se mi nepodařilo. Graficky to sice žádné terno není, ale rozhodně neurazí. Hra neustále střídá lokace, takže se hráč nezačne ani na chvíli nudit. Osobně jsem se vždycky strašně moc těšil, kam mě hra pošle tentokrát. Moderní akce by se v tomhle ohledu mohly hodně učit.

Zpočátku mi dost vadila až moc vševědoucí AI. Mrzela mě například nemožnost se potichu připlížit za nepřítele, který mě slyšel jak při pomalé chůzi, tak při skrčení. Fungují tu malilinko jiné mechanismy než u moderních her (kde je AI často slepá a hluchá) a jakmile na ně přijdete, nebude problém. NOLF vás určitě nevede všude za ručičku, ale bloudit nebudete. Vlastně mě i docela překvapila hodně nízká obtížnost a to i přes to, že jsem hrál na střední. V roce 2000 rozhodně byla laťka trochu někde jinde. Já osobně to beru jako klad, protože NOLF se hraje velice pohodově, plynule a tedy nefrustuje.

Příběh hry je takovou parodií na špionážní filmy. Zpočátku mi vadily až moc karikaturní postavy a přehnaná snaha o vtipnost. Postupem času se to uklidnilo (nebo jsem si zvykl) a začal jsem si tuhle nevšední story užívat.

Pokud bych měl opravdu něco vytknout, tak vozidla. Jejich ovládání je nepříjemné, ale vzhledem k tomu, že se s nimi setkáte jen v několika málo scénách hry, nejedná se o nějaký veliký nedostatek.

Verdikt: NOLF je kvalitní akční hra, která je i přes své stáří hodně zábavná a určitě má co nabídnout i hráčům zhýčkaným moderními technologiemi. 85%

Pro: rozmanité lokace, zbrojní arzenál, výborná hratelnost, stealth pasáže, AI se sebou nenechá zametat, příjemný balanc obtížnosti, hudba, grafika neurazí ani dnes

Proti: pár technických bugů, špatná fyzika vozidel